IBPBI/1/415-900/10/AB - Możliwość zastosowania metody porównawczej do określenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonych do spółki cywilnej tytułem wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-900/10/AB Możliwość zastosowania metody porównawczej do określenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonych do spółki cywilnej tytułem wkładu niepieniężnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania, wskazanej we wniosku metody porównawczej, do określenia przez Wnioskodawcę wartości rynkowej nieruchomości wnoszonych do spółki cywilnej tytułem wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zastosowania, wskazanej we wniosku metody porównawczej, do określenia przez Wnioskodawcę wartości rynkowej nieruchomości wnoszonych do spółki cywilnej tytułem wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonej działalności gospodarczej zamierza założyć wraz z innym wspólnikiem lub wspólnikami spółkę cywilną, do której tytułem wkładu niepieniężnego zamierza wnieść własność lub udział we własności budynków lub lokali stanowiących odrębne nieruchomości oraz gruntów lub praw użytkowania wieczystego związanych z tymi budynkami lub lokalami (dalej "Nieruchomości" oraz "Budynki"). Wartość aportu (wnoszonych Nieruchomości oraz Budynków) będzie określona według jego wartości określonej na podstawie wyceny biegłego, potwierdzającej wartość rynkową aportu. Wycena biegłego będzie opierać się na metodzie porównawczej.

Spółka cywilna będzie prowadzić działalność gospodarczą na bazie wniesionych aportem Nieruchomości oraz Budynków w tym także wynajmując lub wydzierżawiając je. W księgach spółki cywilnej wartość początkowa aportu (Nieruchomości i Budynków) zostanie wpisana według wartości określonej w umowie spółki cywilnej. Od tak określonej wartości będą dokonywane odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych (za wyjątkiem gruntów i użytkowania wieczystego).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle art. 22g ust. 16, w związku z art. 19 Ustawy PIT, metodologia wyceny zastosowana w wycenie biegłego może być wykorzystana do ustalenia wartości rynkowej wkładu.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, do ustalenia wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki cywilnej należy stosować art. 22g ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej za wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej przyjmuje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Przez wartość rynkową, w świetle art. 22g ust. 16 w zw. z art. 19 Ustawy PIT, rozumie się wartość rzeczy lub praw majątkowych określanych się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Powyższe przepisy nie wskazują na żadną preferowaną metodologię wyceny rzeczy. Oznacza to, iż każda metoda uzasadniona ekonomicznie może znaleźć zastosowanie do wyceny wartości rynkowej Nieruchomości i Budynków. Tym bardziej, iż w praktyce, zgodnie ze standardami wyceny Nieruchomości i Budynków metoda porównawcza jest to rekomendowana metoda w celu ustalenia wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W myśl art. 22g ust. 16 ww. ustawy, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Ze złożonego wniosku wynika, iż wartość wkładu niepieniężnego (wnoszonych Nieruchomości i Budynków), będzie określona według jego wartości określonej na podstawie wyceny biegłego, potwierdzającej wartość rynkową wkładu. Wycena biegłego będzie opierać się na metodzie porównawczej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują wprost w jaki sposób należy określić wartość rynkową wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej. Zatem dopuszczalne jest korzystanie w tym celu z pomocy osób posiadających w tej dziedzinie fachową wiedzę.

Z cytowanego powyżej art. 19 ust. 3 ww. ustawy wynika, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. W związku z powyższym nie ma przeszkód aby wartość rynkową wkładu niepieniężnego ustalić w oparciu o metodę porównawczą, o ile będzie ona uwzględniała kryteria, o których mowa w cyt. powyżej przepisie.

W świetle powyższego, w przypadku wniesienia aportem do spółki cywilnej nieruchomości stanowiących środki trwałe, Wnioskodawca może ustalić ich wartość początkową na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o wycenę biegłego rzeczoznawcy sporządzoną metodą porównawczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl