IBPBI/1/415-890/08/AB - Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej w postaci środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-890/08/AB Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej w postaci środków trwałych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M., przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 10 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest m.in. produkcja okien i drzwi PCV, handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi i artykułami wykończeniowymi wnętrz, usługi remontowo-budowlane. Jest czynnym podatnikiem VAT od 1994 r. Dla celów podatku dochodowego prowadzi księgi handlowe. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wraz z wnioskodawczynią działalność prowadzi jej mąż jako osoba współpracująca. Nieruchomości stanowiące majątek firmy były kupowane z majątku wspólnego a później przekazane do działalności gospodarczej. Między wnioskodawczynią a mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa. W grudniu 2008 r. wnioskodawczyni ma zamiar wraz z mężem i trzema innymi osobami utworzyć spółkę komandytową poprzez spisanie umowy spółki. Rejestracja w KRS nastąpi dopiero w roku 2009. Do nowopowstałej spółki komandytowej wnioskodawczyni wniesie wkładem określone składniki majątku przedsiębiorstwa. Będzie nadal prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pozostając przy wynajmie nieruchomości spółce komandytowej, które nie będą wnoszone wkładem do spółki komandytowej. Wkładem będą wnoszone środki trwałe firmy i wyposażenie (z wyłączeniem nieruchomości). Zapasy, tj. materiały, towary handlowe i wyroby gotowe będą sprzedane spółce komandytowej dopiero po jej zarejestrowaniu w KRS.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy wniesienie wkładu w postaci wybranych składników przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania przychodu od wniesionego wkładu ani od objęcia udziałów,.. (we wniosku pytanie to oznaczono Nr 1)

2.

Czy zawierając umowę spółki komandytowej w miesiącu grudniu 2008 r. i płacąc podatek od czynności cywilnoprawnych w momencie sporządzania umowy spółki, wnioskodawczyni podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zakresie opodatkowania wkładów i objęcia udziałów) obowiązującym w dniu zawarcia umowy, czy przepisom obowiązującym w dniu wpisu spółki komandytowej do KRS,

(we wniosku pytanie to oznaczono Nr 2)

Zdaniem wnioskodawczyni:

Ad. 1) Wniesienie wkładu w postaci wybranych składników majątku, tj. w tym przypadku środków trwałych nie spowoduje powstania przychodu. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów nie jest wniesienie w formie wkładu niepieniężnego do spółki środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Wniesienie wkładu jest czynnością nieodpłatną i w efekcie nie powstaje żaden przychód. Nie można tu mówić o przychodach z kapitałów pieniężnych, ponieważ obejmowane są udziały w spółce osobowej.

Ad. 2) Płacąc podatek od czynności cywilnoprawnej w dniu zawarcia umowy spółki tj. w miesiącu grudniu 2008 równocześnie podlega obowiązującej w danym dniu ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przychodów z objęcia udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Spółka komandytowa, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) jest spółką osobową.

W myśl art. 3 ww. Kodeksu, przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z treści art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wynika jednak, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy tj. kapitałów pieniężnych, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną, albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej.

Również analizując regulacje zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych do Spółki komandytowej, nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie jego wniesienia, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też stanowisko wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe z wyjątkiem zawartego w nim stwierdzenia, iż wniesienie wkładu jest czynnością nieodpłatną, bowiem w zamian za wkład niepieniężny w postaci wybranych składników majątku (środków trwałych) wnioskodawczyni uzyska udział w spółce niebędącej osobą prawną (spółce komandytowej).

W świetle powyższego pytanie wnioskodawczyni (oznaczone we wniosku Nr 2) dotyczące obowiązujących ją przepisów w zakresie opodatkowania przychodów związanych z objęciem udziałów jest bezprzedmiotowe, bowiem jak wyżej wyjaśniono czynność wniesienia w formie wkładu niepieniężnego środków trwałych do Spółki komandytowej nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl