IBPBI/1/415-85/13/BK - Ustalenie w zakresie momentu dokonania korekty przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów handlowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-85/13/BK Ustalenie w zakresie momentu dokonania korekty przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów handlowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 24 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów handlowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów handlowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. metodą uproszczoną. W styczniu 2013 r. otrzymał zwroty towarów od kontrahenta, który otrzymał dostawy tego towaru w kwietniu, czerwcu, lipcu sierpniu, wrześniu i październiku 2012 r. W styczniu 2013 r., na zwrócone towary Wnioskodawca wystawił faktury korygujące (sukcesywnie po otrzymywaniu zwrotów).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej dacie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy zaewidencjonować wystawione w styczniu 2013 r. faktury korygujące, dotyczące zwrotów towarów dostarczonych w 2012 r. oraz za jaki okres należy skorygować przychód w sytuacjach, gdy zwrot dokonany jest:

* przed złożeniem zeznania podatkowego za 2012 r.,

* po złożeniu zeznania podatkowego za 2012 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane zwroty towarów będących przedmiotem dostaw w przeszłości są nowymi zdarzeniami gospodarczymi i wystawione na tą okoliczność faktury korygujące powinny być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów z chwilą otrzymania zwrotu towarów, w dacie ich wystawienia, zmniejszając przychód na bieżąco. Według Wnioskodawcy, za takim postępowaniem przemawia również fakt, że towary zwrócone w styczniu 2013 r. nie były ujęte w remanencie sporządzonym na koniec 2012 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl natomiast art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Zauważyć w tym miejscu należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia "należny". Zatem, należy dokonać jego interpretacji zgodnie z powszechnie przyjętym rozumieniem. Powyższe potwierdza doktryna. Konieczne jest zatem odwołanie się do słownikowego rozumienia tego pojęcia. Wg definicji słownikowej, należny to "przysługujący", należący się komuś". Z kolei czasownik "należeć się" oznacza tyle co "przysługiwać komuś", "stanowić dług", powinność", zapłatę" (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Przychody należne - niejasność potrzeba zmian. Lex).

Kwota należna najbardziej odpowiada określeniu długu (pieniężnego). Zatem kwota należna powstaje wówczas, gdy po stronie dłużnika powstaje obowiązek świadczenia. Od tego czasu możemy w zasadzie mówić o przychodzie (A.Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art. 10, art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Lex).

W konsekwencji, uznać należy, że przysługująca podmiotowi gospodarczemu (osobie fizycznej) zapłata za sprzedany towar, stanowi kwotę należną w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika m.in., iż w styczniu 2013 r. Wnioskodawca otrzymał zwroty towarów od kontrahenta, który dostawy tego towaru otrzymał w kwietniu, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku 2012 r. W styczniu 2013 r., na zwrócone towary Wnioskodawca wystawił faktury korygujące.

Mając na względzie powyższe, stwierdzić należy, iż w sytuacji zwrotu towaru, przy jednoczesnym zwrocie kwoty stanowiącej cenę jego sprzedaży, wartość dokonanego zwrotu, pomniejszać będzie, przychód należny uzyskany z tego tytułu. Z tego też względu, korekta przychodu należnego (której należy dokonać w datach wystawienia faktur korygujących), winna zostać dokonana wstecz do okresu zaewidencjonowania faktury pierwotnej (wykazania przychodu należnego). Jeżeli bowiem wystawiona faktura błędnie dokumentuje stan faktyczny (nienależny przychód w związku ze zwrotem towaru), to skutkuje zadeklarowaniem i zapłatą podatku dochodowego w nieodpowiedniej wysokości. Korekta ta nie generuje nowego momentu powstania przychodu, lecz odnosi się do przychodu uprzednio wykazanego. Nieprawidłowości te niezależnie od momentu zwrotu towaru (przed, czy po złożeniu zeznania podatkowego) powinny zatem zostać skorygowane w odpowiednim okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie wykazano przychód należny z określonej transakcji, uwzględniając powyższe zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie zmienia tego również okoliczność, iż, jak wskazuje Wnioskodawca, towary zwrócone w styczniu 2013 r. nie były ujęte w remanencie sporządzonym na koniec 2012 r., co jest zrozumiałe, zważywszy, iż towary te zostały w 2012 r. sprzedane.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w sytuacji, gdy:

* zwrot towarów został dokonany przed złożeniem zeznania podatkowego za 2012 r. wówczas, po dokonaniu stosownych korekt przychodu należnego za poszczególne okresy sprawozdawcze, w zeznaniu podatkowym winien zostać wykazany przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej z uwzględnieniem otrzymanych zwrotów towarów,

* zwrot towarów zostanie dokonany po złożeniu zeznania podatkowego za 2012 r., to po dokonaniu stosownych korekt przychodu należnego za poszczególne okresy sprawozdawcze zasadne będzie również skorygowanie wykazanego w tym zeznaniu przychodu z ww. działalności.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl