IBPBI/1/415-840/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-840/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 23 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych spłaty na rzecz:

* spółki jawnej (powstałej z przekształcenia spółki z o.o.) wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez spółkę z o.o. przed przekształceniem,

* Wnioskodawcy wierzytelności pożyczkowych nabytych na skutek rozwiązania spółki jawnej

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych ("PIT") mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ("Spółka"), która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). W trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., dalej: "k.s.h."), Spółka ma zostać przekształcona w spółkę jawną, tj. spółkę osobową prawa handlowego ("Spółka Przekształcona"). Na skutek przekształcenia Wnioskodawca stanie się wspólnikiem Spółki Przekształconej, któremu przysługiwał będzie tzw. ogół praw i obowiązków w tej spółce, o którym mowa w art. 10 k.s.h. Na dzień przekształcenia nie nastąpi zwiększenie majątku jakim dysponować będzie Spółka Przekształcona w porównaniu z majątkiem Spółki (majątek Spółki stanie się majątkiem Spółki Przekształconej, w ramach przekształcenia nie zostaną natomiast wniesione nowe wkłady przez udziałowców, czy osoby trzecie). W związku z przekształceniem Wnioskodawca nie otrzyma również żadnej wypłaty od Spółki/Spółki Przekształconej.

Na dzień przekształcenia, Spółka będzie posiadać:

* certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego ("FIZ") utworzonego na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 157, dalej: "ufi"), nabyte w trybie art. 7 ust. 2 ufi, tj. poprzez wniesienie przez Spółkę do FIZ akcji spółki kapitałowej;

* wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek oraz

* środki pieniężne.

Po przekształceniu Spółka Przekształcona będzie kontynuowała działalność finansowo-holdingową, w ramach której będzie kontynuować zarządzanie pakietem certyfikatów FIZ pozostając ich właścicielem oraz środkami pieniężnymi. Spółka Przekształcona będzie również kontynuowała działalność pożyczkową, w ramach której będzie udzielać pożyczek, a dłużnicy będą również spłacać na rzecz Spółki Przekształconej udzielone przez nią pożyczki (jednorazowo, bądź częściowo). Docelowo nastąpi rozwiązanie (likwidacja) Spółki Przekształconej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego (co przewiduje art. 67 § 1 k.s.h.). W przyszłości Wnioskodawca może dokonywać odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ (w tym na rzecz FIZ w ramach ich wykupu przez FIZ w celu umorzenia - zgodnie z postanowieniami art. 139 ufi).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z sukcesją uniwersalną na gruncie prawa podatkowego:

a.

w przypadku spłaty na rzecz Spółki Przekształconej wierzytelności z tytułu udzielonych przez Spółkę (przed przekształceniem) pożyczek, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozpoznania, proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku Spółki Przekształconej, przychodów oraz kosztów, gdyż spłata wierzytelności będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaty odsetek od pożyczek).

b.

w przypadku rozwiązania (likwidacji) Spółki Przekształconej, spłata na rzecz Wnioskodawcy wierzytelności z tytułu udzielonych przez Spółkę (przed przekształceniem) lub Spółkę Przekształconą pożyczek będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaty odsetek od pożyczek).

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z sukcesją uniwersalną na gruncie prawa podatkowego:

a.

w przypadku spłaty na rzecz Spółki Przekształconej wierzytelności z tytułu udzielonych przez Spółkę (przed przekształceniem) pożyczek, nie będzie zobowiązany do rozpoznania, proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku Spółki Przekształconej, przychodów oraz kosztów, gdyż spłata wierzytelności będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaty odsetek od pożyczek);

b.

w przypadku rozwiązania (likwidacji) Spółki Przekształconej, spłata na jego rzecz wierzytelności z tytułu udzielonych przez Spółkę (przed przekształceniem) lub Spółkę Przekształconą pożyczek będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaty odsetek od pożyczek).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W takiej sytuacji sama spłata zobowiązania pozostaje zdarzeniem neutralnym na gruncie ww. ustawy. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Biorąc pod uwagę powyższe, w związku z sukcesją uniwersalną, w przypadku udzielonych przez Spółkę pożyczek ich spłata na rzecz Spółki Przekształconej powinna być neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaconych odsetek). Zatem, w przypadku spłaty na rzecz Spółki Przekształconej wierzytelności z tytułu udzielonych przez Spółkę pożyczek, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozpoznania, proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku Spółki Przekształconej, przychodów oraz kosztów, gdyż spłata wierzytelności będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem zapłaconych odsetek od tych wierzytelności). Konsekwentnie, również w przypadku rozwiązania (likwidacji) Spółki Przekształconej, bezpośrednia spłata na rzecz Wnioskodawcy wierzytelności z tytułu pożyczek (udzielonych przez Spółkę lub Spółkę Przekształconą) będzie neutralna podatkowo (z wyjątkiem spłaty odsetek od tych wierzytelności).

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne, wydane przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 marca 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-362/14/KB, IBPBI/1/415-363/14/KB, IBPBI/1/415-364/14/KB, IBPBI/1/415-365/14/KB, IBPBI/1/415-366/14/KB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić także należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 - 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl