IBPBI/1/415-833/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-833/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia w 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 18 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Lidera konsorcjum uzyskania przychodu przez Konsorcjanta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Lidera konsorcjum uzyskania przychodu przez Konsorcjanta.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę o współpracy handlowej z zagraniczną osobą prawną - umowę konsorcjum (dalej "Konsorcjum"), w której będzie Liderem (dalej "Lider"). Konsorcjum nie będzie miało własnej podmiotowości prawnej i nie będzie podlegać wpisowi do żadnego rejestru publicznego. Konsorcjant nie będzie posiadał biura w Polsce. Konsorcjant będzie wykonywał swój zakres obowiązków na Ukrainie. Konsorcjant będzie posiadał siedzibę oraz rezydencję podatkową w kraju innym niż Ukraina.

W ramach Konsorcjum strony będą podejmować współdziałanie w celu realizacji przedsięwzięcia polegającego na zakupie za granicą wybranych towarów oraz ich sprzedaży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a następnie podziale między Stronami uzyskanego z tego tytułu zysku.

P odatnik jako Lider Konsorcjum odpowiedzialny będzie za realizację wszelkich niezbędnych czynności formalnych i faktycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej potrzebnych dla zrealizowania celu Konsorcjum, zaś Konsorcjant jako podmiot zagraniczny odpowiedzialny będzie za realizację wszelkich niezbędnych czynności formalnych i faktycznych za granicą potrzebnych dla zrealizowania celu Konsorcjum.

Do obowiązków Lidera w ramach Konsorcjum będzie należeć w szczególności:

* przekazywanie Konsorcjantowi zamówień na towary, które będą sprzedawane w ramach Konsorcjum,

* zawieranie umów z klientami Konsorcjum i reprezentowanie Konsorcjum przy ich wykonywaniu,

* fakturowanie klientów Konsorcjum w Polsce,

* magazynowanie produktów Konsorcjum na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz

* aktywne poszukiwanie zbytu na towary Konsorcjum.

Do obowiązków Konsorcjanta będzie należeć w szczególności:

* realizowanie zamówień na towary złożone przez Lidera na warunkach uzgodnionych z klientem Konsorcjum,

* zapewnienie faktycznej i prawnej możliwości nabycia towarów za granicą oraz wprowadzenia towarów na polski obszar celny, bieżące badanie rynku zagranicznego pod kątem pozyskania dla Konsorcjum najkorzystniejszych ofert na zakup towarów objętych celem Konsorcjum, reprezentowanie interesów Konsorcjum za granicą wobec jego kontrahentów oraz organów państwa.

Lider będzie prowadził zestawienie dochodów uzyskanych w ramach Konsorcjum i dochodów należnych Konsorcjantowi. Na podstawie przedstawionych przez Konsorcjanta danych o ilości nabytych towarów Strony - w drodze aneksu do Umowy - będą ustalać kwotę przysługującą Konsorcjantowi tytułem jego udziału w zyskach Konsorcjum za dany okres. Podstawą do ustalenia kwoty będzie wynik Konsorcjum, rodzaj i ilość nabytych za granicą przez Konsorcjum towarów, okres, w którym zostały nabyte towary oraz ustalona przez Strony kwota liczona od nabytej ilości towarów.

Lider zapłaci należną Konsorcjantowi część zysków na podstawie rachunku lub faktury na podany w niej rachunek bankowy. Każda ze stron Konsorcjum będzie uczestniczyć w kosztach Konsorcjum zgodnie z zakresem obowiązków przypisanym każdej ze stron. Każda ze stron będzie ponosić we własnym zakresie koszty związane z jej udziałem w Konsorcjum. Na podstawie wyżej wymienionych zasad strony ustalą udział w zyskach Konsorcjum przez każdego z Konsorcjantów. W konsekwencji według tej proporcji nastąpi rozdział przychodów podatkowych poszczególnym członkom Konsorcjum.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody, które zgodnie z zasadami rozliczeń Konsorcjum, będą przyporządkowane Konsorcjantowi stanowią dla Lidera przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

(pytanie oznaczne we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody, które zgodnie z zasadami rozliczeń Konsorcjum, będą przyporządkowane Konsorcjantowi nie stanowią dla Lidera przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Część przychodów przypadających na Konsorcjanta podlega wyłączeniu z przychodów Lidera.

W przypadku umowy o współpracy takiej jak Umowa Konsorcjum dochody uzyskane z tego tytułu kwalifikuje się jako dochody ze źródła przychodu ustalanego według ogólnych zasad. W świetle art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), przychody ze wspólnego przedsięwzięcia u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 lub rozlicza w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - zależnie od źródła przychodu.

Oznacza to, iż Wnioskodawczyni wykazuje jako przychody tylko tą część przychodów która odpowiada jej udziałowi we wspólnym przedsięwzięciu. Natomiast pozostałe przychody, które przypadają na drugiego Konsorcjanta będę stanowić przychód tego Konsorcjanta.

W zakresie przychodu, który uzyskuje Konsorcjant Wnioskodawczyni jako Lider nie będzie zobowiązana wykazać przychodu podatkowego. W konsekwencji kwota tego przychodu w części przypadającej na Konsorcjanta nie będzie stanowić dla Lidera kosztu uzyskania przychodu.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni przychody, które zgodnie z zasadami rozliczeń Konsorcjum, należy przyporządkować Konsorcjantowi nie stanowią dla Lidera przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Część przychodów przypadających na Konsorcjanta podlega wyłączeniu z przychodów Lidera.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

* z dnia 26 maja 2010 r. Znak IPPB5/423-178/10-2/DG,

* z dnia 11 stycznia 2010 r. Znak IPPB5/423-667/09-2/DG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl