IBPBI/1/415-825/14/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-825/14/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 15 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją wskazanego we wniosku motocykla - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją wskazanego we wniosku motocykla. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 23 czerwca 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-489/14/SK, IBPP2/443-377/14/AB wezwano do jego uzupełnienia.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 10 września 2011 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w zakresie usług pośrednictwa sprzedaży różnego typu płyt stolarskich meblowych, sklasyfikowaną pod symbolem PKD 46.13.Z "działalność agentów zajmujących się sprzedażą drewna i materiałówbudowlanych". Dochody z prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca rozlicza tzw. metodą liniową, a zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością są ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jednocześnie Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, gdyż są świadczone na rzecz podatnika, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Holandii - zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Specyfika prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej wymaga ciągłego przemieszczania się pomiędzy klientami - kontrahentami w Polsce, a siedzibą firmy na rzecz, której świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży wyrobów. Do celów prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje m.in. motocykl, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych tej działalności. Motocykl niejednokrotnie jest optymalnym środkiem transportu zapewniającym sprawne i szybkie przemieszczanie się, zwłaszcza w centrach dużych miast. Pozwala bowiem uniknąć długiego czekania w korkach, nie ma też problemu z parkowaniem. Ponadto, koszty eksploatacji motocykla są niższe w stosunku do kosztów samochodu (np. niższe koszty paliwa).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w związku z eksploatacją motocykla, tj. ubezpieczenie, naprawy, części zamienne... (część pytania oznaczonego we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ponoszone zatem koszty dojazdów motocyklem do kontrahentów mają niewątpliwie, w ocenie Wnioskodawcy, związek przyczynowo - skutkowy z osiąganymi przychodami.

Mając na uwadze powyższe takie wydatki jak np. ubezpieczenie, naprawy, części zamienne związane z eksploatacją motocykla - środka trwałego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, stanowią koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z uzyskanym przychodem lub ze źródłem przychodu (musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu),

* nie może znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* musi być właściwie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej są wszelkie poniesione, racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, że aby wydatki związane z eksploatacją motocykla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej mogły zostać uznane za koszty uzyskania tej działalności, muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego właśnie źródła przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od 10 września 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa sprzedaży drewna i płyt stolarskich meblowych. Do celów prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje motocykl, który stanowi środek trwały w tej działalności. Motocykl ten jest środkiem transportu zapewniającym Wnioskodawcy sprawne i szybkie przemieszczanie się pomiędzy kontrahentami a siedzibą firmy, na rzecz której świadczy usługi pośrednictwa sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że Wnioskodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazane we wniosku wydatki związane z eksploatacją ww. motocykla, tj. poniesione na ubezpieczenie, naprawy i części zamienne, o ile są one należycie udokumentowane. Skoro wydatki te dotyczą motocykla wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, stanowiącego środek trwały w tej działalności, to spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć jednakże należy, że zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem, tj. dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem kasku i specjalistycznej odzieży motocyklisty oraz podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl