IBPBI/1/415-818/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-818/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 6 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na opłacenie składek na rzecz Rady Adwokackiej, poniesionych za pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na opłacenie składek na rzecz Rady Adwokackiej, poniesionych za pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - Kancelarię adwokacką. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Rozlicza się z podatku dochodowego wg skali podatkowej. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie zatrudnia dwóch pracowników - aplikantów adwokackich. W związku z ich zatrudnieniem ponosi koszty, np. opłaca za nich składki na Radę Adwokacką.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ponoszone koszty na Radę Adwokacką zatrudnionych przez Kancelarię adwokacką aplikantów adwokackich, stanowią koszt uzyskania przychodu Kancelarii.

Zdaniem Wnioskodawczyni, opłacone składki stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. Bowiem zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby zatem dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wydatki muszą być zatem poniesione w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej lub być związane z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznawanych za taki koszt.

Wydatki związane z opłaceniem przez pracodawcę składek na rzecz Rady adwokackiej za zatrudnionych przez niego pracowników - aplikantów adwokackich nie zostały ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Zauważyć przy tym należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika jednoznaczne jaki wpływ na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenia źródła przychodów wywiera zapłacenie w imieniu pracowników składek na rzecz Rady adwokackiej. Niemniej jednak, mając na względzie charakter prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, tj. iż prowadzi Ona Kancelarię adwokacką, uznać należy, iż opłacenie ww. składek ma związek z tą działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem przynależność pracowników do Rady adwokackiej jest bezpośrednio związana z zakresem czynności tych pracowników, wykonywanych dla Wnioskodawczyni w ramach stosunku pracy, to mogą ww. wydatki być zaliczone do kosztów podatkowych. Do składek tych nie będą miały zastosowania postanowienia art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten dotyczy przynależności podatnika do określonych organizacji, a nie pracowników podatnika do takich organizacji.

Konsekwencją powyższego jest możliwość zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich udokumentowania w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie ustalenia, czy opłacone za pracowników składki na rzecz Rady Adwokackiej, stanowią przychód tych pracowników, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl