IBPBI/1/415-814/11/AB - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrotu na rzecz wspólnika majątku likwidowanej spółki osobowej, następującego w formie pieniężnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-814/11/AB Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrotu na rzecz wspólnika majątku likwidowanej spółki osobowej, następującego w formie pieniężnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 11 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki osobowej, następującego w formie pieniężnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki osobowej, następującego w formie pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W przyszłości Wnioskodawca zamierza wnieść do spółek kapitałowych z siedzibą w Polsce (dalej: "Spółki holdingowe") posiadane przez siebie udziały/akcje w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce lub za granicą. Oprócz wniesienia udziałów i akcji, Spółki te będą dodatkowo wyposażone w kapitał poprzez wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego. Spółki będą miały charakter spółek holdingowych, a głównym przedmiotem ich działalności będzie działalność inwestycyjna. Zatem dochody (przychody) osiągane przez te Spółki będą miały przede wszystkim charakter kapitałowy, a ich źródłem będą w szczególności dywidendy z innych spółek kapitałowych, przychody ze sprzedaży udziałów/akcji oraz papierów wartościowych, dochody z umorzenia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych (może to być zarówno umorzenie dobrowolne jak i przymusowe, a także umorzenie automatyczne), przychody z tytułu udzielonych przez Spółki pożyczek (innych form usług finansowych). Wnioskodawca będzie czerpał zyski z tytułu uczestnictwa w tych Spółkach poprzez wypłacane dywidendy, umorzenia udziałów/akcji lub ewentualne zbycie w przyszłości udziałów/akcji tych Spółek. Wnioskodawca bierze również pod uwagę możliwość przekształcenia takich Spółek w osobowe spółki prawa handlowego, a więc w spółkę jawną, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

W toku działalności Spółek (w formie spółek osobowych) mogą wystąpić sytuacje, które powodować będą jej rozwiązanie. Jeśli taka sytuacja wystąpi, przeprowadzona zostanie likwidacja Spółki, a jej majątek, po spłaceniu zobowiązań oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych, zostanie podzielony pomiędzy wspólników, stosownie do postanowień umowy Spółki, tj. w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy otrzymanie pieniędzy przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki osobowej, wskutek likwidacji tej Spółki powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego, jako wspólnika Spółki osobowej, środków pieniężnych w procesie likwidacji handlowej spółki osobowej, nie spowoduje powstania przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej: "k.s.h."), osobowe spółki prawa handlowego, w tym spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna, nie posiadają osobowości prawnej. Dokonując regulacji poszczególnych spółek osobowych, ustawodawca wskazał, że w sprawach nieuregulowanych w odniesieniu do poszczególnych spółek, odpowiednie stosowanie mają przepisy dotyczące spółki jawnej. Natomiast w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 150 k.s.h. w zakresie jej likwidacji stosuje się odpowiednio przepisy o likwidacji spółki akcyjnej, co jednak nie wpływa na poniższe rozważania, w szczególności w kontekście faktu, że również spółka komandytowo-akcyjna jest osobową spółką prawa handlowego.

Określone w przepisach k.s.h. okoliczności powodują, że należy przeprowadzić likwidację handlowej spółki osobowej (chyba, że wspólnicy uzgodnią inny sposób zakończenia działalności spółki). Zgodnie z art. 82 § 2 k.s.h., majątek spółki jawnej pozostały po likwidacji dzieli się między jej wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy, spłaca się wspólnikom udziały, nadwyżkę zaś dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku spółki. W konsekwencji, w razie wystąpienie jednej z przesłanek rozwiązania spółki osobowej, wspólnicy Spółki zobowiązani będą do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Po jego zakończeniu pozostać mogą środki pieniężne należące dotychczas do Spółki, które podlegać będą podziałowi pomiędzy jej wspólników (w tym Wnioskodawcę). Pochodzić one będą bezpośrednio z likwidacji Spółki.

Stosownie do brzmienia art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - dalej: "Ustawa PIT"), źródłem przychodu jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza. Na podstawie art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów oraz udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W katalogu przychodów z działalności gospodarczej, wskazanych w art. 14 ust. 2 Ustawy PIT, znajduje się m.in. przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. W art. 14 ust. 3 Ustawy PIT, ustawodawca wskazał z kolei określone kategorie przysporzeń majątkowych, które nie stanowią przychodu. Wśród kategorii przysporzeń nie stanowiących przychodu z działalności gospodarczej ustawodawca wskazał, w art. 14 ust. 3 pkt 10 Ustawy PIT, środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Mając na uwadze brzmienie art. 14 ust. 3 pkt 10 Ustawy PIT, zdaniem Wnioskodawcy, nie budzi wątpliwości, iż otrzymanie przez niego środków pieniężnych pochodzących z likwidacji spółki osobowej nie będzie powodowało po jego stronie powstania przychodu podatkowego w świetle Ustawy PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, za powyższym przemawia również wykładnia autentyczna przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT. Przepis ten wprowadzony został ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) i wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. W odniesieniu do przedmiotowego przepisu, w treści Założeń Ministerstwa Finansów z dnia 19 maja 2010 r. do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, iż w przypadku otrzymania przez wspólnika likwidowanej spółki osobowej środków pieniężnych "ich wartość nie będzie stanowiła przychodu; przyjęcie tego rozwiązania uwzględnia wnioski płynące z powołanego orzecznictwa i zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania. W związku z powyższym proponuje się wyłączenie z przychodów podlegających opodatkowaniu przychodu odpowiadającego wartości środków pieniężnych otrzymanych z tytułu likwidacji spółki."

Ewentualne niewypłacone na moment przekształcenia zyski, które nie zostały rozdystrybuowane pomiędzy wspólników w formie dywidendy, zostały opodatkowane na etapie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Zatem również z celowościowego punktu widzenia przyjęcie, że kwoty otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki osobowej, podlegałyby opodatkowaniu powodowałoby, że kwoty te podlegałyby podwójnemu opodatkowaniu, po raz pierwszy na etapie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową prawa handlowego, a po raz drugi w sytuacji ewentualnej likwidacji takiej spółki osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1 i 3 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl