IBPBI/1/415-771/09/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-771/09/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 22 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* możliwości opodatkowania przez jednego z małżonków dochodów z najmu nieruchomości, stanowiącej współwłasność obojga małżonków - jest prawidłowe,

* terminu złożenia oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu przez jednego z małżonków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przez jednego z małżonków dochodów z najmu nieruchomości, stanowiącej współwłasność obojga małżonków.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 listopada 2009 r. znak IBPBI/1/415-771/09/KB, IBPP2/443-780/09/BW, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 3 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, a w ramach podatku dochodowego wybrał liniową formę opodatkowania, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnie z żoną zamierza kupić nieruchomość zabudowaną i wynająć podmiotowi gospodarczemu do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Wynajmowanie nieruchomości nie będzie związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

* Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych w jednym budynku wpisanym do ewidencji środków trwałych i wynajmuje pomieszczenia biurowe innemu podmiotowy gospodarczemu na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,

* wniosek dotyczy innej nieruchomości, która nie figuruje w ewidencji środków trwałych i nie jest jednym z miejsc wykonywania działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca ma prawo wskazać siebie jako jednego ze współmałżonków, na którego będzie opłacany podatek na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach podatku dochodowego ma prawo rozliczać zobowiązania jako jeden ze współmałżonków na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że złoży odpowiednie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania i wskaże osobę zobowiązaną do rozliczenia tego podatku (jako jednego ze współmałżonków), przed dokonaniem pierwszych czynności podlegających opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą, lub najem jest przedmiotem tej działalności to wówczas wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, natomiast przedmiotem tej działalności nie jest wynajem nieruchomości (o co organ wprost pytał w wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych wniosku). Wraz z żoną zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną, w celu wynajmowania jej innemu podmiotowi na cele prowadzonej przez ten podmiot działalności gospodarczej. Najem ten będzie prowadzony poza działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie budynek, który Wnioskodawca zamierza wynajmować, nie będzie składnikiem majątku związanym z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, to przychód z wynajmu tego budynku, będzie stanowić przychód ze źródła określonego w ww. art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 3 ww. ustawy, zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy (art. 10 ust. 4 ww. ustawy).

Jednocześnie pamiętać należy, iż wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu (art. 8 ust. 5 ww. ustawy).

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, Wnioskodawca będzie miał prawo opodatkowywać całość dochodu z wynajmu wskazanej we wniosku nieruchomości, o ile wraz z małżonką złożą oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z ww. wynajmu przez Wnioskodawcę. Przy czym oświadczenie to należy złożyć w terminie do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym zostanie otrzymany pierwszy przychód, a nie (jak wskazano we wniosku) przed dokonaniem pierwszych czynności podlegających opodatkowaniu

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku w części dotyczącej możliwości opodatkowania przez jednego z małżonków dochodów z najmu nieruchomości, stanowiącej współwłasność obojga małżonków należało uznać za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej terminu złożenia oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu przez jednego z małżonków za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 - 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl