IBPBI/1/415-721/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-721/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2011 r. (złożonym osobiście do tut. Biura 19 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości mieszkalnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2011 r. do tut. Biura został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości mieszkalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2009 r. Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości mieszkalnej, którą końcem tego samego roku uznał za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiot działalności gospodarczej Wnioskodawcy stanowią usługi budowlane, a przeważający jej rodzaj wg PKD z 2007 stanowią "roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych".

Na zaświadczeniu o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej pod nr 68.10.Z widnieje również zapis "Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek". Jednakże, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nigdy takich operacji nie prowadził, a nieruchomość, o której mowa we wniosku nie stanowiła towaru handlowego i była wpisana jako środek trwały.

Wnioskodawca zamierza "wyprowadzić nieruchomość mieszkalną ze środk1)ów trwałych" i sprzedać (uzyskany dochód przeznaczony w całości zostanie na cele mieszkaniowe w ciągu następnych dwóch lat).

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy okoliczności do jakich wcześniej doszło, tj.:

* zakup mieszkania w 2006 r., i następnie po dwóch latach jego sprzedaż w 2008 r., z przeznaczeniem uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe i zakup w 2009 r. nieruchomości, która jest przedmiotem zadanego pytania,

* zakup w 2005 r. działki budowlanej i następnie jej sprzedaż w 2010 r. z przeznaczeniem na cele mieszkalne,

* zakup w 2010 r. mieszkania, które zostało sprzedane w 2011 r., a przychód z tego tytułu opodatkowany,

mają wpływ na planowaną sprzedaż.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy jest możliwa sprzedaż nieruchomości mieszkalnej po "wyprowadzeniu" ze środków trwałych i przeznaczenie uzyskanych z tego tytułu środków na cele mieszkaniowe w ciągu następnych dwóch lat, bez konieczności odprowadzania podatku z tytułu sprzedaży.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej nieruchomości mieszkalnej i związanych z nią praw nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i jest opodatkowana na tożsamych zasadach jak nieruchomości niezwiązanych z prowadzoną działalnością. W myśl art. 14 ust. 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane m.in. z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku (...).

Mając na względzie, iż zamiarem Wnioskodawcy jest zbycie składników majątku będących środkami trwałym mieszkalnymi w prowadzonej działalności gospodarczej, jego zdaniem sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinno się go zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, zgodnie z ww. przepisami, w przypadku nabycia nieruchomości w 2009 r. i jej sprzedaży, dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości mogą być zwolnione z podatku, pod warunkiem, że w ciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na inne cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, o ile przedmiotem sprzedaży nieruchomości mieszkalnej i związanych z nią praw, o których mowa we wniosku jest budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, grunt lub udział w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie (art. 10 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 21 ust. 25-30, w związku z art. 30e tej ustawy.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl