IBPBI/1/415-689/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-689/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 21 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu nabycia przez małżonków gruntu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez jednego z nich pozarolniczej działalności gospodarczej oraz skutków podatkowych sprzedaży tego gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu nabycia przez małżonków gruntu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez jednego z nich pozarolniczej działalności gospodarczej oraz skutków podatkowych sprzedaży tego gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą między innymi na budowie domów mieszkalnych i ich sprzedaży.

W roku 2008, w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej wraz z żoną zakupił grunt niezabudowany (działkę). Na zakupionym gruncie planuje wybudować budynek mieszkalny i sprzedać go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym celu grunt zostanie zaliczony do majątku prowadzonej przez niego firmy. Żona nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ponieważ w akcie notarialnym dokumentującym przyszłe zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem Wnioskodawca będzie występował jako sprzedający wraz z żoną ma wątpliwość dotyczącą ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego.

Jako firma, wystawi fakturę ze swojej działalności na całość, tj. na budynek wraz z gruntem. Jednak w akcie notarialnym jako osoba sprzedająca będzie również wskazana jego żona. Zakładając, że miałby powstać u żony obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą jej części gruntu nabytego w 2008 r., problemem byłoby dla niej ustalenie dochodu ze sprzedaży, gdyż cena sprzedaży nie jest dzielona na wartość gruntu i wartość budynku, a jest to jedna wartość - zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Wg Wnioskodawcy w ramach działalności gospodarczej powinien opodatkować zatem całość transakcji, zaliczając w koszt sprzedaży całą wartość gruntu, a więc łącznie z częścią współwłasności żony. Jeżeli zaliczy w koszty wartość nabycia całości gruntu, to przy sprzedaży nieruchomości powinien zapłacić podatek od całości dochodu, nie obciążając żony jakąkolwiek częścią dochodu z tytułu zbycia.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż jego żona również wystąpiła o interpretację w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w opisanej sytuacji może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu całą wartość nabytego w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej gruntu.

2.

Czy zbycie nieruchomości zabudowanej będzie rozliczane w całości w ramach tej działalności gospodarczej, czyli przychód ze sprzedaży w całości będzie przychodem firmy, a koszty nabycia gruntu i koszty wybudowania w całości będą kosztami firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1.

W opisanej sytuacji będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy całą wartość nabytego w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej gruntu. Żona wyraża na to zgodę więc może wyłączyć z majątku wspólnego grunt, zaliczając go w całości do majątku prowadzonej działalności gospodarczej męża.

Ad.2.

Zbycie nieruchomości zabudowanej będzie rozliczane w całości w ramach działalności gospodarczej, czyli przychód ze sprzedaży w całości będzie przychodem firmy, a koszty nabycia gruntu i koszty wybudowania w całości będą kosztami firmy. Cała wartość nabycia będzie kosztem uzyskania przychodu w związku z tym, że cała wartość uzyskanego ze sprzedaży przychodu będzie przychodem z działalności.

W związku z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na to, że odpłatne zbycie nieruchomości następuje

w wykonywaniu działalności gospodarczej (męża) zbycie to nie będzie stanowiło źródła przychodu dla żony i tym samym nie powstanie u niej obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc cały dochód opodatkuje Wnioskodawca

w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za przychód z działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. budowy domów mieszkalnych i ich sprzedaży, jak również, iż grunt który zamierza wykorzystać w tej działalności zostanie w całości uznany, za zgodą małżonki, za towar handlowy, który będzie częścią składową sprzedawanego produktu.

W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości (gruntu wraz z wybudowanym na tym gruncie budynkiem mieszkalnym), dokonywana w ramach działalności gospodarczej stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Zatem obowiązek podatkowy powstanie tylko po stronie Wnioskodawcy, jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zakup gruntu dokonany został aktem notarialnym na prawach wspólności ustawowej przez współmałżonków, jak też fakt, że sprzedaż tego gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem, dokumentowana będzie, prócz faktury wystawionej przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, aktem notarialnym, w którym jako sprzedający wymienieni zostaną oboje małżonkowie.

Z uwagi na powyższe wydatki z tytułu zakupu wskazanego we wniosku gruntu, uznanego za towar handlowy, w prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu tej działalności.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów m.in. gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż skoro żona Wnioskodawcy wyraziła zgodę na wykorzystanie nieruchomości gruntowej, stanowiącej wspólność ustawową małżeńską wyłącznie w prowadzonej przez jej męża pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której grunt ten zostanie zbyty wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym, to stwierdzić należy, iż wydatek poniesiony na nabycie tego gruntu w całości może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, a przychód uzyskany z tej sprzedaży w całości będzie przychodem z tej działalności.

Nadmienić należy również, iż w zakresie skutków podatkowych, jakie dla żony Wnioskodawcy rodzi sprzedaż wskazanej we wniosku nieruchomości, objętych odrębnym wnioskiem ORD-IN, wydano odrębną interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana

Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl