IBPBI/1/415-672/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-672/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. Biura 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu zakupu odzieży specjalistycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu zakupu odzieży specjalistycznej.

Pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. ILPB1/415-853/09-2/AMN Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działający w imieniu Ministra Finansów przesłał przedmiotowy wniosek do tut. Biura celem załatwienia zgodnie z właściwością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń. Jako firma szkoleniowa przeprowadza kursy outdoorowe (w terenie) - z przeprawami linowymi, wspinaczką, integracyjne szkolenia w jaskini itp. W tym celu niezbędny jest zakup przewodników wspinaczkowych oraz specjalistycznej odzieży sportowej (spodnie, buty, koszulki oddychające) do profesjonalnego i rzetelnego prowadzenia tych zajęć.

Poszczególne elementy odzieży utraciły charakter ubioru osobistego poprzez opatrzenie go w sposób trwały cechami charakterystycznymi firmy (umieszczenie logo firmy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy w związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności gospodarczej, wydatki na zakup odzieży specjalistycznej może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Jak wynika z powyższego, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów określonego wydatku wymaga łącznego spełnienia dwóch przesłanek:

* między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź funkcjonowanie źródła przychodu,

* wydatek ten nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy.

W związku z powyższym zakup specjalistycznej odzieży:

* jest niezbędny w celu wykonywania działalności gospodarczej,

* nie jest wymieniony w art. 23 ustawy, jak również

* ubiór ten utracił charakter ubioru osobistego

- więc koszt zakupu ww. odzieży jest kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - wydatek ten winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż wydatki jakie wnioskodawca zamierza ponieść na zakup specjalistycznej odzieży opatrzonej logo firmy, stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, w zakresie w jakim wydatki te związane są z rodzajem tej działalności. W złożonym wniosku wnioskodawca wykazał bowiem, iż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie szkoleń outdoorowych, m.in. z przeprawami linowymi, wspinaczką, integracyjnymi szkoleniami w jaskiniach, a zakupiona odzież służyć będzie do profesjonalnego i rzetelnego prowadzenia tych zajęć. Tym samym wykazał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ww. wydatkami, a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Związek zakupionej odzieży z rodzajem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności potwierdza również utracenie przez tę odzież charakteru osobistego, poprzez opatrzenie jej w sposób trwały logo firmy. Co niemniej istotne, wydatki powyższe, jako niewskazane w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zostały przez ustawodawcę wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Zaznaczyć jednakże należy, iż do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą zostać zaliczone jedynie wydatki, nie posiadające cech okazałości, czy też wystawności, właściwych dla wydatków o charakterze reprezentacyjnym i wyłącznie pod warunkiem ich udokumentowania w sposób wymagany przez przepisy prawa, adekwatnie do rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty reprezentacji nie są uważane za koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl