IBPBI/1/415-643/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-643/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie powstania przychodu w momencie przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie powstania przychodu w momencie przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej prawa polskiego (dalej: "SKA"). W najbliższym czasie, w związku ze zmianą biznesowego modelu prowadzenia działalności, planowane jest przekształcenie SKA w inną spółkę osobową, tj. w spółkę jawną (dalej: "Spółka przekształcona" lub "Spółka jawna"). Przekształcenie zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: "k.s.h."). W razie dojścia przekształcenia do skutku Wnioskodawca, podobnie jak pozostali wspólnicy SKA, zamierza przystąpić do Spółki jawnej jako jej wspólnik. Szczegółowe warunki na jakich dokonane zostanie przekształcenie nie zostały jeszcze ustalone między wspólnikami. Natomiast na chwilę obecną wspólnicy zakładają, że udział kapitałowy jaki wspólnicy posiadają w SKA (w postaci akcji i wkładu komplementariusza) będzie stanowić wkład wspólników do Spółki przekształconej. Na moment przekształcenia nie dojdzie, zatem do zmiany wartości posiadanych przez Wnioskodawcę aktywów, a jedynie do ich zamiany z akcji w SKA na wkład kapitałowy w Spółce przekształconej. W związku z powyższym, co do zasady, poziom udziału poszczególnych wspólników w zyskach SKA będzie odpowiadał poziomowi zysków tych wspólników w Spółce jawnej.

W wyniku przekształcenia Wnioskodawca nie nabędzie żadnych szczególnych uprawnień osobistych w Spółce przekształconej. Nie otrzyma również z tego tytułu żadnych korzyści pieniężnych w postaci np. majątku SKA, gdyż cały majątek SKA pozostanie w Spółce jawnej i będzie jej służył do prowadzenia działalności gospodarczej.

Możliwe jest, iż na dzień przekształcenia SKA będzie posiadać zyski osiągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. SKA na dzień przekształcenia będzie również posiadać kapitały utworzone z zysków z lat ubiegłych, przy czym część tych zysków będzie pochodziła jeszcze z czasu gdy SKA działała w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca zaznaczył, iż dotychczas nie osiągnął zysku z tytułu udziału w SKA w postaci dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego, w przypadku przekształcenia SKA w Spółkę jawną, powstanie po stronie Wnioskodawcy (będącego wspólnikiem SKA) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie przekształcenia SKA w Spółkę jawną, nie powstanie po Jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Zgodnie z art. 552 k.s.h., spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Jak wskazuje art. 553 § 3 wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów k.s.h. powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić, jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Z tego też względu, spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę prawnego, natomiast wspólnik spółki przekształcanej staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem spółki przekształconej. W związku z tym, majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej zgodnie z art. 555 k.s.h.

Podobnie na gruncie Ordynacji Podatkowej, stosownie do postanowień art. 93a § 1 w zw. z § 2 pkt 1 lit. a, spółka niemająca osobowości prawnej (Spółka jawna) powstała w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej (SKA) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki (SKA).

Zgodnie z przyjętym przez polskiego ustawodawcę zasadami opodatkowania, spółki osobowe (w tym spółka komandytowo-akcyjna) są transparentne podatkowo. Powyższe oznacza, iż dochody osiągane przez spółki osobowe nie są opodatkowane na poziomie tych spółek ale bezpośrednio u ich wspólników. Zatem, sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: "PIT").

W ocenie Wnioskodawcy, jako przyszły wspólnik Spółki przekształconej, nie osiągnie w wyniku przekształcenia żadnego przychodu. W szczególności zmiana formy prawnej nie będzie wiązać się dla Niego z osiągnięciem zysku, przypisaniem jakichkolwiek dodatkowych świadczeń lub korzyści majątkowych. Cały majątek jakim obecnie dysponuje SKA stanie się w dniu przekształcenia majątkiem Spółki jawnej. Zmianie ulegnie natomiast jedynie formalnoprawny status Wnioskodawcy, który z dniem przekształcenia przestanie być akcjonariuszem SKA, a stanie się wspólnikiem spółki jawnej.

Podkreślenia wymaga fakt, iż również przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej "Ustawa PIT") nie wiążą żadnych konsekwencji podatkowych z przekształceniem spółek osobowych (w tym z przekształceniem SKA w Spółkę jawną). W szczególności, żaden z artykułów Ustawy PIT nie przewiduje, iż tego rodzaju przekształcenie wiąże się powstaniem po stronie wspólnika spółki przekształcanej przychodu podatkowego.

Jedynym przepisem nakładającym obowiązek określenia przychodu (dochodu) z tytułu przekształcenia jest art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie kwestii przekształcenia spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej) w spółki osobowe. Nie będzie on miał zatem zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Wnioskodawca podkreślił, iż skoro ustawodawca wskazał wyraźnie, że w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową może powstać przychód podlegający opodatkowaniu, a nie zamieścił podobnej regulacji w odniesieniu do innych przekształceń, to wnioskując a contrario, należy uznać, że przekształcenie spółki osobowej (np. SKA) w inną spółkę osobową (np. Spółkę jawną) jest neutralne w zakresie podatku PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że zarówno SKA jak i spółka jawna są spółkami osobowymi, a w Ustawie PIT brak przepisu, który określałby obowiązek opodatkowania przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym po stronie Wnioskodawcy, nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej:

* w Bydgoszczy z 12 lutego 2013 r. Znak: ITPBl/415-1223a/12/MR,

* w Poznaniu z 10 kwietnia 2013 r. Znak: ILPB1/415-44/13-2/TW) oraz z 24 marca 2009 r. Znak: ILPB2/415-30/09-2/JK,

* w Łodzi z 31 października 2012 r. Znak: IPTPB3/423-271/12-5/GG,

* w Katowicach z 10 lipca 2012 r. Znak: IBPBII/2/415-542/12/MMa) oraz z 19 maja 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-290/11/AP.

Reasumując, wobec braku przepisów w Ustawie PIT wskazujących na istnienie obowiązku podatkowego w podatku PIT w zakresie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, zdaniem Wnioskodawcy, w momencie przekształcenia SKA w Spółkę jawną, nie powstanie po Jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu PIT, niezależnie od tego, czy na moment przekształcenia SKA będzie wykazywać zysk z tytułu bieżącej działalności, czy też nie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl