IBPBI/1/415-638/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-638/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku opatrzonym datą 17 maja 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 czerwca 2011.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* braku konieczności uznania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywania tłumaczeń, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe,

* możliwości uznania ww. przychodów za przychody z "działalności wykonywanej osobiście" oraz sposobu ich rozliczenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku konieczności uznania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywania tłumaczeń, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz możliwości uznania ww. przychodów za przychody z "działalności wykonywanej osobiście" oraz sposobu ich rozliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nie ma zgłoszonej działalności gospodarczej i jego zamiarem nie jest rozpoczynanie takiej działalności w najbliższym czasie. W celach zarobkowych Wnioskodawca wykonuje tłumaczenia tekstów z języka angielskiego i na język angielski. Tłumaczenia wykonywane są w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, tj. w Polsce, przede wszystkim dla agencji tłumaczeń w UE i spoza niej, działających na skalę międzynarodową. Informacje na temat świadczonych przez niego usług można znaleźć na portalu tłumaczy. Z niektórymi agencjami Wnioskodawca ma podpisane umowy (jednakże nie gwarantują one systematyczności wykonania i sposobów zapłaty). Zdarza się także, że Wnioskodawca nie zawiera żadnej umowy - agencja zgłasza się do niego drogą e-mailową, z propozycją dokonania tłumaczenia w terminie w jakim sobie życzy. Następnie uzgadniana jest cena za jednostkę (słowo, stronę itp.) oraz termin zapłaty. Tłumaczenia wysyłane są do wszystkich zamawiających drogą e-mailową. Po wykonaniu tłumaczenia Wnioskodawca wystawia agencji rachunek. Po wpłynięciu pieniędzy od agencji, Wnioskodawca oblicza podatek w wysokości 18%, stosując 50% koszt uzyskania przychodu. Do 20-go dnia następnego miesiąca (po wpłynięciu pieniędzy na konto) Wnioskodawca wpłaca sam zaliczkę na konto urzędu skarbowego.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tłumaczenia i wykonanie ponosi zlecający mu usługę, czyli agencja. Jego ryzyko związane z tłumaczeniem jest takie, że jeśli będzie ono poniżej jakiegoś standardu, to agencja mu nie zapłaci. Jak wskazuje, jest on "podwykonawcą" zlecenia, ponieważ nie dostaje bezpośredniego zlecenia od klienta, lecz od agencji tłumaczeń i to dla niej wykonuje tłumaczenie. W momencie przekazania dzieła zleceniodawcy, przeniesieniu ulegają prawa autorskie, tj. Wnioskodawca nie wykorzystuje dzieła w inny sposób na własny użytek, nie odsprzedaje go innym klientom itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w świetle art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego postępuje prawidłowo:

1.

nie musi rejestrować się jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (art. 5b cyt. ustawy),

2.

Jego przychody, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 cyt. ustawy),

3.

prawidłowo ustala i wpłaca zaliczkę na podatek (wg art. 44 ust. 1a cyt. ustawy).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

W art. 10 ust. 1 pkt 2, 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), wyszczególniono trzy odrębne źródła przychodów, tj.:

* działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),

* pozarolniczą działalność gospodarcza (pkt 3),

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).

W myśl art. 13 pkt 8 ww. ustawy, przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jeżeli zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów - przychód ten przy braku przeciwnego wskazania nie może być uznany za przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Przy czym, w myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, tj. przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przy czym, zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

Stosownie do art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dale "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione (art. 41 ust. 2 ww. ustawy).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

* po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,

* po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego, z którego w szczególności wynika, że " (...) w momencie przekazania dzieła zleceniodawcy, przeniesieniu ulegają prawa autorskie (...)", stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku zostały spełnione obie z ww. przesłanek warunkujących zaliczenie określonych działań, jako związanych z korzystaniem przez twórcę z praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest to, iż przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodem z praw majątkowych, a nie przychodem z działalności wykonywanej osobiście, czy też przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rozliczenia uzyskanych z tego tytułu dochodów Wnioskodawca winien będzie dokonać w rocznym rozliczeniu podatku, poprzez złożenie stosownego zeznania podatkowego, w terminie przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym składanym za rok, w którym uzyska przychód z ww. umów. W myśl bowiem art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ww. ustawy).

W myśl natomiast art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

* braku konieczności uznania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywania tłumaczeń, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe,

* możliwości uznania ww. przychodów za przychody z "działalności wykonywanej osobiście" oraz sposobu ich rozliczenia - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl