IBPBI/1/415-622/09/AB - Określenie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów spółki akcyjnej będącej wspólnikiem spółki jawnej w przypadku sprzedaży przez spółkę jawną nieruchomości stanowiącej środek trwały wniesiony do niej przez spółkę akcyjną w formie wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-622/09/AB Określenie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów spółki akcyjnej będącej wspólnikiem spółki jawnej w przypadku sprzedaży przez spółkę jawną nieruchomości stanowiącej środek trwały wniesiony do niej przez spółkę akcyjną w formie wkładu niepieniężnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 24 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży przez spółkę jawną nieruchomości stanowiącej środek trwały wniesiony do niej przez spółkę akcyjną w formie wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży przez spółkę jawną nieruchomości stanowiącej środek trwały wniesiony do niej przez spółkę akcyjną w formie wkładu niepieniężnego.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 września 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 28 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej i figurującej w ewidencji środków trwałych, którą planuje zbyć poprzez wniesienie jej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do mającej powstać spółki jawnej z jego udziałem oraz dwóch osób fizycznych. Na potrzeby planowanego aportu, określona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego wartość rynkowa nieruchomości. Według wstępnych szacunków wartość rynkowa jest wyższa od wartości netto wynikającej z ksiąg wnioskodawcy. Otrzymaną tytułem wkładu nieruchomość, spółka jawna zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W przyszłości spółka jawna sprzeda przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jakiej wysokości należy ustalić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę jawną, w przypadku gdy sprzedawana nieruchomość będzie uprzednio przyjęta do ewidencji środków trwałych spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży przez spółkę jawną nieruchomości otrzymanej w formie aportu i przyjętej do ewidencji środków trwałych koszty uzyskania przychodów powinny być ustalone na poziomie spółki jawnej w wysokości wartości netto tego środka trwałego, tj. wg wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne. W ocenie wnioskodawcy powyższe wynika z treści art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

W opisanym stanie faktycznym spółka jawna nabędzie na własność nieruchomości w formie aportu. Z uwagi na fakt, że spółka ta jest spółką osobową w której uczestniczą m.in. osoby fizyczne, pod uwagę należy również wziąć przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż tak przychód jak i koszty uzyskania ustala się na poziomie spółki, a dopiero w następnej kolejności dzieli się pomiędzy wspólników na zasadzie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 drugiej z wymienionych ustaw, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W ocenie wnioskodawcy z powyższych przepisów wynika, że jeżeli wspólnicy ustalą wartość początkową nieruchomości wnoszonej jako wkład do spółki jawnej na poziomie wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu, to przy późniejszej sprzedaży tej nieruchomości, jako sprzedaży środka trwałego, wartość ta, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania powołany w stanowisku przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), lecz odpowiadający mu przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Powyższa nieprawidłowość nie wpływa jednak na ocenę istoty stanowiska wnioskodawcy przedstawionego w złożonym wniosku, dlatego uznano stanowisko za prawidłowe.

Nadmienia się, iż w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą przez spółkę jawną nieruchomości wniesionej do niej w formie wkładu niepieniężnego i ewentualnie przyjętej do ewidencji spółki jako towar handlowy (objętym pytaniem wymienionym we wniosku jako 3) oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (objętym pytaniem wymienionym we wniosku jako 1) wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl