IBPBI/1/415-598/11/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-598/11/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 14 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniach 18 i 24 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej wskazanej we wniosku nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej wskazanej we wniosku nieruchomości. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 sierpnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-596/11/ZK, IBPBI/1/415-597/11/ZK, IBPBI/1/415-598/11/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 18 i 24 sierpnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W małżeństwie Wnioskodawczyni nie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej, niemniej mąż posiada majątek odrębny, nabyty drogą spadkobrania. Są to nieruchomości. Mąż zamierza drogą nieodpłatnego użyczenia przekazać Wnioskodawczyni owe nieruchomości, aby w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej uzyskiwała przychody w tytułu najmu lokali użytkowych (PKD 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). Dotychczas Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną wg zasad ogólnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

1.

Wnioskodawczyni prowadzi nieprzerwanie od dnia 10 marca 1983 r. działalność gospodarczą, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a głównym przedmiotem działalności wg aktualnego wpisu są:

* 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi,

* 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

* 46.90.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

* 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach oraz wg wpisu EDG wg PKD 2007: 77.39.Z, 56.10.Z, 47.25.Z, 56.21.Z, 47.24.Z, 64.19.Z, 73.12.A, 73.12.B, 73.12.C, 73.12.D, 82.91.Z, 82.99.Z.

2.

Przedmiotem umowy użyczenia będzie udział ułamkowy w nieruchomości, w postaci budynku (bez wyodrębnionej własności lokali) posadowionego na gruncie, z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi.

3.

mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą od dnia 10 marca 1983 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. W chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Kto będzie uprawnionym do naliczania i zaliczania w koszty, odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy użyczenia.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawczyni, uprawnionym do dokonywania w koszty, odpisów amortyzacyjnych jest właściciel nieruchomości. Ponieważ zawarta umowa użyczenia nieruchomości nie zmienia faktu, że jej właścicielem nadal pozostaje mąż - Wnioskodawczyni (żona) nie posiada uprawnień do zaliczania do kosztów działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych od użyczonej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotą tej umowy jest jej bezpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania. Powyżej opisana umowa użyczenia nie jest więc umową przenoszącą własność nieruchomości.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego wynika, iż budynek może zostać zaliczony do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

* stanowi on własność lub współwłasność podatnika,

* został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,

* jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywany okres jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok (decyzja w tym względzie należy do podatnika),

* jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Mąż Wnioskodawczyni posiada nieruchomość budynkową, stanowiącą jego majątek odrębny, którą zamierza udostępnić Wnioskodawczyni na podstawie umowy użyczenia. Ww. nieruchomość będzie wynajmowana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię indywidualnie działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne i przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż zawarcie umowy użyczenia nie przenosi własności nieruchomości lecz jedynie daje uprawnienie biorącemu do jej używania zgodnie z postanowieniami zawartymi w tej umowie. Zatem, zawarcie umowy użyczenia nie jest tożsame z nabyciem nieruchomości, umowa ta daje tylko możliwość używania rzeczy na cele w niej określone. Wobec tego zawarcie umowy użyczenia nie daje prawa do dokonywania amortyzacji wynajmowanego budynku w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wykorzystywanego na podstawie zawartej umowy użyczenia, gdyż Wnioskodawczyni nie jest prawnym właścicielem przedmiotowego budynku (jest nim nadal jej mąż). Wnioskodawczyni nie spełnia tym samym przesłanki wymienionej w art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zamierza wynajmować budynek, nie będący jej własnością, ani współwłasnością. Brak jest zatem podstaw prawnych do amortyzowania przez Wnioskodawczynię wskazanej we wniosku nieruchomości budynkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniać należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl