IBPBI/1/415-578/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-578/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 14 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 22 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 września 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 22 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem składników majątkowych - materialnych i niematerialnych - służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej - stomatologicznej. Wśród tych składników znajdują się między innymi maszyny dentystyczne, sprzęt dentystyczny, prawa z umów leasingowych, znaki towarowe indywidualizujące przedsiębiorstwo, prawa do domeny komputerowej, etc. Składniki te wynajmowane są na podstawie odrębnej umowy spółce partnerskiej. Partnerem i członkiem zarządu w tej spółce jest małżonka wnioskodawcy.

Wnioskodawca zamierza doprowadzić do wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i następnie sprzedaży udziałów w tej spółce na rzecz osoby (osób) trzeciej, w tym na rzecz inwestora instytucjonalnego (typu private eguity). Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ułatwi prowadzenie negocjacji oraz sprzedaż przedsiębiorstwa (udziałów w spółce).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dodatkowo wyjaśnił, że:

- zamierza wnieść do spółki z o.o. wyodrębnioną część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, w ramach której wynajmuje wymienione we wniosku składniki majątku Spółce partnerskiej. Nie wnosi Spółki partnerskiej do Spółki z o.o.

- własność nieruchomości, wierzytelności, środki pieniężne, zezwolenia, licencje, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz inne aktywa tworzące przedsiębiorstwo zostały wniesione do Spółki,

- oprócz wynajmu sprzętu stomatologicznego prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie jachtów żaglowych. Działalność ta nie jest związana z działalnością, której dotyczy wniosek,

- działalność medyczna została wyodrębniona przez Wnioskodawcę majątkowo, organizacyjnie i finansowo. Wyodrębnienie to polega na m.in. utrzymaniu odrębnej ewidencji środków trwałych związanych z działalnością medyczną, odrębnych kont księgowych, prowadzeniu odrębnej działalności reklamowej i marketingowej związanej z prowadzeniem działalności dentystycznej, posiadaniem odrębnego znaku towarowego i innych oznaczeń indywidualizujących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, utrzymaniem kontraktów z dostawcami materiałów i mediów wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności medycznej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. jest zwolnione z podatku dochodowego.

(pierwsza część pytania oznaczonego we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z definicją zawartą w art. 55#185; Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Konsekwencje podatkowe związane z przeniesieniem przedsiębiorstwa w drodze aportu uregulowane są w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej: "u.o.p.d.o.f.). Zasadą jest, że przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 u.o.p.d.o.f.). Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Podobne stanowisko zajmuje A. Bartosiewicz, R. Kubacki VAT Komentarz, Kraków 2004 r., s. 126 i następne.

Zdaniem Wnioskodawcy jego stanowisko znajduje potwierdzenie w postanowieniach:

* Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto z dnia 27 września 2007 r., sygn. akt EDA/423-49/07,

* Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie z dnia 27 września 2007 r., sygn. akt NPV-443/12/NO13/07,

W ocenie Wnioskodawcy cytowane normy oznaczają, że z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie źródłem opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nabytych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa oraz podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl