IBPBI/1/415-524/11/RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-524/11/RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 24 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniach 10, 12 sierpnia i 5 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości wniesionej do spółki osobowej, tytułem wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości wniesionej do spółki osobowej, tytułem wkładu niepieniężnego. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 29 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-519/11/RM, IBPBI/1/415-522/11/RM, IBPBI/1/415-523/11/RM, IBPBI/1/415-524/11/RM, IBPBI/1/415-525/11/RM, IBPP3/443-837/11/IK, IBPBII/1/436-342/11/AŻ oraz pismem z dnia 23 sierpnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-519/11/RM, IBPBI/1/415-522/11/RM, IBPBI/1/415-523/11/RM, IBPBI/1/415-524/11/RM, IBPBI/1/415-525/11/RM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 10, 12 sierpnia i 5 września 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2008 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z żoną na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej nieruchomość gruntową. W lutym 2011 r. uzyskał - na swoje nazwisko pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości dwóch domów. Wnioskodawca rozważa utworzenie z żoną spółki cywilnej albo spółki osobowej, w której byliby z żoną jedynymi wspólnikami. Do spółki tej Wnioskodawca wraz żoną zamierza wnieść tytułem wkładu ww. nieruchomość i uzyskać cesję pozwolenia na budowę na spółkę. Po zakończeniu inwestycji spółka sprzedałaby zabudowaną nieruchomość.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., że w przypadku wniesienia nieruchomości gruntowej do spółki cywilnej (lub osobowej) część nieruchomości będzie stanowiła towar handlowy i na niej powstanie domek do sprzedaży, natomiast druga część będzie środkiem trwałym i na niej powstanie domek do wynajęcia.

Ponadto Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek poprzez informację, iż budynek, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej:

* ma być wynajmowany w całości i takie jest założenie przy jego budowaniu, jeśli nie uda się go wynająć to może być w przyszłości przedmiotem zbycia,

* będzie budynkiem użytkowym,

* będzie wynajmowany na cele użytkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości, wniesionej tytułem wkładu przez Wnioskodawcę wspólnie z żoną do nowo utworzonej spółki cywilnej albo osobowej, kosztem uzyskania przychodu przy jej zbyciu jako nieruchomości zabudowanej będzie jej wartość rynkowa na dzień wniesienia tytułem wkładu, czy też w całości wydatki poniesione w 2008 r. na zakup ww. nieruchomości - tj. zapłata wynagrodzenia dokonana na rzecz sprzedającego i koszty aktu notarialnego.

(pytania wymienione w stanie faktycznym nr 2 jako trzecie)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży nieruchomości, wniesionej tytułem wkładu wspólnie z żoną do nowo utworzonej spółki cywilnej albo osobowej, kosztem uzyskania przychodu przy jej zbyciu jako nieruchomości zabudowanej będą m.in. w całości wydatki poniesione w 2008 r. na zakup ww. nieruchomości - tj. zapłata wynagrodzenia dokonana na rzecz sprzedającego i koszty aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej). Przy czym w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

* rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

* ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub ze źródłem przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przy czym zwrot "w celu" oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego w formie spółki cywilnej lub osobowej działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Reasumując, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

* został on poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie znajduje się w katalogu kosztów zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, wydatki poniesione w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej lub osobowej działalności gospodarczej, będą mogły zostać zaliczone do kosztów spółki i w odpowiedniej proporcji do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy pod warunkiem, że ich poniesienie będzie miało na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Stosownie do art. 22 ust. 8a ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:

1.

wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;

2.

wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

Przy czym, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

a.

wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

b.

wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,

c.

wartość określoną zgodnie z art. 19 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie.

Jak wskazano w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca w 2008 r. nabył wspólnie z żoną na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej nieruchomość gruntową. W lutym 2011 r. uzyskał - na swoje nazwisko pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości dwóch domów. Wnioskodawca rozważa utworzenie z żoną spółki cywilnej albo handlowej spółki osobowej, w której byłby z żoną jedynymi wspólnikami. Do spółki tej Wnioskodawca wraz żoną chciałby wnieść tytułem wkładu ww. nieruchomość i uzyskać cesję pozwolenia na budowę na spółkę. Po zakończeniu inwestycji spółka sprzedałaby zabudowaną nieruchomość. Natomiast w uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazał, że budynek do sprzedaży powstanie na tej części nieruchomości która stanowiła będzie w spółce osobowej towar handlowy natomiast druga część będzie środkiem trwałym i na niej powstanie budynek do wynajęcia. Jednocześnie budynek, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej lub osobowej będzie budynkiem użytkowym oraz wynajmowany będzie na cele użytkowe. Przy czym, jeżeli nie uda się go wynająć to może zostać w przyszłości sprzedany.

Odnosząc się zatem do pytania i stanowiska Wnioskodawcy, stwierdzić należy, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowej wniesionej do spółki osobowej i zabudowanej w ramach prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej, kosztem uzyskania przychodów stanowić będzie m.in.:

* w odniesieniu do wyodrębnionej części nieruchomości gruntowej uznanej za środek trwały - wartość początkowa przyjęta przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj. wydatki poniesione na nabycie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie,

* w odniesieniu do wyodrębnionej części nieruchomości gruntowej zakwalifikowanej, jako towar handlowy - wartość poniesionych wydatków na nabycie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie

a więc w istocie wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku wydatki poniesione w 2008 r. na zakup nieruchomości gruntowej - zapłata wynagrodzenia dokonana na rzecz sprzedającego i koszty aktu notarialnego (z ww. zastrzeżeniem dot. uprzedniego zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów).

Zgodnie z cytowanym art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca winien będzie ustalić, przypadające na niego koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia wskazanej we wniosku nieruchomości proporcjonalnie do jego udziału w zysku spółki osobowej.

Wskazać należy, iż do sposobu opodatkowania przychodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej wniesionej do jednoosobowej działalności gospodarczej odniesiono się w wydanej interpretacji indywidualnej Znak: IBPBI/1/415-522/11/RM.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pozostałych pytań wymienionych we wniosku wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl