IBPBI/1/415-495/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-495/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej do Spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej do Spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był właścicielem nieruchomości gruntowej składającej się z dwóch działek o powierzchni 0,0519 ha i 0,0536 ha które nabył na początku lat 2000. Zgodnie z treścią uchwały Rady Miasta z dnia 12 stycznia 2009 r. w sprawie zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przedmiotowe działki leżą na terenie usług komercyjnych. W styczniu 2009 r. Prezydent Miasta wydał decyzję zatwierdzającą złożony przez Wnioskodawcę projekt budowlany, udzielając jednocześnie pozwolenia na budowę budynku biurowo-handlowo-usługowego na opisanych wyżej działkach. W dniu 2 lutego 2009 r. Wnioskodawca założył dwuosobową Spółkę cywilną. Tytułem wkładu do majątku Spółki Wnioskodawca wniósł ww. nieruchomość gruntową wraz z dokumentacją projektową zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie na tych nieruchomościach budynku biurowo-handlowo-usługowego. Zgodnie z treścią § 2 umowy Spółki cywilnej wartość wkładu została ustalona na kwotę 5.000.000,00 zł. Do Spółki cywilnej zostało wniesione prawo własności nieruchomości. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego wniesienie wkładu nastąpiło w formie aktu notarialnego i został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowym jest dokonanie wyceny wnoszonej aportem do Spółki cywilnej nieruchomości według jej wartości rynkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, metodę ustalania wartości początkowej wkładu określa art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do Spółki cywilnej ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Obecna wartość rynkowa jest wyższa od ceny nabycia. Uważa, iż w tym przypadku do ustalenia wartości początkowej nieruchomości prawidłowo został zastosowany przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy i wycena nieruchomości została dokonana według jej wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl