IBPBI/1/415-459/13/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-459/13/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura drogą elektroniczną ePuap, 10 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 13 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w:

* 2009 r. pozarolniczej działalności gospodarczej na tzw. zasadach ogólnych - jest prawidłowe,

* latach 2010-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura drogą elektroniczną ePuap ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia formy właściwej do opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w latach 2009-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej. W dniu 13 maja 2013 r. powyższy wniosek został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od września 2005 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W latach 2007-2008 rozliczał się w ramach zasad określonych dla podatku liniowego (na podstawie pisma o wyborze rozliczenia w formie podatku liniowego złożonego w dniu 22 stycznia 2007 r.). W dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o wyborze opodatkowania wg skali podatkowej. Następnie w dniu 26 stycznia 2009 r. Wnioskodawca przesłał do Urzędu Skarbowego pismo z prośbą o anulowanie omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarował, że w 2009 r. będzie się rozliczał w ramach podatku liniowego. W związku z powyższym (tzn. w związku z oświadczeniem o chęci rozliczania się na zasadach określonych dla podatku liniowego), Wnioskodawca nie złożył nowych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania na lata 2010 i 2011. Jednocześnie Wnioskodawca w latach 2007-2011 nie prowadził działalności wyłączonej z możliwości rozliczania się w oparciu o podatek liniowy. Wszystkie pisma o wyborze formy opodatkowania zostały złożone do właściwego Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z opisanym zdarzeniem Wnioskodawca powinien w kolejnych latach rozliczyć swoją działalność gospodarczą:

* za rok 2009 - na "zasadach ogólnych",

* za lata 2010-2011 w ramach "podatku liniowego".

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w styczniu 2009 r.:

* podatnik ma możliwość wyboru formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego,

* wybrana forma opodatkowania obowiązuje na lata kolejne, chyba że podatnik złoży pismo informujące o zmianie sposobu opodatkowania,

* ustawodawca nie określił wzoru i treści zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania,

* w ustawie określony został wyłącznie termin ostatecznego złożenia takiego zawiadomienia, natomiast nie określono terminu od kiedy można składać takie zawiadomienie.

W związku z powyższym w opinii Wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji, w latach 2009-2011 powinien zastosować następujące zasady opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

* dla 2009 r. - opodatkowanie na "zasadach ogólnych", ponieważ Wnioskodawca złożył w terminie określonym przepisami ww. ustawy pismo informujące o zmianie formy opodatkowania na zasadach ogólnych i jednocześnie po terminie określonym w ustawie złożył pismo, z którego jednoznacznie wynika, iż chce dalej rozliczać się w formie "podatku liniowego",

* dla lat 2010-2011 - opodatkowanie w ramach podatku liniowego, ponieważ w dniu 26 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo, z którego jednoznacznie wynika, iż chce pozostawać na "podatku liniowym".

Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w styczniu 2009 r.), Wnioskodawca złożył w przewidzianej przez przepisy formie pisemnej informację o wyborze opodatkowania (rezygnacja z rozliczania się na "zasadach ogólnych" i chęć rozliczania się w formie przewidzianej dla "podatku liniowego"). Informacja została złożona w terminie przewidzianym przepisami tzn. do 20 stycznia 2010 r. Jednocześnie ze względu na brak określonego przez ustawodawcę wzoru i treści zawiadomienia, Wnioskodawca złożył pismo, w którym podał swoje dane, dane Urzędu Skarbowego, do którego kieruje pismo oraz informację o rezygnacji z opodatkowania na "zasadach ogólnych" i chęci rozliczania się w formie "podatku liniowego". Treść pisma jednoznacznie wskazuje na fakt, iż Wnioskodawca zrezygnował z opodatkowania na "zasadach ogólnych" i wyraził chęć pozostania na "podatku liniowym". Po tym terminie (tzn. po 26 stycznia 2009 r.) Wnioskodawca nie składał innych oświadczeń dotyczących wyboru formy opodatkowania na lata 2009-2011. W związku z powyższym wg Wnioskodawcy pismo złożone w dniu 26 stycznia 2009 r. skutkuje wyborem "podatku liniowego" na lata 2010-2011.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2011 r.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 4 tej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w ustawowych granicach mogą wybrać formę opodatkowania dochodów (przychodów) z tej działalności. Stosownie do dokonanego wyboru mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, bądź 19% "podatek liniowy" na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub też w jednej z form ryczałtowych, tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bądź kartę podatkową na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybrana przez podatnika forma opodatkowania obowiązuje do momentu likwidacji działalności, utraty prawa do stosowania danej formy opodatkowania, bądź też do momentu złożenia w ustawowym terminie (tekst jedn.: do dnia 20 stycznia) rezygnacji ze stosowania formy podatkowania w postaci "podatku liniowego" lub oświadczenia o wyborze formy ryczałtowej.

Uregulowanie prawne zawarte w art. 9 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób niewątpliwy statuuje prawo podatnika do kontynuacji opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym, bez potrzeby ponawiania oświadczenia w tym zakresie w kolejnych latach podatkowych. Kontynuować jednak można tylko uprawnienie uprzednio nabyte, a więc przepis ten ma zastosowanie tylko do takich sytuacji, gdy w roku poprzednim podatnik korzystał z opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Nieskuteczność wcześniejszego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania, bądź też rezygnacja ze stosowania danej formy opodatkowania przesądza o braku podstaw do korzystania z tego sposobu opodatkowania w latach następnych, gdyż niemożliwe jest kontynuowanie nienabytego (utraconego np. w wyniku rezygnacji) prawa. Wskazać przy tym należy, iż oświadczenie składane zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, dotyczy wyboru sposobu opodatkowania tylko w danym roku podatkowym. Sposób ten może być stosowany w kolejnych latach (na mocy art. 9a ust. 4), ale tylko pod warunkiem, że uprawnienie takie powstało po stronie podatnika na skutek jego pierwszego (wcześniejszego) zgłoszenia i nie zostało przez niego utracone z powodu zaistnienia ustawowych przesłanek.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody w latach 2007-2008 zgodnie dokonanym przez Niego wyborem opodatkowane były tzw. podatkiem liniowym. W dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o "wyborze opodatkowania wg skali podatkowej". Następnie w dniu 26 stycznia 2009 r. przesłał do urzędu skarbowego pismo z prośbą o anulowanie omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarował, że w 2009 r. będzie się rozliczał tzw. podatkiem liniowym. Wnioskodawca nie złożył nowych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na lata 2010 i 2011. Jednocześnie w latach 2007-2011 Wnioskodawca nie prowadził działalności wyłączonej z możliwości opodatkowania dochodów "podatkiem liniowym".

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż skoro w dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o wyborze opodatkowania dochodów uzyskanych w 2009 r. na tzw. zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), to tym samym zrezygnował z opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym. Pismo to zostało złożone w terminie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem było prawnie skuteczne. Natomiast przesłane w dniu 26 stycznia 2009 r. do urzędu skarbowego pismo dotyczące anulowania omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarowanie, że w 2009 r. Wnioskodawca będzie się rozliczał tzw. podatkiem liniowym, jest nieskuteczne, gdyż zostało złożone po ustawowym terminie. Ponadto przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości wycofania, czy też anulowania złożonego w ustawowym terminie oświadczenia o zmianie formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem dochody z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskane w 2009 r. podlegały opodatkowaniu (zgodnie z wyborem Wnioskodawcy) podatkiem dochodowym od osób fizycznych na "zasadach ogólnych", tj. wg skali podatkowej.

Równocześnie składając powyższe pisma Wnioskodawca utracił prawo do opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r. i w latach następnych tzw. podatkiem liniowym. Stwierdzić bowiem należy, iż wyboru formy opodatkowania (co do zasady) dokonuje się na dany rok podatkowy. Aby zatem móc opodatkować dochód z prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r. (i w latach następnych) tzw. podatkiem liniowym, Wnioskodawca obowiązany był do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania dochodów w 2010 r. w terminie do dnia 20 stycznia 2010 r. Ponieważ tego nie uczynił, to nie miał prawa do korzystania z tej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskanych w 2010 r. W konsekwencji również dochody z tej działalności uzyskane w 2011 r. nie mogły być opodatkowane tzw. podatkiem liniowym. Z brzmienia art. 9a ust. 2 ww. ustawy, wynika bezsprzecznie, iż wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, należy dokonać składając do dnia 20 stycznia roku podatkowego, którego dotyczy opodatkowanie, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż skoro wysłana przez Wnioskodawcę w dniu 26 stycznia 2009 r. "deklaracja, że w 2009 r. będzie się rozliczał w ramach podatku liniowego" dotyczyła roku 2009, a ponadto nie była prawnie skuteczna (nie rodziła skutków prawnych w postaci opodatkowania "podatkiem liniowym"), to nie ma ona zastosowania do dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2010 r. (i w latach następnych). Skoro ww. pismo dotyczyło 2009 r. i nie wywarło w tym roku podatkowym zamierzonego przez Wnioskodawcę skutku (opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej "podatkiem liniowym", o czym świadczy także stanowisko Wnioskodawcy, iż w 2009 r. winien był opodatkować te dochody wg skali podatkowej), to oznacza to, iż składając 20 stycznia 2009 r. pismo o wyborze formy opodatkowania wg skali podatkowej (rezygnacji z opodatkowania "podatkiem liniowym") Wnioskodawca skutecznie zmienił formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Zważywszy przy tym, iż nie złożył On oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodów za 2010 lub 2011 r. w postaci "podatku liniowego", to tym samym w 2010 r. i w latach następnych, zobowiązany był na zasadzie kontynuacji, o której mowa w art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowywać dochody z prowadzonej działalności gospodarczej według skali podatkowej.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w:

* 2009 r. pozarolniczej działalności gospodarczej na tzw. zasadach ogólnych - jest prawidłowe,

* latach 2010-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl