IBPBI/1/415-386/09/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-386/09/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 11 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów osiąganych z indywidualnej działalności gospodarczej w przypadku uzyskiwania także dochodów w ramach Spółki cywilnej, które będą opodatkowane na zasadach ogólnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów osiąganych z indywidualnej działalności gospodarczej w przypadku uzyskiwania także dochodów w ramach Spółki cywilnej, które będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej:

1.

indywidualnie (firma jednoosobowa) - roboty budowlane sklasyfikowane pod symbolem PKD 499Z. Działalność ta będzie rozliczana w formie ryczałtu ewidencjonowanego wg stawki 5,5%.

2.

w formie Spółki cywilnej i będzie obejmowała usługi rachunkowo-księgowe (bez doradztwa podatkowego). Dochody z tej działalności będą rozliczane na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej. Zaprowadzona będzie księga przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy osiąganie przychodów z działalności rachunkowo-księgowej w Spółce cywilnej nie wyklucza możliwości rozliczenia się ryczałtem z działalności indywidualnej.

Zdaniem wnioskodawczyni, działalność prowadzoną indywidualnie jak i w ramach Spółki cywilnej należ traktować odrębnie, jako dwa odrębne rodzaje działalności. Art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) mówi o odrębnym opłacaniu ryczałtu - odrębnie z działalności wykonywanej osobiście i odrębnie z działalności wykonywanej w ramach Spółki. Tym samym wskazuje to na fakt, że przychodów tych nie taktuje się łącznie - a oddzielnie jako przychody osiągane z różnych działalności. Również art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do konieczności złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dla każdej odrębnej formy działalności. Nie ma zatem podstaw aby łączyć przychody osiągane z obu działalności, gdyż stosowne ustawy traktują odrębnie te przychody, czy jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania, czy też ustalając różne limity (np. prawa do utraty ryczałtu po przekroczeniu kwoty 150.000 euro) wówczas bierze się pod uwagę tylko przychody z działalności która jest opodatkowana ryczałtem.

W przedstawionej sytuacji obie działalności, które zamierza podatniczka rozpocząć będą podlegać regulacji dwóch odrębnych ustaw - o zryczałtowanym podatku dochodowym i o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uważa, że w przypadku wyboru formy opodatkowania pod uwagę bierze się przedmiot działalności a nie podmiot który ją wykonuje, a zatem będzie prowadzić dwa odrębne rodzaje działalności opodatkowane zgodnie z przepisami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawczyni.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż:

* nie istnieje wskazany w opisie zdarzenia przyszłego symbol PKD 499Z.,

* art. 9a ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) na który m.in. powołano się w stanowisku dotyczy zasad opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej określonych w art. 30c tej ustawy, tj. opodatkowania wg 19% stawki podatku potocznie określonego mianem podatku liniowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w KatowicachBiuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl