IBPBI/1/415-369/11/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-369/11/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 11 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu zaliczki pobranej na poczet przyszłych zysków w spółce komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu zaliczki pobranej na poczet przyszłych zysków w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółek komandytowych (dalej zwanych łącznie "Spółka"). Wnioskodawca zakłada, że Spółka osiągnie w 2011 r. oraz będzie osiągać w kolejnych latach podatkowych zyski lub straty. Wnioskodawca w trakcie danego roku podatkowego planuje pobierać ze Spółki, tytułem zaliczek na poczet przyszłych zysków, kwoty pieniężne. Wypłaty tytułem zaliczki na poczet przyszłych zysków mogą być pobierane wielokrotnie w ciągu roku podatkowego. Na koniec roku podatkowego (2011 oraz kolejnych lat) Wnioskodawca będzie się rozliczał z powyżej wskazanych zaliczek na trzy sposoby (co do zasady po zakończeniu roku podatkowego, kiedy będzie już znana łączna kwota zysku wypracowanego przez Spółkę za dany rok):

a.

będzie rozliczać ze Spółką sumę pobranych zaliczek w całości z przypadającym na niego udziałem w zysku. Jeżeli zysk ten będzie większy od sumy pobranych zaliczek Wnioskodawca będzie miała roszczenie do Spółki o wypłatę dodatkowej kwoty zysku (nadwyżki ponad kwotę pobranych zaliczek) o ile taka będzie decyzja wspólników Spółki, albo

b.

będzie się rozliczać ze Spółką w całości z zaliczek w taki sposób, że zwróci Spółce różnicę pomiędzy pobranymi zaliczkami, a przypadającym na niego zyskiem z udziału w Spółce (gdy zysk będzie mniejszy od zaliczek) lub zwróci całą zaliczkę, jeżeli okaże się, że na koniec roku podatkowego Spółka poniosła stratę, albo

c.

nie zwróci różnicy lub jej części pomiędzy pobranymi zaliczkami, a przypadającym na niego zyskiem z udziału w Spółce (gdy zysk będzie mniejszy od zaliczek) lub nie zwróci całej zaliczki lub jej części, jeżeli okaże się na koniec roku podatkowego, że Spółka w tym roku podatkowym poniosła stratę. W takim wypadku pobrane lecz niezwrócone zaliczki mogą pomniejszyć kwotę przyszłego zysku, tj. zysku wykazywanego przez Spółkę w kolejnym roku podatkowym, przypadającego na

Wnioskodawcę w następujący sposób:

* zostaną, po zatwierdzeniu sprawozdania za poprzedni rok obrotowy (np. w roku 2012 po zatwierdzeniu sprawozdania za rok 2011), na mocy uchwały wspólników, przeksięgowane na zaliczkę Wnioskodawcy na poczet przyszłych zysków za kolejny rok podatkowy,

* będą podlegać w przyszłości rozliczeniu na koniec następnego roku podatkowego w sposób opisany powyżej w pkt a) albo b) albo c).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy kwoty zwracane do Spółki tytułem częściowego lub całkowitego zwrotu pobranej zaliczki lub zaliczek, będą dla Wnioskodawcy skutkować powstaniem przychodu z jakiegokolwiek tytułu.

Jeśli organ podatkowy stwierdzi, że u Wnioskodawcy powstaje przychód, w jaki sposób należy go obliczyć.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, kwoty zwracane do Spółki tytułem częściowego lub całkowitego zwrotu pobranej zaliczki lub zaliczek, nie będą skutkować powstaniem przychodu z jakiegokolwiek tytułu i będą dla Wnioskodawcy całkowicie neutralne podatkowo.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 sierpnia 2010 r., znak: IBPBI/1/415-477/10/KB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl