IBPBI/1/415-355/14/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-355/14/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który w dniu 17 marca 2014 r. wpłynął do tut. Biura za pośrednictwem platformy e-PUAP, uzupełnionym 27 marca oraz 23 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

* powstania u Wnioskodawcy przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej - jest prawidłowe,

* sposobu ustalenia dochodu z tytułu tego wystąpienia - jest bezprzedmiotowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej. W dniu 27 marca 2014 r. wniosek powyższy został uzupełniony. Pomimo tego nadal nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 czerwca 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-355/14/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 czerwca 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wraz z drugą osobą fizyczną jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej jako: "Spółka jawna"). Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (dalej "SKA"). SKA z kolei powstała z przekształcenia spółki cywilnej (dalej: "Spółka cywilna"). Wnioskodawca był wspólnikiem zarówno SKA, jak i Spółki cywilnej. Aktywa netto spółki cywilnej w momencie przekształcenia w SKA wynosiły 4,4 mln zł. Zysk Spółki cywilnej był opodatkowywany zgodnie z ogólnymi zasadami, na poziomie każdego ze wspólników (Wnioskodawcy oraz drugiego wspólnika) wg stawki 19%. Kapitał zakładowy SKA został pokryty w całości przed zarejestrowaniem SKA w rejestrze przedsiębiorców w procesie przekształcenia formy prawnej, z majątku spółki przekształcanej (Spółki cywilnej) i dzielił się na 4.400 akcji imiennych o wartości nominalnej 100 zł każda. Akcje zostały objęte przez Wnioskodawcę oraz drugiego wspólnika w ilości 2.200 akcji każdy. Następnie udział każdego ze wspólników w majątku SKA, jako spółki przekształcanej, pokrył wkłady wspólników do Spółki jawnej. Obecnie Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem rozważa obniżenie wartości wkładu w Spółce jawnej i wypłatę części środków lub wystąpienie ze Spółki jawnej i wypłatę środków w kwocie równej wartości zysków opodatkowanych uprzednio w Spółce jawnej. Kwoty te będą pochodzić z majątku, który został opodatkowany na etapie działalności w formie Spółki cywilnej, następnie był jedynie przeksięgowany na kapitał zakładowy SKA, by w efekcie zostać przeksięgowany na kapitał Spółki jawnej. Środki, o które zostaną obniżone udziały kapitałowe Spółki jawnej nie pochodzą w żadnej mierze z zysku uprzednio osiągniętego ani przez SKA, ani przez Spółkę jawną. Nie pochodzą również z wkładów pokrytych z majątku osobistego wspólników.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 23 czerwca 2014 r., wskazano m.in., że:

* w SKA nie były podejmowane uchwały o wypłacie dywidendy;

* u Wnioskodawcy w trakcie uczestnictwa w SKA nie powstał obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego z tej spółki. Postępując zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów Wnioskodawca zamierzał uiścić podatek dochodowy dopiero po podjęciu przez SKA uchwały o wypłacie dywidendy;

* SKA powstała (została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców) 17 lipca 2012 r., natomiast w spółkę jawną została przekształcona 12 grudnia 2013 r. (data wpisu do Rejestru Przedsiębiorców spółki jawnej);

* środki pieniężne jakie otrzyma Wnioskodawca z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej będą nie wyższe niż wartość osiągniętych przez spółkę cywilną (z której powstała SKA) zysków, pozostawionych w spółce cywilnej (niewypłaconych Wnioskodawcy), które były na bieżąco opodatkowane podatkiem dochodowym w trakcie trwania spółki cywilnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem środków pieniężnych w wyniku wystąpienia ze Spółki jawnej, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej, w jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić dochód na moment wystąpienia ze spółki jawnej.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego środków pieniężnych w związku z wystąpieniem ze Spółki jawnej, nie będzie rodziło po stronie Wnioskodawcy przychodu i w związku z tym obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce. Zdaniem Wnioskodawcy, takimi środkami będą środki wypłacone ze Spółki jawnej. Były one już bowiem uprzednio opodatkowane podatkiem PIT w związku z działalnością prowadzoną w Spółce cywilnej.

W uzupełnieniu wniosku z ostrożności procesowej (na wypadek gdyby Organ uznał jego stanowisko w powyższym zakresie za nieprawidłowe) Wnioskodawca wskazał ponadto, że jego zdaniem, w sytuacji, gdyby powstał u niego obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem środków pieniężnych w wyniku wystąpienia ze Spółki jawnej, powinien ustalić dochód, jako różnicę pomiędzy przychodem, tj. kwotą otrzymywanych w związku z wystąpieniem środków pieniężnych, a kosztem uzyskania przychodu w wysokości jego pierwotnych wkładów wnoszonych kolejno do Spółki cywilnej i SKA, jako poprzedników prawnych Spółki oraz do samej Spółki powiększonych o wysokość zatrzymanych w Spółce (lub u jej poprzedników prawnych - Spółki cywilnej, Spółki jawnej) i niewypłaconych zysków, które podlegały bieżącemu opodatkowaniu, przypadających na niego proporcjonalnie do jego udziału w zysku. W ocenie Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego środków w wyniku wystąpienia ze Spółki nie spowoduje u niego powstania przychodu. Nie istnieje w ustawie o podatku dochodowym przepis, który wskazywałby na powstanie takiego przychodu. Co więcej ww. ustawa wskazuje wprost, że przychód nie występuje w sytuacji wskazanej przez Wnioskodawcę. Jeśli jednak u Wnioskodawcy miałby ewentualnie powstać przychód na moment wystąpienia ze Spółki, powinien mieć prawo rozliczyć koszty uzyskania tego przychodu na podstawie ogólnej zasady określającej sposób rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów należy więc zaliczyć - zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ww. ustawy - wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy logicznym wydaje się, że ustawodawca stwierdzając, że środki pieniężne otrzymywane przez wspólnika występującego ze spółki niebędącej osobą prawną nie stanowią przychodu, nie zamieścił w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów określających kosztu uzyskania przychodu powstałego w ten sposób. Niemniej jednak, gdyby Wnioskodawca miał ewentualnie osiągnąć przychód z tytułu wystąpienia, to za koszt uzyskania takiego przychodu należy uznać sumę wydatków poniesionych na uzyskanie owego przychodu, tj. jego wkładów wniesionych do Spółki lub jej poprzedników prawnych oraz wysokość niewypłaconych zysków Spółki lub jej poprzedników prawnych, przypadających proporcjonalnie Wnioskodawcy, które zostały już przez Wnioskodawcę opodatkowane w trakcie trwania tych spółek. Trudno bowiem przyjąć, że wysokość wkładów nie została przez Wnioskodawcę poniesiona, jako wydatek na nabycie udziału w Spółce, którego wartość przełoży się na wartość wydawanego mu na skutek wystąpienia majątku. Analogicznie niewypłacone Wnioskodawcy zyski z udziału w Spółce lub jej poprzedników prawnych, po wystąpieniu Wnioskodawcy nie zostaną już nigdy przez Wnioskodawcę odzyskane i w konsekwencji powinny być traktowane równoważnie do wkładów wniesionych do Spółki. Są bowiem środkami, które Wnioskodawca pozostawia w Spółce celem jej dalszego funkcjonowania. Są to więc realne koszty, które Wnioskodawca poniósł na uzyskanie ewentualnego przysporzenia w postaci środków pieniężnych. Co więcej są to środki już raz opodatkowane a ich powtórne opodatkowanie nie powinno następować.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Spółka cywilna jest natomiast umową, stosunkiem zobowiązaniowym związanym przez wspólników w celu realizacji wspólnego celu gospodarczego. Spółka ta nie jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, zaś zasady jej funkcjonowania regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121, określanej dalej skrótem "k.c."). Niemniej jednak zauważyć należy, że zgodnie z art. 551 § 1-3 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6. Do przekształcenia, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5. W myśl art. 26 § 5 k.s.h., z chwilą wpisu do rejestru spółka, o której mowa w § 4, staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Przepisy art. 553 § 2 i 3 stosuje się odpowiednio. Stosownie do art. 553 § 1-3 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki (art. 65 § 1 k.s.h.). Udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 k.s.h.). Jeżeli udział kapitałowy wspólnika występującego albo spadkobiercy wspólnika przy rozliczeniu wykazuje wartość ujemną, jest on obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość (art. 65 § 4 k.s.h.).

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r., żadna z ww. spółek (czy to osobowa spółka prawa handlowego, czy też spółka cywilna) nie była samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od dochodów wypracowanych w ramach tych spółek byli ich poszczególni wspólnicy. W przypadku gdy wspólnikiem ww. spółek jest osoba fizyczna podlega ona opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Od 1 stycznia 2014 r., sytuacja prawnopodatkowa ww. spółek i ich wspólników nie uległa zmianie, za wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych i ich wspólników. Z dniem 1 stycznia 2014 spółki te, co do zasady, stały się samodzielnymi, odrębnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej).

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ustawodawca w sposób szczegółowy uregulował także kwestię skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, w tym także sposób ustalania dochodu z tego tytułu. Zgodne bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 16 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy, do ww. przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

W art. 24 ust. 3c ww. ustawy, określono szczegółowo sposób ustalenia dochodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, w sytuacji, w której w wyniku rozliczenia się ze spółką z tego wystąpienia otrzyma środki pieniężne. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Powyższe przepisy regulujące kwestie związane z zakończeniem uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2011 r. Ich celem było rozwianie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących skutków podatkowych zakończenia uczestnictwa podatnika w spółce osobowej (w tym także w wyniku wystąpienia z takiej spółki). Orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące interpretacji przepisów obowiązujących do końca 2010 r. było niejednolite; wskazywało jednak, że w przypadku wykazania przez podatnika przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej może dochodzić do podwójnego opodatkowania tych samych przysporzeń majątkowych w sytuacji, gdy otrzymywane przez niego składniki majątku sfinansowane były z opodatkowanych przez niego (na bieżąco w ciągu poszczególnych lat podatkowych, jako dochód z działalności gospodarczej), lecz pozostawionych w spółce zysków. Ustawodawca postanowił zatem, że ta część środków pieniężnych, która (jako opodatkowany przez podatnika dochód) pozostawiana była w spółce i przeznaczona na jej rozwój, w sytuacji ich wypłaty podatnikowi w momencie jego wystąpienia ze spółki nie będzie stanowić przychodu podatkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną i otrzymania z tytułu tego wystąpienia środków pieniężnych, środki te, co do zasady, stanowią przychód tego wspólnika, który może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodu wymienione w art. 24 ust. 3c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. o wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce. Wyjątek stanowi sytuacja, w której w wyniku tego wystąpienia, wspólnikowi zostaną wypłacone wyłącznie środki w wysokości niewypłaconych mu zysków, tj. w takiej wysokości w jakiej środki te, jako dochód, wspólnik ten opodatkowywał na bieżąco w trakcie prowadzonej w formie ww. spółki działalności zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ww. ustawy i które zostały przez niego pozostawione w spółce. Ta część środków (w wysokości opodatkowanego już przez wspólnika lecz pozostawionego w spółce dochodu) została bowiem w ogóle wyłączona z kategorii przychodu.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca razem z drugą osobą fizyczną, był wspólnikiem spółki cywilnej. Zysk uzyskiwany w toku działalności tej spółki był opodatkowany na bieżąco, przez wspólników spółki. W dniu 17 lipca 2012 r. ww. spółka cywilna została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną. W SKA Wnioskodawca był akcjonariuszem i w trakcie funkcjonowania tej spółki nie powstał u niego obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu uczestnictwa w tej spółce, bowiem spółka nie podejmowała uchwał o wypłacie dywidendy. W dniu 12 grudnia 2013 r. SKA została przekształcona w spółkę jawną. Jak wynika z wniosku, majątek opodatkowany na etapie działalności spółki cywilnej był przeksięgowany na kapitał zakładowy SKA, a następnie został przeksięgowany na kapitał spółki jawnej. Wnioskodawca zamierza wystąpić z ww. spółki jawnej. W wyniku tego wystąpienia otrzyma środki pieniężne.

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu do uzupełnienia wniosku, czy środki pieniężne jakie otrzyma Wnioskodawca z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej:

* będą równe kwocie opodatkowanych przez niego i pozostawionych w spółce (niewypłaconych mu) zysków (dochodów), a jeśli tak, to w ramach której z wymienionych spółek zyski te zostały osiągnięte i opodatkowane i w której ze spółek je pozostawiono.

* będą wyższe niż ww. pozostawione i opodatkowane a niewypłacone zyski.

Wnioskodawca wskazał, że środki pieniężne jakie otrzyma Wnioskodawca z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej będą nie wyższe niż wartość osiągniętych przez spółkę cywilną (z której powstała SKA) zysków, pozostawionych w spółce cywilnej (niewypłaconych Wnioskodawcy), które były na bieżąco opodatkowane podatkiem dochodowym w trakcie trwania spółki cywilnej.

Z powyższego wynika, że z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne w wysokości nie wyższej niż opodatkowany przez niego i pozostawiony w spółce cywilnej dochód uzyskany z działalności tej spółki, który następnie był przeksięgowany najpierw na kapitał zakładowy SKA, a następnie na kapitał spółki jawnej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że jeżeli w istocie środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku wystąpienia z opisanej spółki jawnej nie będą wyższe niż opodatkowany przez niego (zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dochód uzyskany w trakcie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, pozostawiony w tej spółce, przeksięgowany następnie na kapitał zakładowy SKA i kapitał spółki jawnej, niewypłacony mu w jakikolwiek sposób przez żadną z ww. spółek, to u Wnioskodawcy na moment wystąpienia ze spółki nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji także obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie powstania u niego przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej należało uznać za prawidłowe. Tym samym, ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym sposobu ustalenia dochodu z tytułu tego wystąpienia jest bezprzedmiotowa. Jak wskazał bowiem sam Wnioskodawca, oczekuje odpowiedzi na powyższe pytanie jedynie w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości jego stanowiska dot. kwestii powstania u niego obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej.

Jednocześnie wskazać należy, że kwestia pochodzenia otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku wystąpienia ze spółki środków pieniężnych, tj. czy w istocie nie będą one wyższe niż opodatkowany przez niego, pozostawiony w spółce i niewypłacony mu dochód może zostać zweryfikowana przez uprawniony organ podatkowy w toku stosownego postępowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwice, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl