IBPBI/1/415-349/09/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-349/09/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 28 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 15 czerwca, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży przez Spółkę jawną, której wnioskodawczyni jest wspólnikiem, budynku mieszkalnego, wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz nieruchomości gruntowych, niewykorzystywanych w tej działalności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży przez Spółkę jawną, której wnioskodawczyni jest wspólnikiem, budynku mieszkalnego, wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz nieruchomości gruntowych, niewykorzystywanych w tej działalności.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 1 czerwca 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 15 czerwca 2009 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem prowadzą działalność gospodarczą w ramach Spółki jawnej. Małżonkowie są jedynymi wspólnikami tej Spółki. Wskazana Spółka jawna powstała na skutek przekształcenia z dniem 24 października 2007 r., na podstawie przepisu art. 26 § 4 Kodeksu Spółek Handlowych, spółki cywilnej, której jedynymi wspólnikami byli wówczas mąż wnioskodawczyni i jego brat.

Spółka jawna jest właścicielem następujących nieruchomości:

a.

nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy wydział zamiejscowy ksiąg wieczystych prowadzi księgę wieczystą, obejmującej działki gruntu nr 11/21 oraz 11/22,

b.

nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy wydział zamiejscowy ksiąg wieczystych prowadzi księgę wieczystą, obejmującej działkę gruntu nr 11/9,

c.

nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy wydział zamiejscowy ksiąg wieczystych prowadzi księgę wieczystą, obejmującą działki gruntu nr 11/6, 11/45 oraz 11/46.

Działka nr 11/46 zabudowana jest budynkiem mieszkalnym o powierzchni 227 m 2 wybudowanym w 1973 r.. W tym budynku mieszkalnym wspólnicy Spółki jawnej zamieszkują od 1997 r., przy czym wnioskodawczyni jest tam zameldowana od 1997 r., a jej mąż od roku 2008. Wskazane nieruchomości zostały nabyte przez wspólników spółki cywilnej do majątku tej spółki, w dniu 16 listopada 1995 r. oraz 14 października 1996 r., a na skutek dokonanego przekształcenia spółki cywilnej w Spółkę jawną, weszły do majątku Spółki jawnej.

Obecnie Spółka jawna planuje sprzedać na rzecz swoich wspólników, tj. wnioskodawczyni i jej męża, nieruchomości obejmujące działki gruntowe nr 11/21, 11/22 i 11/9 oraz część trzeciej nieruchomości, tj. działkę nr 11/46 zabudowaną budynkiem mieszkalnym. W akcie notarialnym obejmującym umowę sprzedaży strony zamierzają określić cenę sprzedaży, wskazując przy tym jako jej część podaną kwotowo cenę za sprzedaż budynku mieszkalnego znajdującego się na działce nr 11/46.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

* działki nr 11/21, 11/22 oraz 11/9 nie były i nie są wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej i nie stanowiły środka trwałego tej działalności,

* budynek mieszkalny znajdujący się na działce nr 11/46 do dnia 31 marca 2009 r. był wykorzystywany w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jako mieszkanie służbowe i stanowił środek trwały tej działalności,

* żadne koszty dotyczące działek nr 11/21, 11/22, 11/9 jak również budynku mieszkalnego znajdującego się na działce nr 11/46 nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę,

* do dnia 31 marca 2009 r. dokonywane były odpisy amortyzacyjne w związku z korzystaniem z powyższego budynku mieszkalnego,

* wnioskodawczyni stała się wspólnikiem Spółki jawnej z dniem 30 grudnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Na jakich zasadach zostanie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód (dochód) uzyskany przez wspólników Spółki jawnej z tytułu sprzedaży przez Spółkę wskazanych we wniosku nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawczyni przychód osiągnięty przez Spółkę z tytułu sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowany przez jej wspólników podatkiem dochodowym od osób fizycznych częściowo jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a częściowo jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jednocześnie przepis art. 10 ust. 3 ustawy stanowi, że przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego. W omawianym przypadku oznacza to, że przychód wnioskodawczyni z tytułu sprzedaży budynku mieszkalnego, pomimo iż osiągnięty w zakresie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach Spółki jawnej, stanowił będzie źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Jednocześnie mając na względzie fakt, że budynek ten został zbudowany w roku 1973, a jego nabycie przez wspólników spółki cywilnej, przekształconej następnie w Spółkę jawną nastąpiło w roku 1995, przychód z tytułu tej sprzedaży nie będzie opodatkowany, gdyż nie podlega opodatkowaniu przychód z tytułu sprzedaży budynku mieszkalnego, jeżeli zbycie następuje po upływie pięciu lat od nabycia budynku, tak jak to ma miejsce w niniejszym przypadku. Słuszność takiego stanowiska potwierdza również przepis art. 14 ust. 2c ustawy, zgodnie z którym do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego. W świetle powyższego wnioskodawczyni dokonując w ramach Spółki jawnej sprzedaży opisanych na wstępie nieruchomości określi odrębnie wartość sprzedawanego budynku mieszkalnego oraz odrębnie pozostałego przedmiotu sprzedaży. Zdaniem wnioskodawczyni przychód w części dotyczącej sprzedaży budynku mieszkalnego nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast przychód ze sprzedaży w pozostałej części będzie opodatkowany tak jak przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni powołała:

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. IPPB1/415-1041/08-4/JB oraz

* interpretację Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 11 października 2005 r. II US Pb IA/2/415-12/289a/82.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

4.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

* środkami trwałymi,

* składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

* wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują wprost zasad opodatkowania przychodu ze sprzedaży składników majątku nie spełniających kryteriów wymienionych w cyt. art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Dokonując jednak wykładni przepisów ww. ustawy w tym zakresie stwierdzić należy, iż zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Dlatego też sprzedaż każdego innego składnika (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych), wykorzystywanego w działalności gospodarczej, stanowi przychód z tej działalności na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego oraz związanego z nim gruntu stanowi zawsze przychód określony w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, niezależnie od faktu czy budynek ten stanowił czy też nie środek trwały w prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ani czy był wykorzystywany w tej działalności, z wyjątkiem sytuacji, w której podatnik prowadzi działalność w zakresie obrotu nieruchomościami a nieruchomość ta stanowi towar handlowy. Natomiast przychód ze sprzedaży innych nieruchomości stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej jedynie w wypadku, gdy nieruchomości te są wykorzystywane w tej działalności, bądź też stanowią towar handlowy w prowadzonej w zakresie obrotu nieruchomościami działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jawna, której wspólnikiem jest wnioskodawczyni, zamierza sprzedać wspólnikom (m.in. wnioskodawczyni) nieruchomości, których Spółka jest właścicielem. Nieruchomości te zostały nabyte przez spółkę cywilną w 1995 r. oraz 1996 r. i stały się własnością Spółki jawnej w wyniku przekształcenia w dniu 24 października 2007 r. spółki cywilnej w Spółkę jawną. Przedmiotem sprzedaży będzie działka zabudowana budynkiem mieszkalnym, który do dnia 31 marca 2009 r. stanowił środek trwały w prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej oraz inne nieruchomości gruntowe, które nie stanowiły środków trwałych i nie były wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości, zarówno budynku mieszkalnego i związanego z nim gruntu jak i niezabudowanych nieruchomości gruntowych, będzie stanowił przychód określony w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z uzupełnienia wniosku wynika, iż wnioskodawczyni nie była wspólnikiem w Spółce cywilnej, która nabyła przedmiotowe nieruchomości a do Spółki jawnej przystąpiła z dniem 30 grudnia 2007 r. Dopiero zatem z tym dniem nabyła prawo do współwłasności wskazanych we wniosku nieruchomości, stanowiących majątek Spółki jawnej (poprzez posiadany w tej Spółce udział). Z uwagi na fakt, iż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do dnia zbycia ww. nieruchomości nie upłynęło więcej niż 5 lat uzyskany w związku z tym przychodem dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 ww. ustawy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy). Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl