IBPBI/1/415-320/11/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-320/11/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 31 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zatrudnieniem małżonków wspólników spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zatrudnieniem małżonków wspólników spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w formie Spółki cywilnej (4 wspólników). Spółka zatrudnia na umowę o pracę małżonka Wnioskodawczyni oraz małżonka drugiego wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wynagrodzenie za pracę i składki z tytułu ubezpieczenia społecznego, w części finansowanej przez Spółkę, małżonka Wnioskodawczyni zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, stanowią dla Niej koszt uzyskania przychodu.

2.

Czy wynagrodzenie za pracę i składki na ubezpieczenie społeczne, w części finansowanej przez Spółkę, małżonka innego wspólnika tej Spółki zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, stanowią dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, obowiązująca treść przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), wyłącza możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Przepis ten stanowi, że jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, to kosztem podatkowym nie jest nie tylko wynagrodzenie małżonka Wnioskodawczyni, ale również małżonka (małżonków) pozostałych wspólników. Skoro więc przepis stanowi o "wspólnikach" (w liczbie mnogiej), a nie o wspólniku, należy uznać, że wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów, w tej sytuacji, dotyczy wszystkich wspólników. W świetle powyższego wartość wynagrodzenia małżonka Wnioskodawczyni nie jest kosztem uzyskania przychodu zarówno dla Niej, jak i pozostałych wspólników spółki.

Analogicznie, wynagrodzenie małżonka wspólniczki również nie jest dla niej (jak i pozostałych wspólników) kosztem uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są jednak wydatki inne niż wynagrodzenia, związane z zatrudnieniem małżonka Wnioskodawczyni oraz małżonka Jej wspólniczki, do ponoszenia których zobowiązany jest pracodawca (Spółka) na mocy odrębnych przepisów. Są to w szczególności świadczenia publiczno-prawne, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe finansowane ze środków Spółki (jako płatnika tych składek), wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, a także inne świadczenia na rzecz pracowników - małżonków wspólniczek. Koszty te stanowią koszt podatkowy zarówno dla Wnioskodawczyni jak i dla wszystkich wspólników spółki, ponieważ świadczenia te wynikają z faktu zatrudnienia pracownika. Zatem jako, że nie zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu wydatków, które nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), powinny być rozpatrywane odrębnie od kosztów, które składają się na "wartość pracy własnej" małżonka Wnioskodawczyni i małżonka innego wspólnika.

Ustawodawca nie zdefiniował w ustawie co należy rozumieć pod pojęciem "wartość pracy". Wnioskodawczyni uważa, że pojęcie to obejmuje pieniężny odpowiednik wartości pracy, czyli wynagrodzenie brutto wypłacane wskazanym osobom.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała:

* wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 października 2010 r. Sygn. II FSK 925/09,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 września 2008 r. Sygn. I SA/Gl 318/06,

* interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 października 2009 r., Znak: IBPBI/1/415-645/09/ZK,

* interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy Znak: ITPB1/415-328/09/AK,

* postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z dnia 12 sierpnia 2005 r., Znak: I-415/72/05.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego z poniższym zastrzeżeniem dot. "innych świadczeń na rzecz pracowników", uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), nie definiują, co należy rozumieć pod pojęciem "wartość własnej pracy" m.in. małżonka wspólnika Spółki cywilnej. Koniecznym jest zatem rozdzielenie dla celów nie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składników wynagrodzenia od dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy, a więc takich, które nie mają wpływu na wartość pracy własnej (ponoszonych przez pracodawcę niezależnie od tego jaki jest wkład pracy pracownika). W konsekwencji te świadczenia, które nie stanowią elementu wynagrodzenia małżonków wspólników Spółki cywilnej nie są objęte dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy i mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

Wskazać również należy, iż jeżeli Wnioskodawczyni jest zainteresowana uzyskaniem interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów "innych świadczeń na rzecz pracowników (małżonków wspólniczek)" - winna w tym zakresie wystąpić z oddzielnym wnioskiem, w którym w sposób szczegółowy sprecyzuje te świadczenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl