IBPBI/1/415-315/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-315/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 28 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: "Darczyńca") prowadzi działalność w zakresie udzielania franszyzy na prowadzenie sklepów pod markami należącymi do Darczyńcy. W związku z zamiarem zakończenia prowadzenia działalności franszyzowej, Darczyńca rozważa zbycie działalności franszyzowej na rzecz Wnioskodawcy. Rozważaną formą przeniesienia ww. działalności jest darowizna.

Niewykluczone, że na podstawie umowy darowizny na Wnioskodawcę zostaną przeniesione następujące elementy:

* majątek trwały i wartości niematerialne i prawne służące prowadzeniu działalności operacyjnej w zakresie usług franszyzowych (dalej: "Aktywa"),

* materiały (zapasy) niezbędne na potrzeby prowadzenia działalności,

* własne rejestry kontrahentów (dostawców i odbiorców),

* własne wierzytelności i zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej,

* ewidencja księgowa,

* własny rachunek bankowy,

* własna struktura organizacyjna, w tym pracownicy.

W efekcie, przedmiotem darowizny będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ZCP"). Umowa darowizny będzie określać wartość rynkową darowanego ZCP, w szczególności wartość rynkową Aktywów. W oparciu o otrzymaną ZCP, Wnioskodawca zamierza prowadzić własną indywidualną działalność gospodarczą. W efekcie powyższej darowizny, w związku z przewidywanym okresem używania dłuższym niż rok, Wnioskodawca ujmie Aktywa jako wartości niematerialne i prawne. Otrzymanie darowizny nie będzie wiązało się z wystąpieniem po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec objęcia jej przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej wysokości Wnioskodawca powinien określić wartość początkową Aktywów, jako otrzymanych w drodze darowizny wartości niematerialnych i prawnych, na potrzeby amortyzacji podatkowej w ramach Jego indywidualnej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa Aktywów powinna zostać ustalona przez Niego w wysokości ich wartości rynkowej określonej w umowie darowizny, nie wyższej jednak od różnicy pomiędzy wartością ZCP a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi, ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa, albo jego zorganizowaną częścią, a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi, ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn. Z kolei, w myśl art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych w razie ich nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny lub umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość niżej.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa Aktywów powinna zostać przez Niego ustalona w wysokości ich wartości rynkowej określonej w umowie darowizny, nie wyższej jednak od różnicy pomiędzy wartością ZCP a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi, ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl