IBPBI/1/415-312/11/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-312/11/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 30 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny,

* momentu naliczania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ww. środków trwałych,

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny oraz momentu naliczania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Ojciec Wnioskodawczyni (Darczyńca) prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w branży urządzeń elektrycznych. W skład jego przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz pracownicy. Aby umożliwić sukcesję prowadzonego przedsiębiorstwa oraz jego dalszy rozwój, planowana jest jego restrukturyzacja i przekazanie go na współwłasność Wnioskodawczyni oraz jej siostrze w drodze zawartej w formie aktu notarialnego umowy darowizny. Obdarowane, w celu stworzenia ram prawnych dla zarządzania otrzymanym przedsiębiorstwem, zamierzają utworzyć spółkę cywilną i w przyszłości prowadzić działalność gospodarczą w tej formie. Wycena wartości rynkowej poszczególnych składników przedsiębiorstwa zostanie dokonana przez niezależnego rzeczoznawcę. Mając na uwadze, że darczyńca przekaże w drodze darowizny Wnioskodawczyni oraz jej siostrze przedsiębiorstwo, wysokość kosztów uzyskania przychodów związana z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych ustalona zostanie proporcjonalnie, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - winno być: tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) (dalej: "u.p.d.o.f.").

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy na podstawie art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f., w przypadku nabycia przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa w drodze darowizny, gdy różnica pomiędzy wartością przedsiębiorstwa (ustaloną dla potrzeb podatku od spadków i darowizn), a wartością składników mienia niebędących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi (dalej: "WNiP") będzie mniejsza od łącznej wartości rynkowej środków trwałych i WNiP, Wnioskodawczyni, jako łączną wartość początkową tych środków trwałych i WNiP powinna przyjąć wskazaną powyżej różnicę (dalej: "Różnica").

2.

Czy na podstawie art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f., w przypadku nabycia przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa w drodze darowizny, gdy Różnica będzie większa od łącznej wartości rynkowej środków trwałych i WNiP, Wnioskodawczyni, jako wartość początkową poszczególnych środków trwałych i WNiP powinna przyjąć ich wartość rynkową ustaloną zgodnie z art. 19 ust. 3 w zw. z art. 22g ust. 16 w zw. z art. 22g ust. 15 oraz art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

3.

Czy w sytuacji, gdy za łączną wartość początkową środków trwałych oraz WNiP zostanie przyjęta Różnica, wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz WNiP stanowić będzie część wartości rynkowej tych składników równa stosunkowi, w jakim znajdować się będzie Różnica do łącznej wartości rynkowej środków trwałych oraz WNiP ustalonej zgodnie z art. 19 ust. 3 w zw. z art. 22g ust. 16 w zw. z art. 22g ust. 15 oraz art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

4.

Czy Wnioskodawczyni powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz WNiP (ustalonych wg zasad opisanych w pytaniach 1-3), wchodzących w skład przedsiębiorstwa począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub WNiP wprowadzono do ewidencji, bez konieczności uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez darczyńcę.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 1-3.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w świetle art. 22g ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), w razie nabycia przez nią (wspólnie z siostrą) przedsiębiorstwa w drodze darowizny:

* w przypadku, gdy Różnica będzie większa niż suma wartości rynkowej środków trwałych i WNiP, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz WNiP stanowić będzie suma ich wartości rynkowych, a wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz WNiP stanowić będzie ich wartość rynkowa,

* w przypadku, gdy Różnica będzie mniejsza niż suma wartości rynkowej środków trwałych i WNiP, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz WNiP stanowić będzie Różnica, zaś wartość początkowa poszczególnych środków trwałych oraz WNiP zostanie określona proporcjonalnie, w stosunku, w jakim znajdować się będzie Różnica do sumy wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych i WNiP. Innymi słowy, wartość początkowa poszczególnych środków trwałych oraz WNiP powinna być równa iloczynowi wartości rynkowej tych środków trwałych i WNiP oraz ilorazu Różnicy oraz łącznej wartości rynkowej wszystkich środków trwałych oraz WNiP.

Wnioskodawczyni wskazuje, że przedstawiona powyżej interpretacja, oparta jest na brzmieniu art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f., w myśl którego "W razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn". Ponadto, zgodnie z art. 22g ust. 16 u.p.d.o.f., "Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio."

Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 3 u.p.d.o.f., "Wartość rynkową o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia."

Opierając się na art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f., aby Wnioskodawczyni mogła przyjąć za łączną wartość początkową środków trwałych oraz WNiP sumę ich wartości rynkowej, konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

* nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny,

* Różnica nie może być niższa od sumy wartości rynkowej nabytych środków trwałych oraz WNiP.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni planuje nabyć przedsiębiorstwo w drodze darowizny. Zatem, zdaniem Wnioskodawczyni, w rozważanej sytuacji opisana powyżej pierwsza przesłanka zostanie spełniona.

W ocenie Wnioskodawczyni, w sytuacji gdy nie jest spełniona druga przesłanka, tj. gdy Różnica jest niższa od sumy wartości rynkowej nabytych środków trwałych oraz WNiP, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz WNiP będzie stanowić Różnica.

W takim przypadku, dla celów amortyzacji, w ocenie Wnioskodawczyni wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz WNiP zostanie określona proporcjonalnie, w stosunku, w jakim pozostawać będzie Różnica do łącznej wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych i WNiP.

Dla stwierdzenia ile wynosić będzie wartość początkowa poszczególnych środków trwałych oraz WNiP, Wnioskodawczyni powinna odnieść się zatem do regulacji zawartych w art. 22g ust. 1 pkt 3 i art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f. oraz art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm. - dalej: "ustawa o PSD").

Zasadą wynikającą z powyższych przepisów jest to, że wartość nabytego przedsiębiorstwa przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę. Wartość ta powinna jednak odpowiadać jego wartości rynkowej, określonej na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju oraz gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego (zgodnie z art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o PSD). Podobnie, w wysokości wartości rynkowej wycenić należy, na potrzeby zastosowania art. 22g ust. 15 u.p.d.o.f., środki trwałe, WNiP (na podstawie art. 19 ust. 3 u.p.d.o.f.) oraz pozostałe składniki mienia (na podstawie art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o PSD).

Wnioskodawczyni, aby spełnić wymagania określone w powołanych powyżej przepisach, zamierza określić te wartości korzystając z wyceny, którą przygotuje niezależny rzeczoznawca majątkowy, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami.

Jeżeli zatem przygotowana wycena wykaże, że wartość przedsiębiorstwa jest większa niż łączna wartość poszczególnych środków trwałych, WNiP oraz innych składników mienia niebędących środkami trwałymi oraz WNiP, jako wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz WNiP na potrzeby amortyzacji, zdaniem Wnioskodawczyni, powinna zostać przyjęta ich wartość rynkowa określona przez rzeczoznawcę, ustalona na podstawie art. 19 ust. 3 w zw. z art. 22g ust. 16 w zw. z art. 22g ust. 15 oraz art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. W przeciwnym wypadku, tj. gdy wartość przedsiębiorstwa będzie mniejsza niż łączna wartość poszczególnych środków trwałych, WNiP oraz innych składników mienia niebędących środkami trwałymi oraz WNiP, jako łączna wartość początkowa środków trwałych oraz WNiP powinna zostać przyjęta Różnica. Natomiast wartość początkowa poszczególnych środków trwałych oraz WNiP powinna zostać w takiej sytuacji określona proporcjonalnie do powyższej różnicy, w stosunku, w jakim pozostawać będzie Różnica do łącznej wartości rynkowej wszystkich środków trwałych oraz WNiP. Innymi słowy, wartość początkowa poszczególnych środków trwałych oraz WNiP powinna być równa iloczynowi wartości rynkowej tych środków trwałych i WNiP oraz ilorazu Różnicy oraz łącznej wartości rynkowej wszystkich środków trwałych i WNiP.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołała indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia:

* 15 stycznia 2008 r., Znak: IBPB1/415-176/07/AP,

* 27 czerwca 2008 r., Znak: IBPB1/415-272/08/WRz,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 marca 2009 r., Znak: ILPB1/415-146/09-2/IM,

Zatem, zdaniem Wnioskodawczymi, opisane przez nią stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 4.

Zdaniem Wnioskodawczyni, po nabyciu przedsiębiorstwa w drodze darowizny, w odniesieniu do amortyzacji poszczególnych środków trwałych oraz WNiP, zastosowanie znajdzie ogólna zasada wynikająca z art. 22h ust. 1 u.p.d.o.f., zgodnie z którą Wnioskodawczyni będzie uprawniona do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ustalonej na zasadach opisanych w stanowisku Wnioskodawczyni dotyczącym pytań Nr 1-3, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia poszczególnych środków trwałych oraz WNiP do ewidencji.

W ocenie wnioskodawczyni, w opisywanym przypadku nie znajdzie również zastosowania żaden z wyjątków przewidzianych w art. 22h ust. 3, 3a oraz 3b u.p.d.o.f., tj.:

* przejęcie majątku nie nastąpi w drodze zmiany formy prawnej, podziału, połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 i ust. 13 u.p.d.o.f.,

* nie dojdzie do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego,

* środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nie zostaną otrzymane w drodze likwidacji osoby prawnej.

W istocie, w rozważanej sytuacji, kontynuacja amortyzacji rozpoczętej przez inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w sytuacji nabycia przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa w drodze darowizny byłaby sprzeczna z obowiązującym prawem. Co za tym idzie nie zaistnieje jakakolwiek przesłanka powodująca obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez darczyńcę.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 374/09 oraz interpretację wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce z dnia 18 lipca 2007 r., Znak: PD-I/415-7/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy zauważyć, że stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe, z zastrzeżeniem, że darowizna udziału we wskazanym we wniosku przedsiębiorstwie zostanie dokonana do majątku Wnioskodawczyni, jako wspólnika istniejącej już spółki cywilnej. Nadmienić bowiem należy, iż w przypadku dokonania darowizny udziału w przedsiębiorstwie do majątku osobistego Wnioskodawczyni, a następnie utworzenie spółki cywilnej i przekazanie tego udziału w przedsiębiorstwie do tej spółki dojdzie w istocie do wniesienia wkładu niepieniężnego do tej spółki, która to czynność prawna rodzić będzie odmienne skutki podatkowe, w tym również w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem wkładu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl