IBPBI/1/415-305/10

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-305/10

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 19 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynajmu nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynajmu nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem budynku, który stanowi jego majątek prywatny. Nie stanowi on środka trwałego i nie jest amortyzowany oraz nie jest i nigdy nie był wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponoszone wydatki w trakcie budowy nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Budynek ten został wybudowany ze współwłaścicielem.

W chwili obecnej budynek zostanie oddany w dzierżawę osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która będzie wykorzystywać budynek do celów związanych z tą działalnością gospodarczą. Wydzierżawiając ten budynek Wnioskodawca będzie otrzymywał czynsz w wysokości ustalonej z dzierżawcą. Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej na tzw. zasadach ogólnych, prowadzącą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jednym z rodzajów działalności gospodarczej jest symbol PKD 68.20.Z "wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi". Z uwagi na fakt, iż wydzierżawia odpłatnie halę produkcyjną, która to nieruchomość jest majątkiem związanym z prowadzoną działalnością (hala została wybudowana na cele związane z tą działalnością, jest amortyzowana, a odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodó1)w), dlatego też przychody osiągane z powyższej dzierżawy Wnioskodawca na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje za przychody z działalności gospodarczej i opodatkowuje je według skali podatkowej łącznie z innymi przychodami osiąganymi z tejże działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyżej opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca jest uprawniony do wyboru opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów osiąganych z dzierżawy majątku prywatnego jakim jest wcześniej opisana współwłasność nieruchomości według stawki 8,5% bez ograniczenia możliwości stosowania tej stawki do wysokości równowartości 4.000 Euro przychodu (po nowelizacji ustawy) na podstawie przepisów art. 6 ust. 1a i art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż składnik majątku w postaci współwłasności nieruchomości (budynku) stanowi jego majątek prywatny, tj.:

* został wybudowany z prywatnych środków finansowych,

* nie zaliczano w żaden sposób ponoszonych wydatków związanych z jego budową do kosztów uzyskania przychodów, ani bezpośrednio podczas ponoszenia wydatków, ani poprzez odpisy amortyzacyjne,

* nieruchomość nie jest i nigdy nie była wykorzystywana do celów prowadzonej działalności gospodarczej,

przychody osiągane z powyższej dzierżawy mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5% osiąganego przychodu, na podstawie art. 6 ust. 1a, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Ponadto według Wnioskodawcy, po nowelizacji ww. ustawy, która weszła w życie w 2010 r. stawkę 8,5% można stosować bez ograniczenia do wysokości równowartości 4.000 Euro obowiązującego we wcześniejszych zapisach tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl