IBPBI/1/415-290/10/AP - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia aportu w postaci dokumentacji projektowej budynku biurowego do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-290/10/AP Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia aportu w postaci dokumentacji projektowej budynku biurowego do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 19 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 czerwca 2010 r, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu wskazanych we wniosku składników majątkowych do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu wskazanych we wniosku składników majątkowych do spółki komandytowej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 maja 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-290/10/AP, IBPBI/1/415-291/10/AP, IBPBI/1/415-292/10/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 1 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje wraz z synem i córką założyć spółkę komandytową. W formie aportu zostanie wniesiona przez dzieci nieruchomość gruntowa, którą otrzymały od ojca (Wnioskodawcy) w formie darowizny w dniu 22 grudnia 2008 r. Działka ta nie była wykorzystywana dotychczas w działalności gospodarczej. Dla działku budowlanej zostały już określone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT). Dla nieruchomości przygotowany jest projekt budowy budynku biurowego o powierzchni ok. 400 m2. Wydane zostało pozwolenie na budowę. Wnioskodawca przystąpi do spółki jako komandytariusz wnosząc w formie aportu dokumentację projektową budynku oraz wkład pieniężny. Następnie w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej planowana jest budowa budynku biurowego. Budynek ten ma być przeznaczony na wynajem lub do sprzedaży, co będzie uzależnione od warunków ekonomicznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

*

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji, odlewnictwa metali kolorowych, w oparciu o wpis do działalności gospodarczej.

*

nabycie dokumentacji projektowej budynku biurowego nie nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

*

żadne wydatki związane ze wskazaną we wniosku nieruchomością (w tym koszty sporządzenia ww. dokumentacji projektowej) nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie w formie aportu składników majątkowych do spółki komandytowej przez osobę fizyczną spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie wnoszącego aport ...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - d) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych przeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, jednocześnie zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, źródła przychodu nie stanowi odpłatne zbycie w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, iż wniesienie składników majątkowych do spółki komandytowej nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania po stronie osoby fizycznej wnoszącej aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są, określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

*

pozarolnicza działalność gospodarcza,

*

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

e.

środkami trwałymi,

f.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

g.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku wniesienia przez wspólnika wkładu niepieniężnego w postaci dokumentacji projektowej budynku biurowego do spółki komandytowej, następuje przeniesienie prawa własności z osoby fizycznej na spółkę w zamian za korzyść majątkową w postaci udziału w spółce. Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci ww. dokumentacji projektowej stanowi zatem formę odpłatnego zbycia. Wskazuje na to także treść cyt. wyżej art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, uznającego wniesienie do spółki składników majątku w postaci wkładu niepieniężnego za formę ich odpłatnego zbycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz wnosząc w formie aportu m.in. dokumentację projektową budynku biurowego. W ramach prowadzonej w formie spółki komandytowej pozarolniczej działalności gospodarczej planowana jest budowa budynku biurowego. Ponadto jak wskazał, nabycie tej dokumentacji nie nastąpiło w ramach prowadzonej przez niego samodzielnie działalności gospodarczej oraz żadne wydatki związane ze wskazaną we wniosku nieruchomością (w tym koszty sporządzenia tej dokumentacji) nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż wniesienie aportu do spółki komandytowej w postaci wskazanej we wniosku dokumentacji projektowej, będzie stanowiło formę jej odpłatnego zbycia. Jednakże w momencie wniesienia tej dokumentacji w formie wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak wynika z treści wniosku dokumentacja ta nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz żadne wydatki związane ze wskazaną we wniosku nieruchomością (w tym koszty sporządzenia tej dokumentacji) nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Nadmienić należy, iż również w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej środków pieniężnych nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 oraz w zakresie dotyczącym innych niż Wnioskodawca wspólników Spółki komandytowej wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl