IBPBI/1/415-283/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-283/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku opatrzonym datą 3 kwietnia 2014 r. (data wpływu do Organu 4 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodów małoletniego dziecka uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Mąż Wnioskodawczyni od wielu lat był wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: "Spółka"). Spółka była zawarta pomiędzy dwoma wspólnikami z równym udziałem w zyskach i stratach. Mąż Wnioskodawczyni był również współwłaścicielem nieruchomości wraz z osobą trzecią, niebędącą wspólnikiem ww. Spółki. Przedmiotowa nieruchomość nie stanowiła majątku wspólnego wspólników Spółki, nigdy też nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólników w formie Spółki.

W dniu 7 września 2013 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W umowie Spółki przewidziano, że w razie śmierci któregokolwiek ze Wspólników, spadkobiercy zmarłego Wspólnika wchodzą do spółki na jego miejsce. Mocą aktu poświadczenia dziedziczenia z 26 września 2013 r., spadek z mocy ustawy nabyli: Wnioskodawczyni, małoletni syn Wnioskodawczyni oraz jej męża, a także małoletni syn męża Wnioskodawczyni z innego związku, w udziałach wynoszących po 1/3 części każde z nich, z dobrodziejstwem inwentarza. Między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa.

W związku z nabytym udziałem w zyskach i stratach Spółki Wnioskodawczyni zgłosiła fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej w stosownym rejestrze. Małoletnie dzieci zmarłego małżonka zostaną wpisane do stosownego rejestru z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Dochody Wnioskodawczyni z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki, będą opodatkowane na "zasadach ogólnych". Również dochody małoletniego syna z tytułu udziału w zyskach i stratach Spółki będą opodatkowane na "zasadach ogólnych". W 2013 r. Wnioskodawczyni oraz jej małoletni syn ponieśli stratę z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki. Również w styczniu 2014 r. Wnioskodawczyni oraz jej małoletni syn nie osiągnęli dochodu z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w tej formie.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy miesięczne dochody małoletniego dziecka z działalności gospodarczej należy doliczyć do miesięcznych dochodów Wnioskodawczyni z tegoż samego tytułu i od łącznej kwoty tychże dochodów wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego.

Czy po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym PIT-36, do dochodów Wnioskodawczyni z tytułu działalności gospodarczej należy dodać dochody jej małoletniego dziecka z tego samego tytułu, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 sierpnia 2013 r., sygn. akt. II FSK 2480/11, konstrukcja opodatkowania dochodów małoletnich dzieci (z wyłączeniem dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku), zakładająca w istocie traktowanie tych dochodów, tak jakby były one dochodami rodziców, którzy odpowiadają za ich prawidłowe rozliczenie i ujawnienie w zeznaniu rocznym, wyklucza przypisanie małoletniemu w tym zakresie obowiązku podatkowego. Powinność przymusowego świadczenia pieniężnego spoczywa, bowiem na rodzicach rozliczających wspólnie dochody własne i dochody dziecka, uznawane w świetle przywołanych wcześniej regulacji za dochody wspólne rodziny. Skoro w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nadano małoletniemu podmiotowość w odniesieniu do tych dochodów, którymi może on swobodnie dysponować i które nie są objęte zarządem rodziców (dochody z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku), to przyjąć należy, że ustawodawca nie zamierzał nadawać małoletniemu podmiotowości podatkowej w zakresie tych dochodów, które są objęte zarządem rodziców. Reguła doliczania dochodów dzieci do dochodów ich rodziców ma charakter ogólny i obowiązuje zarówno w odniesieniu do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, jak i dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu. Doliczanie dochodu powinno następować z uwzględnieniem źródła przychodów, co oznacza, że dochody małoletnich z określonego źródła dodawane są do odpowiadającego mu źródła przychodów rodzica.

W ocenie Wnioskodawczyni, jej małoletni syn w 2014 r. uzyskiwać będzie dochody z działalności gospodarczej. Z uwagi na brzmienie art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującego, że podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że powinna do swoich dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2014 r. doliczać dochody małoletniego syna uzyskiwane z tej działalności i od łącznej kwoty dochodów wpłacać miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Przedmiotowe dochody będą opodatkowane według skali podatkowej. W ocenie Wnioskodawczyni, po zakończeniu roku podatkowego powinna w zeznaniu podatkowym PlT-36, do swoich dochodów z działalności gospodarczej, podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, doliczyć dochody małoletniego syna z tegoż samego źródła, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 czerwca 2012 r., Znak: IPPB1/415-346/12-3/ES,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 maja 2013 r., Znak: ILPB1/415-211/13-5/AA.

Na tle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z wykładni gramatycznej tegoż przepisu wynika, że co do zasady dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, za wyjątkiem dochodów wyraźnie wskazanych w tym przepisie, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Z treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że dochody z pracy małoletnich dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Dochody uzyskiwane przez małoletnie dziecko z wykonywanej pracy, których nie dolicza się do dochodów rodziców, należy rozumieć szeroko. Zatem, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, gdzie małoletnie dziecko uzyskuje dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, to dochody te stanowią jego dochód z wykonywanej pracy.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawczyni oraz jej małoletni syn uzyskują (będą uzyskiwać) dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, które są (będą) opodatkowane na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że do swoich dochodów z działalności gospodarczej powinna doliczać dochody małoletniego syna uzyskiwane z tej działalności i od łącznej kwoty dochodów wpłacać miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PlT-36, powinna do swoich dochodów z działalności gospodarczej, doliczyć dochody małoletniego syna z tegoż samego źródła, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że dochody małoletniego syna Wnioskodawczyni uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, będą stanowić jego dochód z wykonywanej pracy. Z treści cytowanego powyżej art. 7 ust. 1 ww. ustawy, wynika natomiast, że do dochodów rodziców dolicza się dochody małoletnich dzieci własnych ale za wyjątkiem m.in. dochodów z ich pracy.

Reasumując, dochody małoletniego syna Wnioskodawczyni z pozarolniczej działalności gospodarczej - jako dochody z pracy, wyłączone na mocy art. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dochodów podlegających doliczeniu do dochodu rodzica - winny zostać rozliczone i opodatkowane na imię i nazwisko małoletniego syna.

Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 (art. 45 ust. 1 powołanej ustawy).

Zatem w trakcie roku podatkowego Wnioskodawczyni, w imieniu małoletniego syna (na imię i nazwisko małoletniego) - w związku z uzyskiwanymi przez niego dochodami z pracy - będzie zobowiązana wpłacać należne zaliczki na podatek dochodowy. Z kolei po zakończeniu roku podatkowego dochody te Wnioskodawczyni winna wykazywać w zeznaniu rocznym sporządzonym na imię i nazwisko małoletniego syna. Zeznanie to Wnioskodawczyni powinna wypełnić i podpisać w imieniu małoletniego syna.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że w pozostałym zakresie będącym przedmiotem niniejszego wniosku ORD-IN, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 3, 4, 5 i 6 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl