IBPBI/1/415-270/13/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-270/13/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 7 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie określenia wysokości stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwych do opodatkowania wskazanych we wniosku przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie określenia wysokości stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwych do opodatkowania wskazanych we wniosku przychodów. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 maja 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-270/13/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 7 czerwca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2012 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W trakcie swojej działalności zawarł umowy na:

* budowę budynków chłodni owoców wraz z zagospodarowaniem terenu,

* sprzedaż linii technologicznych oraz urządzeń chłodniczych, gdzie w ramach tej umowy było dodatkowe zobowiązanie do montażu urządzeń chłodniczych.

Dla potrzeb wykonania zobowiązania - sprzedaży linii technologicznych oraz urządzeń chłodniczych, Wnioskodawca zakupił maszyny i linie technologiczne, a następnie w stanie nieprzetworzonym w ramach umowy sprzedał drugiej stronie umowy. Wnioskodawca nie dokonywał żadnych zmian i modyfikacji w zakupionym uprzednio sprzęcie technicznym. W zaistniałym stanie faktycznym w celu pełnego i prawidłowego wykonania umowy sprzedaży urządzeń chłodniczych po dostarczeniu urządzeń konieczna była ich instalacja i uruchomienie tych urządzeń. W umowie tej Kupujący - Inwestor określał jakie urządzenia mają zostać dostarczone - sprzedane, dodatkowo przekazał projekty budynków, do których urządzenia te były dostarczone i zamontowane włącznie z uruchomieniem. Na pytanie Wnioskodawcy o klasyfikację zawieranych umów i sprzedawanych maszyn i urządzeń chłodniczych, Urząd Statystyczny - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych odpowiedział, że "sprzedaż urządzeń chłodniczych i linii technologicznych do przetwarzania owoców mieści się w grupowaniu PKWiU 46.69.1 "Sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń". Natomiast montaż sprzedanych urządzeń chłodniczych i linii technologicznych (z wyjątkiem wykonawstwa robót budowlanych) mieści się pod zgrupowaniem PKWiU 33.20.3. "Usługi instalowania maszyn specjalnego przeznaczenia". Zawarte umowy w swoich zapisach przewidują wyszczególnienie poszczególnych wartości sprzedawanych urządzeń, wartości usług montażowych oraz wartość usług budowlanych.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 31 maja 2013 r., wskazano m.in., iż:

1.

przedmiotem prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej była produkcja i sprzedaż przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, świadczenie usług budowlanych polegających na budowie urządzeń chłodniczych, świadczenie usług montażu urządzeń,

2.

czynnościami (usługami), które faktycznie były wykonywane (świadczone) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - PKWiU z 2008 r. były:

* sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń - PKWiU 46.69.1.

* montaż sprzedanych urządzeń chłodniczych i linii technologicznych - PKWiU 33.20.3. "Usługi instalowania maszyn specjalnego przeznaczenia",

* roboty ogólnobudowlane związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 42.99.29.

3.

umowa sprzedaży linii technologicznych oraz urządzeń chłodniczych wraz z ich montażem nie była związana ze wskazaną umową dot. budowy budynków chłodni owoców, obejmujących zagospodarowanie terenu. Umowa ta mogła być zawarta z innym podmiotem - dostawcą linii technologicznych. Nie była uzależniona od podpisania - zawarcia lub wykonania umowy na budowę budynków chłodni owoców,

4.

opisany we wniosku projekt inwestycyjny był realizowany na rachunek inwestora.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym przypadku prawidłowe jest zastosowanie:

* 3% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów ze sprzedaży linii technologicznych i urządzeń chłodniczych,

* 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów ze świadczenia usług montażowych oraz

* 5,5% stawki ryczałtu do przychodów ze świadczenia usług budowlanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest zastosowanie stawki 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do przychodów ze sprzedaży linii technologicznych i urządzeń chłodniczych, ponieważ jest to sprzedaż towarów nieprzetworzonych, nabytych uprzednio dla celów tej umowy, co spełnia definicję usługi handlowej. Prawidłowe jest zastosowanie stawki 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy, do przychodów z usług budowlanych, ponieważ budowa budynków chłodni spełnia definicję usługi budowlanej. Prawidłowe jest również zastosowanie stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ww. ustawy, do przychodów z montażu linii technologicznych, ponieważ usługa ta jest wykonywana na urządzeniach będących po dostarczeniu - zakupie własnością kupującego, a tym samym jest to usługa na materiale powierzonym przez zamawiającego (odbiorcę usługi). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy, pod pojęciem "działalności usługowej", należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku ryczałtowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% od przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f i taka stawka ma zastosowanie do wartości usług montażu i próbnego uruchomienia linii technologicznych,

* 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a i taka stawka ma zastosowanie na usługi budowlane,

* 3% od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5b ustawy, na sprzedaż urządzeń i linii technologicznych, a za działalność usługową w zakresie handlu zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 uznaje się sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 6 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Natomiast stosownie do treści art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a tej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro.

W myśl natomiast art. 6 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 2 tej ustawy, kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Podkreślić należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy, jako jedną z przesłanek negatywnych uniemożliwiających korzystanie z opodatkowania w tej formie, ustawodawca wymienił świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy.

W załączniku tym, tj. w "Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług" pod pozycją 8 - wymieniono symbol PKWiU ex 42.99 - Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane; roboty ogólnobudowlane związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane. Przy czym, przy pozycji tej zastrzeżono, iż wyłączenie dotyczy usług realizacji projektów inwestycyjnych na własny rachunek obejmującej przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy obiektów górniczych i produkcyjnych, obiektów innych niż budynki i pozostałych obiektów inżynierskich.

Wskazać także należy, iż w myśl art. 4 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Wyłączeniu od opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają zatem wyłącznie usługi realizacji projektów inwestycyjnych na własny rachunek, obejmujące przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy obiektów górniczych i produkcyjnych, obiektów innych niż budynki i pozostałych obiektów inżynierskich.

Zgodnie z powyższymi zapisami ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą być objęte tylko takie usługi związane z budową wskazanych powyżej obiektów, które nie są wykonywane w ramach realizacji - na własny rachunek projektów inwestycyjnych, o których mowa powyżej.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., "działalność usługowa" to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256, Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, ze. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, definiującym odpowiednio działalność gastronomiczną oraz działalność usługową w zakresie handlu.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Stosownie natomiast do treści art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy, towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa "przetworzone", zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym (zgodnie z regułami wykładni językowej). I tak według Słownika języka polskiego pod redakcją A. Więcek, Wydanie Naukowe PWN SA Warszawa 2005 str. 797, przetwarzać, to: przerabiać, zmieniać, przekształcać.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów.

Wyjaśnienia wymaga, że odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są urzędy statystyczne. Urząd statystyczny nadaje nr identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej lub wykonywanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b tej ustawy),

* 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f),

* 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a tej ustawy),

* 3,0% z działalności usługowej w zakresie handlu (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b tej ustawy).

Z wniosku oraz jego uzupełnienia wynika m.in., iż w 2012 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą, której przedmiotem była produkcja i sprzedaż przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, świadczenie usług budowlanych polegających na budowie urządzeń chłodniczych, świadczenie usług montażu urządzeń. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł umowy na budowę budynków chłodni owoców wraz zagospodarowaniem terenu oraz sprzedaż linii technologicznych i urządzeń chłodniczych wraz z montażem urządzeń chłodniczych. Dla potrzeb wykonania umowy sprzedaży linii technologicznych oraz urządzeń chłodniczych, Wnioskodawca zakupił maszyny i linie technologiczne, a następnie w stanie nieprzetworzonym (w ramach umowy), sprzedał drugiej stronie umowy. Wnioskodawca nie dokonywał żadnych zmian i modyfikacji w zakupionym uprzednio sprzęcie technicznym. W celu pełnego i prawidłowego wykonania umowy sprzedaży urządzeń chłodniczych po dostarczeniu urządzeń konieczna była ich instalacja i uruchomienie tych urządzeń. W umowie kupujący - inwestor określał jakie urządzenia mają zostać dostarczone, dodatkowo przekazał projekty budynków, do których urządzenia te były dostarczone i zamontowane włącznie z uruchomieniem. W zawartych umowach wyszczególnienie zostały poszczególne wartości sprzedawanych urządzeń, wartości usług montażowych oraz wartość usług budowlanych.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę została sklasyfikowana wg PKWiU z 2008 r., pod symbolami:

* sprzedaż urządzeń chłodniczych i linii technologicznych do przetwarzania owoców - 46.69.1 "Sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń",

* montaż sprzedanych urządzeń chłodniczych i linii technologicznych (z wyjątkiem wykonawstwa robót budowlanych) - 33.20.3. "Usługi instalowania maszyn specjalnego przeznaczenia",

* usługi budowlane - 42.99.29 "Roboty ogólnobudowlane związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane".

We wniosku wskazano również, iż opisany we wniosku projekt inwestycyjny (budowa budynków chłodni owoców wraz z zagospodarowaniem terenu) realizowany był na rachunek inwestora.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy, stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca w roku poprzedzającym rok podatkowy, a więc w roku 2011 uzyskał przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej równowartości 150.000 euro, lub rozpoczął w 2012 r. prowadzenie działalności gospodarczej, to mógł opłacać w 2012 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W takiej sytuacji jeżeli świadczone w ramach tej działalności usługi zostały prawidłowo przypisane do określonego grupowania PKWiU, to stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

* 8,5% przychodów z usług montażu urządzeń chłodniczych i linii technologicznych,

* 5,5% przychodów z usług budowlanych,

* 3,0% przychodów ze sprzedaży linii technologicznych i urządzeń chłodniczych, o ile w istocie zostały sprzedane w stanie nieprzetworzonym.

Podkreślić przy tym należy, iż skoro wskazane we wniosku usługi budowlane, wykonane zostały na rachunek inwestora, to usługi te nie są usługami wymienionymi pod poz. 8 Załącznika Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, co tym samym oznacza, iż na gruncie przedmiotowej sprawy nie znajduje zastosowanie wyłączenie o którym mowa, w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e tej ustawy, wykluczające możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Zauważyć również należy, iż skoro usługi montażu sprzedanych urządzeń chłodniczych i linii technologicznych zostały sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 33.20.3. ("Usługi instalowania maszyn specjalnego przeznaczenia"), to do przychodów z tego tytułu ma zastosowanie 8,5% stawka ryczałtu określona w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie (wynosząca również 8,5%) stawka z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy, dotycząca przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego. Powyższa nieprawidłowość nie ma jednak wpływu na ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska Wnioskodawcy, dot. zastosowania prawidłowej stawki podatkowej, skoro wysokość wskazanej we wniosku stawki ryczałtu, dot. tych przychodów nie uległa zmianie.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy, z ww. zastrzeżeniami, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl