IBPBI/1/415-257/10/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-257/10/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 15 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 17 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 kwietnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-257/10/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2001 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą, która obecnie od kilku miesięcy jest zawieszona. Działalność gospodarcza obejmuje swym zakresem usługi konsultingu w zakresie logistyki i zarządzania (w poprzednich latach były wykonywane takie usługi na rzecz czołowych dystrybutorów farmaceutyków na terenie całego kraju). Działalność Wnioskodawcy jest opodatkowana podatkiem liniowym wg stawki 19%. Oprócz powyższej działalności gospodarczej pełni On funkcję członka zarządu spółki kapitałowej z ustalonym wynagrodzeniem otrzymywanym tytułem powołania. Oprócz powyższego jest zatrudniony w przedmiotowej Spółce na stanowisku Dyrektora Generalnego. Zatrudnienie to jest realizowane poprzez stosunek pracy. Spółka kapitałowa, w której pełni funkcję członka zarządu posiada spółki zależne. Obecnie jedna z zależnych spółek zwróciła się do Wnioskodawcy z propozycją rozpoczęcia współpracy w zakresie konsultacji logistycznych w ramach umowy o współpracę (umowa cywilno-prawna), zawartej z Wnioskodawcą w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółka, w ramach złożonej propozycji proponuje podzielić ich przyszłą współpracę na dwa etapy.

Pierwszy etap miałby polegać na audycie logistycznym spółki i zaproponowaniu zmian w funkcjonowaniu spółki, którego celem byłoby polepszenie funkcjonowania spółki w obszarze logistyki szeroko rozumianej. Powyższa czynność byłaby opłacona jednorazowo po wykonaniu raportu.

Drugi etap współpracy polegałby na zawarciu długoterminowej umowy (druga umowa cywilno-prawna) o współpracę zawarta z Wnioskodawcą w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, opłacana w ramach miesięcznego ryczałtu. W zakresie tej umowy Wnioskodawca prowadziłby nadzór nad wdrożeniem zaproponowanych zmian jak i też dokonywałby bieżącego analizowania i proponowania zmian w zakresie logistyki spółki. Na wszystkie powyższe usługi Wnioskodawca wystawiałby faktury VAT, które byłyby jego przychodem z działalności gospodarczej, a które po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów byłyby opodatkowane liniowym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż w terminie do 20 stycznia 2010 r. złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów podatkiem liniowym określonym w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

a.

w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje czynności:

* doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz podmiotów gospodarczych trzecich, w tym w szczególności specjalizujących się w branży budowlanej a także farmaceutycznej. Powyższe dotyczy w szczególności doradztwa w planowaniu strategicznym i organizacyjnym, optymalizacji logistycznej oraz strategii i działalności marketingowej,

* doradztwa w zakresie stosunków międzyludzkich, obejmujących w szczególności doradztwo i bezpośrednią pomoc, w tym lobbing dla podmiotów gospodarczych i innych jednostek w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,

b.

Wnioskodawca, jako członek zarządu, na podstawie powołania reprezentuje spółkę w stosunkach pomiędzy spółką a pracownikami i kontrahentami, podpisuje dokumenty działając za spółkę, ponosi odpowiedzialność w granicach przewidzianych prawem. W chwili obecnej nie świadczy już pracy na rzecz spółki na stanowisku Dyrektora Generalnego, przy czym uprzednio, w ramach stosunku pracy na tym stanowisku wykonywał czynności zarządzania pracą oddziałów spółki,

c.

usługi konsultingu w zakresie zarządzania wykonywane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie dotyczyły czynności faktycznego zarządzania podmiotami, na rzecz których świadczył te usługi, a polegały jedynie na wykorzystywaniu jego wiedzy fachowej jako specjalisty, a przez to doradzaniu menadżerom tych podmiotów w zakresie zarządzania, przy czym decyzje były podejmowane przez tych menadżerów,

d.

na rzecz spółki zależnej zamierza świadczyć usługi doradcze w zakresie optymalizacji logistycznej, a być może również doradzania w zakresie bieżącej działalności gospodarczej. Usługi te nie będą obejmowały czynności faktycznego zarządzania, zaś decyzje zarządcze będą podejmowane zapewne przez członków organów uprawnionych do reprezentacji spółki lub zatrudnionych w tym celu menagerów,

e.

Wnioskodawca nie będzie świadczył, czy wykonywał w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej czynności kierowania (zarządzania, rządzenia) spółką, w której pełni funkcję członka zarządu. Te czynności wykonuje w ramach powołania, jako członek zarządu spółki, zaś w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będzie wykonywał jedynie czynności doradcze,

f.

Wnioskodawca nie był, ani też nie jest pracownikiem spółki zależnej, na rzecz której zamierza świadczyć wskazane we wniosku usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo opodatkować dochody z działalności gospodarczej (z tytułu zawarcia ww. umów) na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. podatkiem liniowym).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w myśl którego, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w jego przypadku nie zachodzi powyższa przesłanka, gdyż nie zamierza i nie wykonuje jakichkolwiek usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, dlatego też uważa, iż dochody z jego działalności gospodarczej, w której to w przyszłości będzie uzyskiwał przychody z tytułu powyższych, wymienionych umów o współpracę, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym określonym w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 1 wyżej powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór tzw. podatku liniowego, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 maja 2010 r., jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

* wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

* wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zauważyć jednocześnie należy, iż ustawą z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473), został uchylony pkt 1 przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przepis ten otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż możliwości wyboru sposobu opodatkowania tzw. podatkiem liniowym pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej świadczyć usługi doradcze na rzecz Spółki zależnej względem spółki, w której pełni (na podstawie powołania) funkcję członka zarządu oraz pełnił w roku podatkowym funkcję Dyrektora Generalnego (na podstawie stosunku pracy). Wnioskodawca zaznacza, iż nie był i nie jest pracownikiem Spółki zależnej, na rzecz której świadczone będą usługi doradcze.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy istotne jest ustalenie, zarówno czy przychody uzyskiwane ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług mogą zostać zaliczone do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 3 ww. ustawy (pozarolnicza działalność gospodarcza), jak również, czy uzyskiwane z tego tytułu dochody mogą zostać opodatkowane tzw. podatkiem liniowym.

Należy bowiem zauważyć, iż w myśl art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Przy czym, istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

Z uzupełnienia wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie będzie świadczył lub wykonywał czynności kierowania (rządzenia, zarządzania) Spółką zależną, a jedynie będzie świadczył usługi doradcze w zakresie optymalizacji logistycznej, a być może również zajmie się doradzaniem w zakresie bieżącej działalności gospodarczej. Przy czym decyzje zarządcze będą podejmowane przez członków organów uprawnionych do reprezentacji spółki lub zatrudnionych w tym celu menagerów. Wnioskodawca nie będzie również świadczył, czy wykonywał w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej czynności kierowania (zarządzania, rządzenia) spółką, w której pełni funkcję członka zarządu.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż przychodów ze świadczenia przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku usług nie można uznać za przychody uzyskiwane z kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Dlatego też, przychody te winny być uznane za przychody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Biorąc pod uwagę, przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić również należy, iż w związku ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług doradczych, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, na rzecz ww. Spółki zależnej, nie znajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile podejmowanie działań tożsamych z istotą tych usług nie stanowiło realizacji obowiązków wynikających z pełnienia w roku podatkowym funkcji Dyrektora Generalnego na podstawie umowy o pracę.

Uzyskiwane z tego tytułu dochody mogą tym samym z ww. zastrzeżeniem być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl