IBPBI/1/415-251/11/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-251/11/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 9 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu obliczania zaliczek na ww. podatek w związku z uzyskaniem dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów z najmu nieruchomości stanowiącej własność małoletniej córki Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu obliczania zaliczek na ww. podatek w związku z uzyskaniem dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów z najmu nieruchomości stanowiącej własność małoletniej córki Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Córka Wnioskodawcy uzyskuje dochody z najmu nieruchomości lokalowej, którą otrzymała w darowiźnie od swoich dziadków. Umowa najmu tego lokalu podpisana jest w jej imieniu przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Dochód z najmu opodatkowany jest na "zasadach ogólnych". Zarówno Wnioskodawcy, jak i jego małżonce, przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródła przychodu małoletniej córki.

Wnioskodawca zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na "zasadach ogólnych". Dla dochodów z umowy o pracę Wnioskodawca nie korzysta z ulgi zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy. Przy ustaleniu progu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy Wnioskodawca uwzględnia kwotę wolną od podatku tylko w odniesieniu do dochodów z prowadzonej na własne nazwisko pozarolniczej działalności gospodarczej. Żona Wnioskodawcy nie pracuje i nie uzyskuje żadnych dochodów. Za 2011 r. Wnioskodawca ma zamiar rozliczać się wspólnie z małżonką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do dochodów z działalności gospodarczej Wnioskodawca powinien doliczać co miesiąc połowę przypadającej na ten miesiąc kwoty dochodu z najmu nieruchomości lokalowej należącej do małoletniej córki i dla tak zsumowanego dochodu stosować jedną kwotę wolną od podatku, tj. kwotę po przekroczeniu której powstaje obowiązek zapłacenia podatku, lub też stosować odrębną kwotę wolną tylko do dochodów z najmu i po przekroczeniu jej, od nadwyżki ponad tę kwotę winien być uiszczony podatek dochodowy w wysokości 18%.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), dochody małoletnich dzieci (z najmu) doliczane są po połowie od dochodów każdego z rodziców. Art. 44 ust. 1 pkt 2 mówi o obowiązku wpłat zaliczek dla podatników osiągających dochody z najmu. Ponieważ podatnikiem od dochodów córki staje się Wnioskodawca i Jego żona, to do tego dochodu nie można stosować odrębnej kwoty powodującej obowiązek zapłacenia podatku, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz art. 44 ust. 3 pkt 1 (kwota wolna 3.091,00 zł).

Zatem w ocenie Wnioskodawcy dochód uzyskany z najmu nieruchomości Jego córki jest automatycznie każdego miesiąca w połowie doliczany do dochodu Wnioskodawcy z działalności gospodarczej. W tym też przypadku istnieje tylko jedna kwota wolna, wspólna dla zsumowanego dochodu z działalności gospodarczej i połowy dochodu z najmu mieszkania, będącego własnością małoletniego dziecka. Za miesiąc, w którym przekroczona będzie kwota wolna od podatku, z nadwyżki nad tę kwotę Wnioskodawca płaciłby zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy

Jednocześnie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie sposobu obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z uzyskaniem dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów z najmu nieruchomości stanowiącej własność małoletniej córki Wnioskodawcy.

Jeżeli Wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej w zakresie sposobu rozliczania ww. dochodów w zeznaniu rocznym może w tym zakresie wystąpić z odrębnym wnioskiem. Należy przy tym wskazać, iż uzyskiwane przez Wnioskodawcę dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z wynajmu nieruchomości stanowiącej własność jego małoletniej córki, stanowią przychody z dwóch odrębnych źródeł przychodów określonych odpowiednio w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie sposobu obliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez żonę Wnioskodawcy wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl