IBPBI/1/415-228/10/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-228/10/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 5 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych w 2009 r. z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych w 2009 r. z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 kwietnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-228/10/AP, IBPBI/1/415-229/10/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 7 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 2003 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W 2009 r. wybrał podatek liniowy 19% jako formę opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ramach swojej działalności świadczy m.in. usługi instalacji, naprawy i konserwacji belownic.

W 2009 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę, w charakterze konserwatora belownicy. Umowa ta została zawarta na czas określony - jeden miesiąc. Rozwiązała się w dniu 30 listopada 2009 r. z upływem okresu na który była zawarta.

W miesiącu grudniu 2009 r. na prośbę swojego byłego pracodawcy, Wnioskodawca wyświadczył w ramach działalności gospodarczej usługę naprawy belownicy. Na potwierdzenie tej usługi wystawił fakturę VAT.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych z działalności gospodarczej w 2009 r.:

* czy zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* czy też zgodnie z tabelą podatkową.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z działalności gospodarczej uzyskane w 2009 r. ma obowiązek opodatkować według skali podatkowej i złożyć w urzędzie skarbowym z tego tytułu PIT-36.

W art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się zapis, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, zgodnie z art. 30c uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Zdaniem Wnioskodawcy, oznacza to, że w roku 2009 w związku z wyświadczeniem usługi naprawy belownicy na rzecz byłego pracodawcy (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), utracił prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19%. Uważa również, że dochody z działalności osiągnięte w 2009 r. jest zobowiązany opodatkować zgodnie ze skalą podatkową. Dodatkowo, jest zobowiązany wpłacić należne zaliczki wraz z odsetkami do urzędu skarbowego za cały rok 2009.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9a ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ww. ustawy).

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór tzw. podatku liniowego jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy.

Zauważyć jednocześnie należy, iż ustawą z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473) został uchylony pkt 1 przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przepis ten otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki mniemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Mając jednak na względzie, iż w złożonym wniosku wskazano, że dotyczy on zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, tj. sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę w 2009 r. wniosek należało rozpatrzeć na gruncie stanu faktycznego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, tj. w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r.

Zatem w myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r.), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym.

Jak wynika z treści złożonego wniosku Wnioskodawca od 2003 r. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. świadczenia usług instalacji, naprawy i konserwacji belownic. W listopadzie 2009 r. zwarł umowę o pracę, w charakterze konserwatora belownic, na czas określony wynoszący jeden miesiąc. W grudniu 2009 r. na prośbę swojego byłego pracodawcy dokonał naprawy belownicy w ramach prowadzonej działalności.

Z powyższego wynika zatem, iż zakres czynności świadczonych przez Wnioskodawcę w 2009 r. na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (której przedmiotem są m.in. usługi instalacji, naprawy i konserwacji belownic), odpowiadał czynnościom wykonywanym przez niego na rzecz tegoż pracodawcy w tym samym roku podatkowym w ramach stosunku pracy (konserwacja belownic).

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż tożsamy charakter czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę u byłego pracodawcy z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wykluczył możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych w 2009 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej, w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji Wnioskodawca obowiązany był do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku 2009 r. obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 tej ustawy, a także odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Skoro zatem Wnioskodawca obowiązany był rozliczyć uzyskane w 2009 r. dochody wg skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 tej ustawy, to tym samym za 2009 r. obowiązany był złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) na formularzu PIT-36.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl