IBPBI/1/415-227/11/RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-227/11/RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 3 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 17 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia czy w związku z wypłaceniem Wnioskodawcy odsetek od pożyczki udzielonej Spółce w której jest wspólnikiem powstanie przychód podlegający opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie określenia czy w związku z wypłaceniem Wnioskodawcy odsetek od pożyczki udzielonej Spółce w której jest wspólnikiem powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia

12 maja 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-226/11/RM, IBPBI/1/415-227/11/RM, IBPBI/1/415-228/11/RM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) w Spółce komandytowej. Jako osoba fizyczna udzielił spółce pożyczki na warunkach rynkowych. Jego prawo do udziału w zysku spółki komandytowej, zgodnie z umową spółki, wynosi 99,39%. Jednocześnie drugi wspólnik, będący również komandytariuszem, także udzielił spółce komandytowej pożyczki na warunkach rynkowych. W najbliższym czasie spółka dokona spłaty pożyczek wraz z należnymi odsetkami.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odsetki wypłacone Wnioskodawcy przez spółkę będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ustawy o p.d.o.f.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki wypłacone mu przez spółkę z tytułu udzielonej przez niego pożyczki nie będą dla niego przychodem. Swoje zdanie Wnioskodawca opiera na tym, że spółka komandytowa jest spółką osobową, a zatem wypłata odsetek od pożyczki udzielonej przez Wnioskodawcę jest świadczeniem dla samego siebie, w związku z tym uważa, że nie stanowi ono dla niego przychodu.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualną Znak: ILPB2/415-623/08-2/ES.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. określanego w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka komandytowa może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności od spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela. Bowiem na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka komandytowa oraz osoba fizyczna.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek. Nie ma przy tym znaczenia czy wypłaty odsetek dokonuje osoba fizyczna, osoba prawna czy spółka osobowa.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż uzyskane przez Wnioskodawcę, będącego pożyczkodawcą przychody w postaci odsetek od pożyczki udzielonej spółce komandytowej, w której jest wspólnikiem, będą stanowić przychód ze źródła przychodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, tj. z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie natomiast do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Reasumując, w ramach źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, odsetki od udzielonej przez Wnioskodawcę pożyczki, stanowić będą w całości jego przychód, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 oraz 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Odnosząc się do powołanej we wniosku interpretacji indywidualnej Znak: ILPB2/415-623/08-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów, nie podziela prezentowanego w niej stanowiska.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA jest wydawana w konkretnej sprawie podmiotu, który wystąpił z wnioskiem o jej wydanie. W konsekwencji nie wiąże tut. Organu uprawnionego do wydania niniejszej interpretacji indywidualnej.

Dodatkowo nadmienić należy, iż w myśl art. 87 Konstytucji, interpretacja indywidualna nie jest źródłem powszechnie obowiązującego w Rzeczypospolitej prawa. Oznacza to, że nie można wywodzić skutków prawnych z interpretacji wydanych nie w swojej sprawie, bowiem interpretacje te nie kreują prawa, a tym samym w stosunku do skarżącego nie można mówić o naruszeniu zasady zaufania obywateli do organów państwa, gdyż nie otrzymał on w swojej sprawie interpretacji, w której organ podatkowy prezentowałby odmienne stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl