IBPBI/1/415-226/09/KB - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie oraz eksploatację prywatnego samochodu, wykorzystywanego na potrzeby działalności, niestanowiącego środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-226/09/KB Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie oraz eksploatację prywatnego samochodu, wykorzystywanego na potrzeby działalności, niestanowiącego środka trwałego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 29 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie oraz eksploatację prywatnego samochodu, wykorzystywanego na potrzeby tej działalności a nie stanowiącego środka trwałego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie oraz eksploatację prywatnego samochodu, wykorzystywanego na potrzeby tej działalności a nie stanowiącego środka trwałego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 16 lutego 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 10 marca 2009 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności prowadzi m.in. najem samochodów osobowych. W najbliższym czasie chce wynajmować w ramach działalności swój prywatny samochód osobowy i osiągnięte z tego tytułu przychody opodatkowywać w zakresie prowadzonej działalności (podatek dochodowy wg skali). Nie zamierza jednak wprowadzać tego samochodu do ewidencji środków trwałych, tylko użyczać go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym od stycznia 2006 r. oraz od lipca 2008 r. również do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Samochód po przekazaniu na potrzeby działalności gospodarczej służył będzie tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten został zakupiony na umowę kupna - sprzedaży w lipcu 2008 r. (wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu tego samochodu).

Po przekazaniu tego samochodu na cele działalności gospodarczej - wydatki związane z eksploatacją tego samochodu wnioskodawczyni planuje zaliczać do kosztów uzyskania przychodów działalności poprzez ewidencję przebiegu pojazdu do wysokości limitu (w podatku od osób fizycznych), natomiast podatek VAT od wydatków związanych z częściami do samochodu odliczać w 100 %. VAT od paliwa będzie pozostawał bez odliczenia ze względu na niespełnienie warunków wymienionych w ustawie o podatku od towarów i usług tekst jedn. w art. 86 tej ustawy.

Użyczenie prywatnego samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej udokumentowane zostanie poprzez spisanie oświadczenia, w którym wnioskodawczyni oświadczy, że z danym dniem przeznacza swój prywatny składnik majątku tekst jedn. samochód osobowy na cele tylko i wyłącznie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w zakresie wynajmu tego samochodu innym podmiotom gospodarczym, czy też osobom fizycznym (jako usługa opodatkowana podatkiem VAT ze stawką 22 %). Użyczenie to będzie nieodpłatne. Wnioskodawczyni planuje przeznaczyć ten samochód na potrzeby działalności gospodarczej początkowo na jeden rok czasu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w sytuacji gdyby samochód musiałby być sprzedany na fakturę VAT jako samochód firmowy to czy w kosztach uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej można ująć wydatki związane z zakupem tego samochodu... (pytanie oznaczone w uzupełnionym wniosku Nr 3)

Zdaniem wnioskodawczyni w przypadku udokumentowania sprzedaży ww. samochodu osobowego fakturą VAT i uznania przychodu z jego sprzedaży za przychód z działalności gospodarczej, będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z jego zakupem i eksploatacją.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

*

musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;

*

nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów;

*

musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

-

wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

-

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie natomiast do treści art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wydatki poniesione na nabycie środków trwałych mogą być kosztem uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne, a w niezamortyzowanej części przy ustalaniu dochodu ze zbycia tego składnika majątku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni nabyła prywatnie, poza prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, samochód osobowy, który w późniejszym okresie zostanie przekazany (użyczony) na potrzeby tej działalności gospodarczej. W momencie poniesienia wydatków na nabycie tego samochodu, wydatki te nie miały zatem związku z uzyskaniem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej ani z zabezpieczeniem czy zachowaniem tego źródła przychodów. Z wniosku wynika także, iż przedmiotowy samochód nie zostanie uznany za środek trwały w prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności. Dlatego też wydatki poniesione w związku z jego nabyciem nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją ww. samochodu na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów stwierdzić należy, iż stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Wyłączenie, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy, dotyczy wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej i jazdach lokalnych.

Przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 36 i 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (art. 23 ust. 5 ww. ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów jedynie wówczas, gdy sami używają prywatnego samochodu, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, na potrzeby tej działalności bądź też użyczają takiego samochodu swoim pracownikom w celach służbowych. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika jednak, iż wnioskodawczyni przekaże (użyczy) swój prywatny samochód na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód ten będzie wynajmowany w ramach działalności innym podmiotom gospodarczym lub osobom fizycznym. Zatem w rzeczywistości z samochodu tego nie będzie korzystać wnioskodawczyni ani jej pracownicy, a osoby trzecie. Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla wskazanego we wniosku samochodu osobowego. Natomiast wydatki związane z jego eksploatacją, poniesione przez wnioskodawczynię, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile spełniać będą przesłanki określone w ww. art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Zauważyć jednak należy, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia

Z uwagi na powyższe stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl