IBPBI/1/415-17/01/10/AB - Skutki podatkowe sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w wyniku kompensaty należności przysługujących osobie fizycznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-17/01/10/AB Skutki podatkowe sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w wyniku kompensaty należności przysługujących osobie fizycznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 8 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku kompensaty należności przysługujących Wnioskodawcy w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku kompensaty należności przysługujących Wnioskodawcy w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 grudnia 2004 r., zgodnie z aktem notarialnym, Wnioskodawca nabył, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na potrzeby swojego przedsiębiorstwa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zbywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego użytkował przedmiotowy lokal na podstawie przydziału z dnia 17 kwietnia 2001 r. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wiązało się z należnościami Wnioskodawcy z tytułu dostaw towarów, które nie zostały uregulowane przez zbywcę prawa. W wyniku kompensaty, należności o których mowa w zdaniu uprzednim, zostały skompensowane z należnościami z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie zostało zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie nie podlegało amortyzacji według stawek określonych w art. 22m ust. 4 ww. ustawy. Niezaliczenie prawa do wartości niematerialnych i prawnych spowodowane było zamiarem zbycia przedmiotowego prawa i pozyskaniem środków obrotowych. Niestety wydłużająca się procedura ustalenia stanu zadłużenia względem spółdzielni mieszkaniowej z tytułu użytkowania lokalu mieszkalnego przez poprzedniego użytkownika, jak też kłopoty z wydaniem lokalu mieszkalnego, doprowadziła do sytuacji, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego może nastąpić dopiero w chwili obecnej.

W styczniu 2010 r. Wnioskodawca planuje dokonać zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wszelkie koszty związane z nabyciem przedmiotowego mieszkania nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. W lokalu mieszkalnym Wnioskodawca nie prowadził działalności jak też lokal ten nie był przedmiotem najmu. Budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie są przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Ponadto, Wnioskodawca zaznaczył, że w akcie notarialnym sporządzonym w dniu 27 grudnia 2004 r. zaznaczono, że "wydanie lokalu kupującemu przez stronę sprzedającą nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2005 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie kwalifikowana jako uzyskanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie wystąpi też podatek dochodowy od osób fizycznych ze względu na upływ okresu 5 lat liczony od daty nabycia...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym należy określić, czy uzyskany przychód należy zaliczyć do kategorii przychodów o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 14 ust. 1 ww. ustawy, nie wymienia wszystkich przychodów z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje, że niektóre rodzaje przychodów zaliczane są również do przychodów z działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowanie przepis art. 14 ust. 2 pkt 1, jak też przepis art. 14 ust. 2c ustawy. W myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczy wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jak też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nieujętego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2c. Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy, przepisu ust. 2 pkt 1 nie stosuje się do przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Uwzględniając, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie było wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, jak też wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie będzie miał zastosowania przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, a co za tym idzie zastrzeżenie zawarte w art. 14 ust 2c. O ile więc uzyskany przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w opisanym stanie faktycznym nie można zaliczyć do kategorii przychodów określonych w art. 14 ustawy, należy go zakwalifikować do kategorii przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), o ile wystąpiłyby przesłanki zawarte w tym przepisie. W przepisie tym (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) stwierdzono, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W przedstawionym stanie faktycznym nabycie nastąpiło w 2004 r. (nieistotny dla sprawy jest fakt, że wydanie lokalu odbyło się w terminie późniejszym), a co za tym idzie odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w styczniu 2010 r. nie będzie przychodem o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Podsumowując w ocenie Wnioskodawcy, dokonując zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w styczniu 2010 r. uzyskany przychód nie będzie zaliczony do kategorii przychodów określonych w art. 14, jak też art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a co za tym idzie nie wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych od tego zbycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

1.

pozarolnicza działalność gospodarcza,

2.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2,

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast wymieniony wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że do przychodów z działalności gospodarczej, co do zasady nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Na gruncie niniejszej sprawy, przedmiotem planowanego zbycia będzie spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego, niewykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i niestanowiące składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z tym (biorąc również pod uwagę, iż obrót nieruchomościami i prawami z nimi związanymi nie jest przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej), jego odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonywaniu tej działalności, czy też chociażby w związku z tą działalnością. Okoliczność, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło poprzez kompensatę z należnościami przysługujących Wnioskodawcy w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, nie daje podstaw do zakwalifikowania uzyskanego przychodu ze sprzedaży ww. prawa do tego źródła przychodów.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz wskazane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie będzie stanowiła przychodu, ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowego prawa upłynęło 5 lat, jego sprzedaż nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęte we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż jeśli w istocie planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie miała miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie tj. od końca 2004 r., z ww. zastrzeżeniem, planowana transakcja nie będzie dla Wnioskodawcy skutkowała powstaniem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl