IBPBI/1/415-157/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-157/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana R., przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 17 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań wybudowanych przez dewelopera - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań wybudowanych przez dewelopera.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług deweloperskich. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podpisał umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości w formie aktu notarialnego.

W jednym z paragrafów każdej umowy przedwstępnej wskazano, iż strony (deweloper - kupujący - przyszły właściciel) ustalają, że: "na poczet ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego kupujący zobowiązują się uiszczać zaliczki według harmonogramu spłat zamieszczonego w załączniku numer 3).

W umowie nabywca zobowiązał się do zakupu mieszkania po zrealizowaniu inwestycji. Zgodnie z dołączonym do umowy harmonogramem, za każdy etap budowy nabywca zobowiązany jest do zapłaty odpowiednio:

1 rata zadatek - 10%

2 rata - 20%

3, 4, 5 rata - 15%

6 rata - 20%

7 rata - 5%

Ostatnia rata stanowi całkowity wykup przedmiotowej nieruchomości i jest płatna przed podpisaniem aktu notarialnego, w którym deweloper przenosi prawo własności na kupującego.

Po zakończeniu każdego etapu budowy i otrzymaniu raty należności, podatnik wystawiał fakturę VAT w treści których zamieszczał: zapłata za (dany) etap budowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy otrzymany przez dewelopera zadatek oraz otrzymana rata za etap budowy będą stanowiły przychód.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Oznacza to, że pieniądze nie są przychodem w rozumieniu ustawy podatkowej, jeżeli nie stanowią zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie zadatek, przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Wpłaty pobrane od nabywcy lokalu mieszkalnego na poczet dostaw tego lokalu, dokonane zarówno przed jak i po wydaniu lokalu nabywcy, ale przed podpisaniem umowy przenoszącej na nabywcę własność lokalu, stają się przychodem w dacie dostawy towaru, tj. po podpisaniu umowy przenoszącej własność lokalu na nabywcę w formie aktu notarialnego. Za datę powstania przychodu należy uznać dzień, w którym podpisany będzie akt notarialny pomiędzy deweloperem a kupującym, zaś pobrane zaliczki na poczet mieszkania nie stanowią przychodu. Przychodu takiego nie będą stanowiły kolejne raty otrzymane przez tą osobę, gdyż nie stanowią one wynagrodzenia za wykonane usług, lecz kolejne płatności na poczet sprzedaży nieruchomości, która nastąpi w przyszłości. Podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód powstanie dopiero z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl