IBPBI/1/415-1454/14/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1454/14/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 listopada 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 3 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo ogrodnicze, działy specjalne produkcji rolnej, w skład którego wchodzą ogrzewane szklarnie i tunele foliowe, w których uprawia się rośliny ozdobne. Wnioskodawca z tytułu prowadzenia działalności opłaca podatek od osób fizycznych na podstawie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego ustalającej wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z działów specjalnych produkcji rolnej. Decyzję wydaje się na podstawie uprzednio złożonej deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT - 6).

W ramach prowadzonego gospodarstwa ogrodniczego, na potrzeby tego gospodarstwa, Wnioskodawca przeznaczył część szklarni na halę roboczą (gdzie usytuowane są maszyny i linia do napełniania doniczek substratem torfowym i sadzenia), część szklarni została wyłączona z produkcji i przeznaczona na pakownię wraz z rampą załadunkową - miejsce przygotowania towaru do wysyłki oraz miejsce załadunku samochodów. Część szklarni została przeznaczona na stację nawadniającą - zbiorniki na wodę, pożywkę do kwiatów o łącznej wielkości ok. 200 m3. Dodatkowo w tej części znajdują się zbiorniki na nawozy oraz ich magazyn, stacja pomp oraz wielkogabarytowe filtry odsączające wraz ze zbiornikami oczyszczonej pożywki do powtórnego użycia. W związku z kilku etapowym powiększaniem powierzchni szklarni (dobudowa kolejnych części w istniejących szklarniach) zaistniała potrzeba wyłączenia części powierzchni i przeznaczenia jej na ciągi komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi oddziałami szklarni, służące do transportu między szklarniami. Są to szerokie ciągi komunikacyjne o szerokości 3-4 metry i długości od 100 m do 150 m.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, składając Deklarację do wymiaru Zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, może odliczyć powierzchnię szklarni przeznaczoną na halę roboczą, pakownię wraz z rampą oraz ciągi komunikacyjne.

Zdaniem Wnioskodawcy, z art. 24 ust. 4 wynika, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw. W związku z powyższym nie można wliczać do rozmiaru powierzchni podawanej w deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej innych powierzchni, gdzie nie jest prowadzona uprawa (powierzchnie: hal roboczych, pakownie, ciągi komunikacyjne itp.).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnym źródłem przychodów są działy specjalne produkcji rolnej.

Działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl art. 2 ust. 3 ww. ustawy, są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Przy czym, jak wynika z art. 2 ust. 3a tej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

Stosownie do art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa art. 24 ust. 4 ww. ustawy, który stanowi, że dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2. Wobec powyższego, jeśli podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych, to dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych, tj. na zasadach ryczałtowo-szacunkowych, określonych w art. 24 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 4a pkt 1 ww. ustawy, normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2, z tym że w przypadku upraw w szklarniach i tunelach foliowych - od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian.

W myśl z art. 24 ust. 4b tej ustawy, jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.

Zgodnie z art. 24 ust. 4c ww. ustawy, jeżeli w ciągu rocznego cyklu produkcji na tej samej powierzchni są prowadzone różne uprawy, dla których są ustalane różne normy szacunkowe dochodu, dochód z każdego rodzaju uprawy oblicza się z zastrzeżeniem ust. 4e, przy zastosowaniu właściwej dla niej normy, proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których była prowadzona taka uprawa, wliczając w to okres przygotowania do zaprowadzenia tej uprawy. Przepis ust. 4c stosuje się również w razie rozpoczęcia lub zaprzestania w ciągu roku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej (art. 24 ust. 4d ustawy).

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2015 r. zostały określone w Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31października 2014 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1558), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pod poz. 1 i 3 tej Tabeli wymieniono:

- Uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2:

a.

rośliny ozdobne

b.

pozostałe

- Uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:

a.

rośliny ozdobne

b.

pozostałe.

Stosownie do art. 43 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 3 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 1, są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:

1.

zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,

2.

zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji,

3.

rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej; w tym wypadku podatnicy ci składają deklaracje, o których mowa w ust. 1, o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku.

Po złożeniu deklaracji, o której mowa w ww. art. 43 ust. 1 ww. ustawy, podatnik otrzymuje od naczelnika urzędu skarbowego decyzję ustalającą wysokość dochodu szacunkowego oraz wysokość zaliczek na podatek dochodowy.

Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a dochód ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych, tj. na podstawie rozmiarów zamierzonej produkcji - dochód ustalany jest, jako iloczyn jednostek określających wielkość działu specjalnego produkcji rolnej oraz współczynnika dochodowości wynikającego z Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. Przy czym, jak jednoznacznie wynika z powołanego art. 24 ust. 4a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku upraw w szklarniach i tunelach foliowych normy szacunkowe dochodu rocznego ustala się od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian. Przepis ten jest przepisem szczególnym, jednoznacznie określającym sposób ustalenia powierzchni upraw w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, niezależnie od powierzchni zajętej na uprawy. Nie przewiduje zatem wyłączenia z ogólnej powierzchni szklarni obliczanej według wewnętrznej długości ścian, części szklarni faktycznie nie zajętej stricte na uprawy. Należy mieć na uwadze, że jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo ogrodnicze - działy specjalne produkcji rolnej, w skład którego wchodzą ogrzewane szklarnie i tunele foliowe, w których uprawiane są rośliny ozdobne. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany jest przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. W ciągu roku podatkowego Wnioskodawca wpłaca zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych z działów specjalnych produkcji rolnej w wysokości ustalonej w decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego wydanej na podstawie uprzednio złożonej deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji. Na potrzeby prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej Wnioskodawca przeznaczył część szklarni na halę roboczą (gdzie usytuowane są maszyny i linia do napełniania doniczek substratem torfowym i sadzenia), część szklarni została wyłączona z produkcji i przeznaczona na pakownię wraz z rampą załadunkową - miejsce przygotowania towaru do wysyłki oraz miejsce załadunku samochodów. Część szklarni została przeznaczona na stację nawadniającą - zbiorniki na wodę, pożywkę do kwiatów o łącznej wielkości ok. 200 m3. Dodatkowo w tej części znajdują się zbiorniki na nawozy oraz ich magazyn, stacja pomp oraz wielkogabarytowe filtry odsączające wraz ze zbiornikami oczyszczonej pożywki do powtórnego użycia. W związku z kilku etapowym powiększaniem powierzchni szklarni (dobudowa kolejnych części w istniejących szklarniach) zaistniała potrzeba wyłączenia części powierzchni i przeznaczenia jej na ciągi komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi oddziałami szklarni służące do transportu między szklarniami. Są to szerokie ciągi komunikacyjne o szerokości 3-4 metry i długości od 100 m do 150 m.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że skoro z art. 24 ust. 4a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej, jakimi są uprawy w ogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych, normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian, to ustalając tą powierzchnię nie należy z niej wyłączać powierzchni faktycznie nie zajętej przez uprawy. Zauważyć przy tym należy, że wskazane we wniosku wyłączone z upraw części powierzchni szklarni są niezbędne dla prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, służą bowiem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności rolniczej. Reasumując stwierdzić należy, że zgodnie w ww. przepisem, dla celów ustalenia powierzchni upraw w szklarniach ogrzewanych Wnioskodawca powinien wziąć pod uwagę powierzchnię ogólną szklarni obliczaną według wewnętrznej długości ścian, bez wyłączenia wskazanych we wniosku powierzchni tych szklarni (tekst jedn.: powierzchni hali roboczej, pakowni wraz z rampą oraz ciągów komunikacyjnych), zważywszy przy tym, że powierzchnie te są niezbędne i związane z prowadzoną działalnością rolniczą.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl