IBPBI/1/415-129/11/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-129/11/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia formy właściwej do opodatkowania uzyskiwanych w 2011 r. dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia formy właściwej do opodatkowania uzyskiwanych w 2011 r. dochodów uzyskanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki jawnej, która prowadzi działalność gospodarczą od 1990 r.. Spółka zajmowała się produkcją świec i podgrzewaczy. W związku z trudną sytuacją finansową, od grudnia 2008 r. Spółka czasowo zaprzestała produkcji świec i podgrzewaczy. Uzyskuje przychody prawie wyłącznie z dzierżawy majątku będącego środkami trwałymi Spółki. Są to zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Umowa dzierżawy trwa nieprzerwanie od grudnia 2008 r.. Stosownie do dyspozycji art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody i koszty z udziału w Spółce jawnej Wnioskodawca rozlicza proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku. W dniu 15 stycznia 2009 r. złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania zgodnie z art. 30c ww. ustawy, według stawki 19% ("podatek liniowy"). Tym samym w latach 2009-2010 rozliczał swój dochód na formularzu PIT-36L. W dniu 19 stycznia 2011 r. złożył oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego, jako formy opodatkowania. Nie zapoznał się szczegółowo z przepisami zawartymi w Załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który pod poz. 28 wymienia "Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi" jako czynności, których wykonywanie wyłącza z ryczałtu. W związku z tym, oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego, jako formy opodatkowania na 2011 rok, było obarczone błędem istotnym. Wnioskodawca zaznacza, że już przed dniem złożenia oświadczenia Spółka uzyskała w 2011 r. przychód z dzierżawy nieruchomości.

Informuje również, że nie złożył żadnego dodatkowego oświadczenia o rezygnacji z podatku liniowego.

Złożył pismo do Urzędu Skarbowego informujące o zaistniałej sytuacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód Wnioskodawcy za 2011 rok zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, czy zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek liniowy" wg skali 19%).

Zdaniem Wnioskodawcy, za 2011 rok ma prawo do rozliczenia zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek liniowy"). Uważa, że oświadczenie o wyborze opodatkowania na 2011 w formie zryczałtowanej nie zostało skutecznie złożone. Już w chwili złożenia tego oświadczenia nie miał prawa do opodatkowania w tej formie, jest ono więc bezskuteczne i nie wywołuje zamierzonego skutku prawnego. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 pkt 3e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Ponieważ przychody z dzierżawy nieruchomości będącej majątkiem firmy uzyskiwane były nieprzerwanie od 2008 r., wybór ryczałtu jako formy opodatkowania w 2011 r. był niemożliwy. Potwierdza to również brzmienie art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym mowa jest o utracie prawa do ryczałtu w trakcie roku podatkowego, ale tylko u podatników, którzy w roku poprzedzającym nie uzyskali przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.

Ponieważ przychody z działalności wymienionej z Załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, Wnioskodawca uzyskiwał nieprzerwanie od 2008 r., w 2011 r. nie mógł korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym obowiązuje Go dotychczasowa forma opodatkowania - zasady ogólne, podatek liniowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl