IBPBI/1/415-1277/10/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1277/10/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania dochodu uzyskanego z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2010 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zakwalifikowania dochodu uzyskanego z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. W 2009 r. wystąpił ze spółki jawnej (dalej: "Spółka"), której był wspólnikiem od 1990 r. Przez cały okres pozostawania wspólnikiem Spółki Wnioskodawca rozliczał część jej zysku, jako przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z wystąpieniem ze Spółki Wnioskodawca jest uprawniony, na podstawie art. 65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej: "k.s.h."), do wypłaty części kapitałowej stanowiącej wartość zbywczą majątku spółki przypadającą na niego jako wspólnika. Wypłata ta zostanie dokonana w formie pieniężnej w 2011 r. Kwota przedmiotowej wypłaty nie przekroczy sumy wielkości wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu oraz nadwyżki przychodów nad kosztami, rozliczanej proporcjonalnie do udziału w zysku (tj. dochodu opodatkowanego już przez wspólników Spółki), pomniejszonej o dokonane we wcześniejszych latach wypłaty zysku. Innymi słowy, Wnioskodawca nie otrzyma od Spółki w 2011 r. więcej niż suma wniesionych przez niego wkładów i dochodów (opodatkowanych i zapłaconych) ze spółki liczonych od początku jej istnienia, pomniejszonych o wcześniejsze faktyczne wpłaty z zysku dla Wnioskodawcy. Przy czym przez wartość wkładu wniesionego do Spółki należy rozumieć jego wartość rynkową z dnia wniesienia do Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód z tytułu planowanej transakcji jest dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej czy, też dochodem opodatkowanym ze źródła przychodów "inne źródła" lub źródła przychodów "kapitały pieniężne".

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - dalej: "ustawa PIT"), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., "Przychodami z działalności gospodarczej są również (...) środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki." W ocenie Wnioskodawcy z cytowanego przepisu wynika wprost, iż otrzymane środki pieniężne z tytułu wystąpienia ze Spółki, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Nie jest zatem możliwa ich kwalifikacja do przychodów ze źródeł, o których mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz pkt 9 ustawy PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl