IBPBI/1/415-1275/10/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1275/10/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2011 r., do oceny skutków podatkowych następującej w tym roku wypłaty udziału kapitałowego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2010 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2011 r., do oceny skutków podatkowych następującej w tym roku wypłaty udziału kapitałowego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. W 2009 r. wystąpił ze spółki jawnej (dalej: "Spółka"), której był wspólnikiem od 1990 r. Przez cały okres pozostawania wspólnikiem Spółki Wnioskodawca rozliczał część jej zysku, jako przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z wystąpieniem ze Spółki Wnioskodawca jest uprawniony, na podstawie art. 65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej: "k.s.h."), do wypłaty części kapitałowej stanowiącej wartość zbywczą majątku spółki przypadającą na niego jako wspólnika. Wypłata ta zostanie dokonana w formie pieniężnej w 2011 r. Kwota przedmiotowej wypłaty nie przekroczy sumy wielkości wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu oraz nadwyżki przychodów nad kosztami, rozliczanej proporcjonalnie do udziału w zysku (tj. dochodu opodatkowanego już przez wspólników Spółki), pomniejszonej o dokonane we wcześniejszych latach wypłaty zysku. Innymi słowy, Wnioskodawca nie otrzyma od Spółki w 2011 r. więcej niż suma wniesionych przez niego wkładów i dochodów (opodatkowanych i zapłaconych) ze spółki liczonych od początku jej istnienia, pomniejszonych o wcześniejsze faktyczne wpłaty z zysku dla Wnioskodawcy. Przy czym przez wartość wkładu wniesionego do Spółki należy rozumieć jego wartość rynkową z dnia wniesienia do Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy do sytuacji Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu zmienionym przez nowelizację tej ustawy.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż wypłata środków pieniężnych ze Spółki nastąpi w 2011 r., w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - dalej: "ustawa PIT"), w brzmieniu zmienionym art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478) - dalej: nowelizacja)).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy PIT, w brzemieniu obowiązującym do 1 stycznia 2011 r. "Wolne od podatku dochodowego są (...) przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej". Jednakże zgodnie z przepisem art. 1 pkt 11 lit. a) tiret czwarte nowelizacji, cytowana regulacja otrzyma następującą treść: "Wolne od podatku dochodowego są (...) przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni". W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, iż "Zaproponowana w projekcie ustawy konstrukcja opodatkowania dochodów otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki wymaga nadania nowego brzmienia zwolnieniu przedmiotowemu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy PIT. Zmiana ta polega na objęciu zwolnieniem wyłącznie przychodów z tytułu zwrotu udziałów lub wkładów wniesionych do spółdzielni. Zwrot wkładów w spółce niebędącej osobą prawną nie będzie podlegał opodatkowaniu z uwagi na określony w projekcie sposób ustalania dochodu z likwidacji spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia z takiej spółki".

W miejsce wskazanego powyżej zwolnienia nowelizacja wprowadziła inne rozwiązanie. Mianowicie, dodane zostały przepisy art. 14 ust. 2 pkt 16 i 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 10-12 ustawy PIT. Zgodnie z tymi regulacjami, środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Zgodnie jednak z przepisem art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy PIT: "Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się (...) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce". Sposób określenia dochodu z tytułu takiej operacji został uregulowany w przepisie art. 24 ust. 3c ustawy PIT.

Powyżej wskazane przepisy regulują konsekwencje podatkowe przedstawionego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego. Zgodnie z art. 14 nowelizacji, ww. przepisy wchodzą w życie w dniu 1 stycznia 2011 r. Nie mają bowiem do nich zastosowania przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji (art. 6-13 nowelizacji).

Z uwagi zatem na fakt, iż wypłata Wnioskodawcy środków ze Spółki będzie miała miejsce w 2011 r., zastosowanie zatem znajdą przepisy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. Przychód bowiem z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania ww. środków, gdyż zgodnie z brzmieniem przepisu art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy PIT, "Przychodami z działalności gospodarczej są również: środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478), przepisy ustaw zmienianych w art. 1-3, a więc m.in. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2011 r., z zastrzeżeniem wskazanych w tym przepisie wyjątków (nie mających zastosowania na gruncie niniejszej sprawy).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl