IBPBI/1/415-1190/13/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1190/13/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 2 grudnia 2013 r.), uzupełnionym 5 lutego 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, o których mowa we wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, o których mowa we wniosku. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 24 stycznia 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-1190/13/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 5 lutego 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 15 czerwca 2007 r. Wnioskodawca wraz z bratem zakupili działkę budowlaną. W tamtym okresie byli wspólnikami spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą w branży budownictwa. W akcie notarialnym zakupu widnieje informacja, że są oni wspólnikami spółki cywilnej. Działka została zakupiona w celu wybudowania domów i sprzedaży przez spółkę cywilną, jednak nie doszło do realizacji tych planów. W dniu 18 marca 2009 r. spółka cywilna została przekształcona w spółkę z o.o., a działka nie weszła do aktywów spółki i stanowi własność Wnioskodawcy i jego brata jako osób fizycznych. Taki zapis widnieje w księgach wieczystych. W dniu 19 stycznia 2012 r. ww. działka została podzielona na mniejsze działki. W dniu 30 lipca 2013 r. wydano pozwolenie na budowę dot. jednej z wytyczonych działek.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 3 lutego 2014 r., wskazano, że:

* nieruchomość gruntowa, o której mowa we wniosku nie stanowiła w spółce cywilnej środka trwałego, ani towaru handlowego,

* ww. nieruchomość została wycofana w dniu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,

* nieruchomość ta nie była wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej,

* wydatki związane z tą nieruchomością nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów,

* ww. nieruchomość była wykorzystywana w spółce z o.o. na podstawie umowy najmu zawartej pomiędzy spółką a właścicielami nieruchomości. Spółka wynajmowała pomieszczenia znajdujące się na terenie nieruchomości. Za wynajem płaciła miesięczną opłatę. Właściciele nieruchomości wykazywali otrzymane kwoty jako przychody z tytułu najmu,

* Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia spółki cywilnej,

* przedmiotem działalności spółki w główniej mierze są usługi dekarskie,

* przedmiotem decyzji z 30 lipca 2013 r. jest zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Adresatami tego pozwolenia jest Wnioskodawca i jego brat - właściciele działki,

* przedmiotem planowanej sprzedaży będzie, w jednym przypadku nieruchomość gruntowa, a w drugim istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to grunt wraz z budynkiem mieszkalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie sprzedaży (po styczniu 2014 r.) zostanie naliczony podatek dochodowy od sprzedaży tej działki.

Czy okres pięciu lat (który zwalnia z tego podatku) powinien być liczony od 2007 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązuje go okres od 2007 r. gdyż stale właścicielami działki są te same osoby fizyczne, co wynika z ksiąg wieczystych. W związku z tym nie powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego wynikającego z tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. aktu prawnego, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

* nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

* nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są:

* przychody z obrotu nieruchomościami (stanowiącymi towary handlowe lub wyroby gotowe w tej działalności),

* przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i

* przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że przepis art. 14 ust. 1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej ("Przychodem z działalności gospodarczej są również:").

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy (katalog otwarty).

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że w dniu 15 czerwca 2007 r. Wnioskodawca wraz z bratem zakupili działkę budowlaną. W tamtym okresie byli wspólnikami spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą w branży budownictwa, wzmianka w tym zakresie znajduje się w akcie notarialnym dokumentującym zakup ww. nieruchomości. Nieruchomość gruntowa została zakupiona w celu wybudowania na niej domów i ich sprzedaży przez spółkę cywilną, jednak nie doszło do realizacji tych planów. Nieruchomość gruntowa nie stanowiła w spółce cywilnej, ani środka trwałego, ani towaru handlowego; nie była również wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, a wydatki związane z tą nieruchomością nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów ww. spółki cywilnej. W dniu 18 marca 2009 r. spółka cywilna została przekształcona w spółkę z o.o. (której Wnioskodawca jest udziałowcem), a przedmiotowa nieruchomość nie weszła do aktywów spółki i stanowi własność Wnioskodawcy i jego brata jako osób fizycznych (taki zapis widnieje w księgach wieczystych). Przedmiotem działalności spółki w główniej mierze są usługi dekarskie. Ww. nieruchomość była wykorzystywana w spółce z o.o. na podstawie umowy najmu zawartej pomiędzy spółką, a właścicielami nieruchomości. Spółka wynajmowała pomieszczenia znajdujące się na terenie tej nieruchomości. Za wynajem płaciła miesięczną opłatę, a właściciele nieruchomości wykazywali otrzymane kwoty jako przychody z tytułu najmu. W dniu 19 stycznia 2012 r. ww. działka została podzielona na mniejsze działki. W dniu 30 lipca 2013 r. Wnioskodawca i jego brat otrzymali pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego na jednej z wytyczonych działek. Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie w jednym przypadku nieruchomość gruntowa, a w drugim istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to grunt wraz z budynkiem mieszkalnym.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro jak wskazano nieruchomość, o której mowa we wniosku:

* nie była w istocie wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, a w szczególności nie stanowiła środka trwałego, ani towaru handlowego w tej działalności,

* wydatki dotyczące tej nieruchomości nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej,

stwierdzić należy, że brak jest przesłanek, by uznać, że przedmiotowa nieruchomości gruntowa (przedmiot planowanego zbycia), ma (miała) związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą, czy też, że sprzedaż tej nieruchomości nosić będzie znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, co skutkowałoby koniecznością opodatkowania dochodu osiągniętego ze sprzedaży ww. nieruchomości w ramach tego źródła przychodów.

Zbycie tej nieruchomości nie będzie także stanowić zbycia środka trwałego, towaru handlowego, czy też składnika majątku funkcjonalnie powiązanego z działalnością gospodarczą.

Bez znaczenia przy tym jest okoliczność, że nieruchomość została nabyta z zamiarem wykorzystania jej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, skoro nigdy nie była w tym celu wykorzystywana.

Zatem przychód uzyskany z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nie związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą reguluje cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten formułuje generalną zasadę, że obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego powstaje w sytuacji sprzedaży nieruchomości dokonanej przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym rozpatrując konsekwencje podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości kluczowe znaczenie ma ustalenie momentu jej nabycia.

Użyty w ww. przepisie termin "nabycie" oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Przy czym, umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego.

We wniosku wskazano bowiem, że Wnioskodawca w dniu 15 czerwca 2007 r. na podstawie aktu notarialnego nabył wraz z bratem nieruchomość gruntową (działkę budowlaną). W 2012 r. nieruchomość ta została podzielona na kilka mniejszych działek, z czego na jednej z nich Wnioskodawca wraz z bratem zamierzali wybudować budynek mieszkalny, który również może zostać sprzedany.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, zatem należy odwołać się do definicji zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast art. 48 Kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. W myśl art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie, nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Z tej też przyczyny, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Jednocześnie regulacja zawarta w prawie cywilnym skutkuje tym, że datą nabycia nieruchomości jest data nabycia prawa własności gruntu bez względu na to, czy na gruncie tym wybudowano budynek, czy też nie i kiedy to nastąpiło. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący odrębną własność wieczystego użytkownika (art. 235 Kodeksu cywilnego).

Przenosząc zatem opisane powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że skoro nabycie (na współwłasność) przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowej - działki budowlanej nastąpiło w 2007 r. to oznacza to, że z tą datą należy wiązać skutki podatkowe wynikające ze sprzedaży tej nieruchomości, niezależnie od tego czy, i kiedy zostanie na tej działce wybudowany budynek mieszkalny. Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że sprzedaży budynku mieszkalnego (bez względu na datę jego wybudowania, rozpoczęcia, czy zakończenia budowy i zgłoszenia budynku do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego), nie rozpatruje się odrębnie, ponieważ stanowi on cześć składową gruntu. W związku z tym bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty zakupu gruntu, tj. w przedmiotowej sprawie od 2007 r.

Zauważyć przy tym należy, że zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego, wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Spółka cywilna nie posiada własnego, odrębnego majątku. Właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego). W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika, bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Współwłasność ta ma charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku. Z chwilą rozwiązania spółki współwłasność łączna zmienia się we współwłasność w częściach ułamkowych (art. 875 § 1 Kodeksu cywilnego).

Jednakże, w przedmiotowej sprawie dla właściwej kwalifikacji przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowej nie ma znaczenia, czy właścicielami nieruchomości gruntowej pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej, czy też w częściach ułamkowych, bowiem przez cały czas posiadania nieruchomości są oni jej współwłaścicielami i nie zmieniła się struktura udziału we współwłasności tej nieruchomości.

Nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest również fakt, że w 2012 r. z przedmiotowej nieruchomości gruntowej zostały wydzielone mniejsze działki. W wyniku wyodrębnienia Wnioskodawca nie nabywa bowiem żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego jest już współwłaścicielem od 2007 r. Fakt, że działka (działki) fizycznie powstała (powstały) w 2012 r. pozostaje bez znaczenia, gdyż jak już wskazano wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału. W związku z tym również w przypadku sprzedaży wydzielonej działki bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty zakupu gruntu, tj. od 2007 r.

Reasumując, mając na względzie okres jaki upłynął między nabyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku (2007 r.), a planową (na 2014 r.) sprzedażą, a więc następującą po upływie 5-letniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie, stwierdzić należy, że przychód ze sprzedaży tej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Również w przypadku gdy na ww. nieruchomości gruntowej zostanie wybudowany budynek mieszkalny (następnie sprzedany) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl