IBPBI/1/415-1166/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1166/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną, powstałą w wyniku przekształcenia spółki jawnej, na rzecz Wnioskodawcy (akcjonariusza tej spółki), dochodu wypracowanego w ramach ww. spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną, powstałą w wyniku przekształcenia spółki jawnej, na rzecz Wnioskodawcy (akcjonariusza tej spółki), dochodu wypracowanego w ramach ww. spółki jawnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (wraz z drugą osobą fizyczną) od 14 czerwca 2002 r. jest wspólnikiem spółek prawa handlowego, przy czym:

* od 14 czerwca 2002 r. do 28 czerwca 2012 r. był wspólnikiem spółki osobowej działającej w formie spółki jawnej,

* od 29 czerwca 2012 r. jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki jawnej.

Począwszy od 14 czerwca 2002 r. do 28 czerwca 2012 r. dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę z uczestnictwa w spółce osobowej był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji od dochodu z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej, zaklasyfikowanego jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy, Wnioskodawca uiścił podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek ten został zapłacony od dochodu, który fizycznie nie został w danym roku podatkowym Wnioskodawcy wypłacony, co jest konsekwencją istnienia obowiązku opodatkowywania dochodów memoriałowych. W trakcie poszczególnych lat podatkowych wspólnicy po zakończeniu roku podatkowego pobierali w małej części wypracowany zysk, od którego zapłacili podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłata po 1 grudnia 2013 r. niewypłaconych w części zysków z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej, będąca następstwem podjęcia uchwały wspólników spółki komandytowo-akcyjnej (następcy prawnego spółki jawnej), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata po 1 grudnia 2013 r. niewypłaconych w części zysków z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę treść podstawowych regulacji odnoszących się do ustalania przychodów i kosztów podatkowych, tj. art. 14 i 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), należy stwierdzić że (co do zasady), dochód z uczestnictwa w spółce osobowej osiągany przez osobę fizyczną podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych memoriałowo. W związku z osiągnieciem dochodu z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej osoba fizyczna jest zobowiązana wpłacać zaliczki na podatek w trakcie roku podatkowego, złożyć stosowne zeznanie podatkowe i rozliczyć należny podatek wynikający z zeznania rocznego. W sytuacji uzyskania dochodu z tytułu uczestnictwa przez osobę fizyczną w spółce jawnej dochód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie jego uzyskania, tj. przy uwzględnieniu metody memoriałowej bez względu na fakt wypłaty środków z tego tytułu. Jeżeli następnie wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej, będącej następcą prawnym spółki jawnej, podejmą uchwałę o wypłacie - stosownie do wysokości ich udziałów - wartości niewypłaconych zysków z lat poprzednich, to wypłata taka będzie wola od podatku dochodowego od osób fizycznych. Niedopuszczalnym jest bowiem podwójne opodatkowanie dochodu z pozarolniczej działalności. Skoro w wyniku osiągnięcia dochodu ze spółki jawnej wspólnik - osoba fizyczna - już raz zapłacił od tych wartości podatek dochodowy od osób fizycznych za rok podatkowy, za który został ów dochód osiągnięty, to fizyczna wypłata tych wartości ze spółki komandytowo-akcyjnej (oczywiście po podjęciu odpowiedniej uchwały) nie powinna podlegać już ponownie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem podsumowując, należy zauważyć że jeżeli wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej podejmą uchwałę o wypłacie niewypłaconych do tej pory zysków z lat ubiegłych, obejmujących zyski spółki jawnej, opodatkowane na zasadach wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 24 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to taka wypłata nie będzie ponownie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl