IBPBI/1/415-116/11/AB - Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na przeprowadzenie badań grafologicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-116/11/AB Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na przeprowadzenie badań grafologicznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 28 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na badanie grafologiczne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na badanie grafologiczne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS za lata 2006 i 2007 okazało się, że na dokumentach dotyczących umów zleceń dokonano odręcznie poprawek w istotny sposób zmieniających ich właściwość i co za tym idzie wysokość zobowiązań Wnioskodawcy wobec ZUS. Konieczne okazało się zapłacenie zaległych składek i odsetek za zwłokę. Jako, że księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie i bezbłędnie, a żadna z osób pracujących w firmie Wnioskodawcy, ani zewnętrzna firma księgowa nie przyznała się do zmian, w celu ustalenia kto dokonał poprawek, Wnioskodawca zdecydował się na poddanie dokumentów badaniu grafologicznemu. Za powyższą ekspertyzę wykonaną w roku 2010 r. Wnioskodawca poniósł wydatek w wysokości 2.850,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesiony wydatek na badanie grafologiczne może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w 2010 r., czy należy go zaliczyć do lat których sprawa dotyczyła.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązkiem prowadzącego działalność gospodarczą jest prawidłowe i rzetelne księgowanie zdarzeń gospodarczych dotyczących tej działalności. Ten obowiązek wiąże się między innymi z kontrolą poprawności i autentyczności dokumentów firmowych. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy, poniesione koszty badania grafologicznego należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ wydatek poniesiono w 2010 r., to będą to również koszty 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Należy zaznaczyć, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów) obciąża podatnika, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca poniósł wydatek na badanie grafologiczne dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, celem ustalenia osoby, która dokonała odręcznie poprawek na umowach zlecenia, które to poprawki wpłynęły na wysokość zobowiązań Wnioskodawcy wobec ZUS i konieczność zapłaty zaległych składek i odsetek.

Definicja kosztów uzyskania przychodów, sformułowana przez ustawodawcę w cytowanym powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Jak wskazano powyżej, kosztem uzyskania przychodów są również wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pośrednio powiązane z uzyskiwanymi przychodami.

Wskazany we wniosku wydatek, bezspornie został poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i miał na celu ochronę interesów gospodarczych Wnioskodawcy. Zatem w ocenie Organu pozostaje on w pośrednim związku z uzyskanymi przychodami, a zatem można go zaliczyć do kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.

Jednocześnie należy zauważyć, że ustalając osobę odpowiedzialną za dokonanie poprawek, Wnioskodawca może żądać od niej, na drodze postępowania cywilnego, zwrotu poniesionych wydatków.

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym, wydatek poniesiony na badanie grafologiczne jest związany z całokształtem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i spełnia wskazane wyżej przesłanki, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem może stanowić koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzi księgi rachunkowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Przy czym, u podatników prowadzących księgi rachunkowe za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 22 ust. 5d ww. ustawy).

Wobec powyższego, wskazany we wniosku wydatek, jako koszt pośrednio związany z przychodami, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą jego poniesienia (rozumianego jako ujęcie w prowadzonych księgach rachunkowych), tj. w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym w 2010 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl