IBPBI/1/415-1095/13/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1095/13/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu ministra finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 października 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym rozpoczętej w takcie roku podatkowego działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym rozpoczętej w takcie roku podatkowego działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Do 31 lipca 2013 r. Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie karty podatkowej. W dniu 31 lipca 2013 r. zakończył wykonywanie tej działalności gospodarczej i skutecznie dokonał wykreślenia ww. działalności w urzędzie miasta, co zostało potwierdzone na formularzu wniosku CEIDG-1 przez Urząd Miejski. Dnia 9 sierpnia 2013 r. została zawiązana spółka jawna, której wspólnikiem został Wnioskodawca. Spółka ta została wpisana do KRS w dniu 9 września 2013 r., a 30 września 2013 r. Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów, uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest tzw. podatkiem liniowym wg stawki 19%. Oświadczenie to zostało złożone przed dniem uzyskania przez Wnioskodawcę pierwszego przychodu z tytułu udziału w ww. spółce jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy jeżeli Wnioskodawca w ciągu roku podatkowego zlikwidował dotychczasową działalność gospodarczą i po jej likwidacji rozpoczął uzyskiwanie dochodu z tytułu udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, mógł dokonać wyboru formy opodatkowania, tak jak w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Czy przysługiwało mu prawo wyboru opodatkowania tzw. podatkiem liniowym wg stawki 19%, zgodnie z art. 30c i art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku likwidacji w ciągu roku podatkowego swojej indywidualnej działalności gospodarczej, opodatkowanej w formie karty podatkowej i rozpoczęcia uzyskiwania dochodów z udziału w spółce jawnej, po dacie likwidacji indywidualnej działalności gospodarczej, przysługiwało mu prawo do wyboru formy opodatkowania tzw. podatkiem liniowym (wg stawki 19%, na zasadach określonych w art. 30c), zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, jako podmiotowi rozpoczynającemu prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych bądź wg 19% stawki liniowej, o ile nie wybiorą opodatkowania w formach zryczałtowanych. Podatek dochodowy w tym przypadku, podatnicy, mogą opłacać według skali podatkowej lub według zasad określonych w art. 30c.

Jeżeli podatnik rozpoczął uzyskiwanie dochodu w ciągu roku, to wyboru tzw. podatku liniowego może dokonać jedynie włącznie do dnia uzyskania pierwszego przychodu, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia o takim wyborze do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Według Wnioskodawcy wszystkie przesłanki w jego przypadku zostały spełnione, wobec tego ma prawo opodatkowywać dochód uzyskany w 2013 r., z tytułu udziału w spółce jawnej wg stawki 19%, na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca stwierdza, że mógł dokonać wyboru formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego, bowiem miał w opisanym stanie faktycznym status rozpoczynającego w ciągu roku uzyskiwanie dochodu z tytułu udziału w spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą.

Stanowisko takie podzielają także organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach wydanych przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 maja 2011 r. znak: ITPB1/415-165/11 /WM),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 września 2009 r. znak: IPPB1/415-573/09-2/MT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl