IBPBI/1/415-1086/09/BK - Utrata prawa do opodatkowania według stawki liniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1086/09/BK Utrata prawa do opodatkowania według stawki liniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 11 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji gdy usługi świadczone będą na rzecz byłego pracodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. wpłyną do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji gdy usługi świadczone będą na rzecz byłego pracodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2004 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, głównie w zakresie usług tłumaczeniowych. Korzysta z formy opodatkowania według stawki liniowej. Jednocześnie pozostaje w stosunku pracy (stanowisko: Tłumacz), w ramach którego od grudnia 2008 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym, a obecnie, od czerwca 2009 r., przebywa na urlopie wychowawczym, który trwać będzie do końca grudnia 2009 r. Podczas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego prowadziła działalność gospodarczą nie wykonując pracy (nie świadcząc usług) na rzecz pracodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z chwilą rozwiązania stosunku pracy z obecnym pracodawcą (np. od stycznia 2010 r.) będzie mogła świadczyć usługi tłumaczeniowe na jego rzecz nie tracąc prawa do opodatkowania w sposób liniowy...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z treścią art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowanie według stawki liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (...), przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik (...):

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym,

-

traci on prawo do opodatkowania według stawki liniowej.

Jako, że od początku grudnia 2008 r. do końca grudnia 2009 r. (urlop macierzyński, wypoczynkowy, wychowawczy) Wnioskodawczyni nie świadczyła i nie będzie świadczyć pracy (usług) na rzecz obecnego pracodawcy uważa, że w związku z tą przerwą w świadczeniu pracy (usług) na rzecz pracodawcy przepis art. 9a ust. 3 nie znajduje zastosowania, gdyż przerwę tę można uznać za okres niezbędny do zachowania prawa do opodatkowania liniowego, a wyżej wymieniony przepis wskazuje wyłącznie na fakt wykonywania pracy, a nie pozostawania stosunku pracy, jako na okoliczność wykluczającą możliwość skorzystania z opodatkowania w sposób liniowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie zauważyć należy, iż jeżeli Wnioskodawczyni przebywając na urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym, czy wychowawczym, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, świadczyła (będzie świadczyć) na rzecz obecnego pracodawcy usługi chociaż częściowo odpowiadające czynnościom, które wykonywała w ramach stosunku pracy (w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy), to z chwilą wykonania takiej usługi straciła (straci) prawo do opodatkowania dochodów wg 19% stawki tzw. podatku liniowego

Końcowo zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie jest uprawniony ani obowiązany do przeprowadzania postępowania dowodowego, które mogłoby wykazać, czy w trakcie przebywania na ww. urlopach Wnioskodawczyni nie świadczyła usług na rzecz byłego, czy tez obecnego pracodawcy.

Do postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl