IBPBI/1/415-1038/08/RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1038/08/RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J., przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wnoszonego do Spółki jawnej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wnoszonego do Spółki jawnej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną postanowił założyć Spółkę jawną (dalej także: Spółka). Małżonkowie po spisaniu umowy Spółki zgłosili powołaną spółkę do rejestracji w KRS. Między małżonkami panuje rozdzielność majątkowa. Wnioskodawca jako wkład do Spółki wnosi pieniądze. Małżonka wnioskodawcy wnosi wkład pieniężny oraz posiadane przez siebie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Prawo to było wykorzystywane dotychczas w prowadzonej przez małżonkę wnioskodawcy działalności gospodarczej. Przedmiotowe prawo było w działalności gospodarczej małżonki wykazane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Konsekwentnie małżonka wnioskodawcy dokonywała w związku z jego wykorzystywaniem na cele działalności gospodarczej odpisy amortyzacyjne oraz zaliczała je w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Wniesienie przedmiotowego prawa przez małżonkę wnioskodawcy jest dokonane w oparciu o jego wartość rynkową z dnia dokonania wniesienia. Wartość ta przekracza 3.500 zł. Spółka prowadzić będzie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca oraz jego małżonka rozważają także w przyszłości ewentualną możliwość dokonania sprzedaży przez Spółkę wyżej powołanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób powinna zostać ustalona w Spółce wartość początkowa wskazanego wyżej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, wartość początkowa wniesionego do spółki własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu po jego wniesieniu do spółki powinna zostać przyjęta zgodnie z wyceną wspólników, zgodnie z jego wartością rynkową z dnia dokonania wniesienia. Wynika to wprost z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi normę prawną, że za wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w razie jej wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego do osobowej spółki handlowej przyjmuje się wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu (nie wyższą jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu).

Zdaniem wnioskodawcy w szczególności nie znajduje w sprawie zastosowania ust. 12 art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wystąpi bowiem w opisanym wyżej stanie rzeczy zmiana formy prawnej, połączenie lub podział podmiotów w rozumieniu tego przepisu. Nie wystąpi w sprawie także żadna z sytuacji opisanych w ust. 13 art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie nie znajdzie w sprawie zastosowania ust. 14a art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem wniesienie ww. wkładu niepieniężnego do spółki nie powinno być traktowane jako wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Konsekwentnie odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane od tej wartości początkowej, ustalonej na dzień wniesienia wkładu zgodnie z jego wartością rynkową. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni powołała interpretację indywidualną z dnia 29 kwietnia 2008 r. IBPB1/415-99/08/MW/KAN-1010/01/08 wydaną przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Strona stwierdza także, iż w konsekwencji przyjęcia takiej oceny prawnej stanu faktycznego sprawy, spółka nie będzie zobowiązana do uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych i kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez małżonkę wnioskodawcy, bowiem nie znajdzie tu zastosowania art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (który stanowi, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 i 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony lub połączony z uwzględnieniem art. 22l ust. 2-7).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl