IBPBI/1/415-1032/08/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-1032/08/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani C., przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 9 października 2008 r.), uzupełnionym w dniu 4 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia otrzymanych po dniu 1 sierpnia 2008 r. należności czynszowych oraz poniesionych po tym dniu wydatków, dotyczących okresu przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej do źródła przychodów jakim jest najem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia otrzymanych po dniu 1 sierpnia 2008 r. należności czynszowych oraz poniesionych po tym dniu wydatków, dotyczących okresu przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej do źródła przychodów jakim jest najem nieruchomości.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 18 listopada 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 4 grudnia 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest właścicielką lokali mieszkalnych, lokalu usługowego oraz współwłaścicielką (udział we współwłasności wraz z czterema innymi osobami fizycznymi) nieruchomości zabudowanej budynkiem niemieszkalnym. Od kilku lat wynajmowała lokale własne oraz udział w nieruchomości (na podstawie wspólnej umowy z pozostałymi współwłaścicielami) w ramach tzw. najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Dochody z najmu opodatkowuje na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej. Jednocześnie wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą jako wspólnik spółek osobowych opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c tj. przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%. Przedmiotem działalności spółek była i jest głównie działalność handlowa oraz podnajem dzierżawionych nieruchomości na własny rachunek.

Począwszy od 1 sierpnia bieżącego roku wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie indywidualnej jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości, dokonała aktualizacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w którym zgłosiła kolejne miejsca wykonywania działalności gospodarczej - lokale, które przeznaczyła na cele działalności gospodarczej i wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Od dnia 1 sierpnia 2008 r. przychody z najmu lokali związanych z działalnością gospodarczą po dokonaniu stosownych aneksów do umów najmu, traktuje jako przychody z działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Udziału we współwłasności nieruchomości nie przeznaczyła na cele działalności gospodarczej i pozostaje on nadal składnikiem majątku prywatnego, nie związanego z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym dochody z najmu udziału w tej nieruchomości wnioskodawczyni opodatkowuje nadal wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami wg skali podatkowej jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

* Każdy z wynajmowanych lokali stanowi odrębny przedmiot własności,

* Wszystkie lokale zostały wcześniej wyodrębnione i dla każdego została założona księga wieczysta,

* Od dnia 1 sierpnia 2008 r. w zakres prowadzonej przez wnioskodawczynię jednoosobowej działalności gospodarczej wchodzi wynajem nieruchomości własnych (PKD: 68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi)

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy prawidłowym jest opodatkowanie otrzymanych po dniu 1 sierpnia 2008 r. należności czynszowych oraz zarachowanie kosztów dotyczących wynajmu lokali za okres przed rozpoczęcie działalności gospodarczej tj. przed 1 sierpnia 2008 r. jako przychody i koszty z najmu prywatnego i opodatkowanie ich wg skali podatkowej... (pytanie to oznaczono we wniosku nr 2)

Zdaniem wnioskodawczyni płatności za czynsze najmu otrzymane po dniu 1 sierpnia 2008 r. oraz związane z nimi koszty poniesione po dniu 1 sierpnia 2008 r. a dotyczące okresu wynajmowania lokali za okresy przed rozpoczęciem jednoosobowej działalności gospodarczej, ze względu na odmienny moment powstania obowiązku podatkowego ze źródeł przychodu najem (przychód w dniu zapłaty) i działalność gospodarcza (przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane) należy wykazać jako dochody ze źródła najmu prywatnego i opodatkować wg skali podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (art. 22 ust. 1 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż inna jest definicja i moment uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej a inna ze źródła przychodów jakim jest najem nieruchomości. Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W tym przypadku przychód rozpoznaje się co do zasady w dacie wydania rzeczy lub wykonania usługi. Natomiast przychodem z tzw. prywatnego najmu są co do zasady kwoty otrzymane lub pozostawione do dyspozycji. Momentem uzyskania przychodu jest zatem dzień fizycznego otrzymania przysporzenia majątkowego. Jak wynika z ww. art. 22 ust. 1 ww. ustawy koszty uzyskania przychodu nie są kosztami jakiegokolwiek przychodu, a przychodu ze źródła w związku, z którego osiągnięciem zostały poniesione.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni wynajmowała lokale w ramach tzw. najmu prywatnego stanowiącego źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie rozpoczęła jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą i przychód z wynajmu ww. lokali zaczęła kwalifikować do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Nadal jednak otrzymuje należności czynszowe za okres prowadzenia wynajmu w ramach źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz ponosi koszty związane z uzyskaniem przychodu z tego źródła.

Mając na względzie cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stanowiące przychód należności czynszowe uzyskiwane z wynajmu lokali w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu oraz koszty związane z jego uzyskaniem wnioskodawczyni powinna nadal rozliczyć w ramach źródła przychodów jakim jest wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - najem nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl