IBPB3/423-91/08/BG/KAN-1109/02/08 - Czy w związku z wypłatą odsetek za zwłokę w zapłacie dla zagranicznego kontrahenta należało pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20% kwoty odsetek?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-91/08/BG/KAN-1109/02/08 Czy w związku z wypłatą odsetek za zwłokę w zapłacie dla zagranicznego kontrahenta należało pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20% kwoty odsetek?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy od wypłaconych zagranicznemu kontrahentowi odsetek za zwłokę należało pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 lutego 2008 roku wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy od wypłaconych zagranicznemu kontrahentowi odsetek za zwłokę należało pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 13 września 2007 roku Spółka dokonała wypłaty odsetek za zwłokę w zapłacie zobowiązań handlowych, naliczonych przez kontrahenta z siedzibą w Księstwie Liechtensteinu w kwocie 89.470,13 USD.Spółka nie potrąciła od wypłacanych odsetek tzw. "podatku u źródła", ani też nie dokonała wpłaty podatku do właściwego Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wypłatą odsetek za zwłokę w zapłacie dla zagranicznego kontahenta należało pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20% kwoty odsetek?

Zdaniem Spółki ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia odsetek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1) ustawy, a od których odprowadzić należy zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%.Zgodnie jednak z definicjami zawartymi w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych przez Rzeczpospolitą Polską, za odsetki nie uważa się opłat karnych (odsetek za zwłokę) z tytułu opóźnionej zapłaty z tytułu różnego rodzaju zobowiązań.

W związku z powyższym Spółka uważa, że dokonana wypłata odsetek za zwłokę w zapłacie nie podlega opodatkowaniu w Polsce i w związku z tym nie było obowiązku potrącenia i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W stosunku do niektórych dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku od tych dochodów spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego dochodu. Takie rodzaje przychodów zostały określone w art. 21 ust 1 i art. 22 ust 1 tej ustawy.

Przepis art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1.

z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

2.

z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2a)

z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze

-

ustala się w wysokości 20% przychodów,

3.

z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,

4.

uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej

-

ustala się w wysokości 10% tych przychodów.

Podatek ten nazywany jest podatkiem "u źródła" ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta, w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o p.d.o.p.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ww. ustawy o p.d.o.p. przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Należy jednak zauważyć, że między Polską a Księstwem Lichtensteinu, nie została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku państw, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zastosowanie będą miały wprost przepisy ustawy o p.d.o.p.

Odsetki w szerokim znaczeniu oznaczają wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy. Pod pojęciem odsetek należy rozumieć wszelkie odsetki, bez względu na to, od jakich należności pochodzą, a więc będą to np. odsetki od pożyczek, kredytów, jak również odsetki należne w przypadku uchybienia przez dłużnika terminowi świadczenia pieniężnego. Zasady opodatkowania odsetek uzyskanych w Polsce przez osoby zagraniczne, wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. mają zastosowanie do opodatkowania odsetek z wszelkich tytułów uzyskiwanych w Polsce przez te osoby, a więc również z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań.

Mając na względzie powyższe uznać należy iż odsetki od nieterminowego regulowania zobowiązań mieszczą się w kategorii przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. A zatem, Spółka dokonując przedmiotowych wypłat na rzecz podmiotu zagranicznego była zobowiązana jako płatnik, na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych odsetek w wysokości 20 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl